Ana sayfa Donanım TL Audio 5060

TL Audio 5060

0

TL Audio’nun 5060 Preset Compressor’u
 

TL Audio İngiltere’nin önde gelen audio ekipman üreticilerinden biri. Geniş bir ürün gamına sahip olan firmanın ürünlerinin Türkiye Distribütörü Akalın Müzik, bu ürünlerİn bir çoğunu stokta bulunduruyor veya istediğiniz modeli çok kısa bir süre içerisinde temin edebiliyor.
 
tl audio
 
Ustaca hazırlanmış presetler ile işinizi oldukça kolaylaştırmayı hedefleyen bu cihazı isterseniz manuel olarak kullanabiliyorsunuz. İsterseniz de kayıt yaparken ya da sahne performansı sergilerken, mix yaparken veya bitmiş olan projenize mastering aşamasındayken, sıcak Tube Drive etkisini hissede hissede rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cihazın ön yüzeyinde sol başta input ayarları bulunuyor. ön yüzeyde 2 adet TRS girişi ile stereo giriş yapmanız mümkün. Mikrofon, line ve enstrüman direnç seviyesini seçerken 48V desteği de aynı knob ile seçilebiliyor. Mikrofon giriş kazanç seviyesi, line input seviyesinden ayrı bir knob ile seviyelendiriliyor. 90hz düşük frekans filtre butonunu aktif ettiğinizde her hangi bir uyarı ışığı yanmıyor. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Maalesef sarı renkli Drive ışıgı tüp etkisinin seviyesini gösterirken bu etki sınırları zorlayınca hemen yan tarafındaki kırmızı renkli peak seviye göstergesi yanıyor. Giriş kısmından hemen sonraki kısımda bulunan ve bu cihazı üzerinde hazır bulunan preset’lerden başlayarak uygun sinyalleri göndererek test ediyorum.

 

Sonsuz dönüşe sahip Program Knob’unu ‘SNARE’ pozisyonunda birçok farklı trampet vuruş sinyali ile denedim. özellikle kasnaklı vuruşlarda oldukça tok ve ve hacimli bir ton veriyor.’EL GUITAR’ pozisyonunda clean tonlarda etkisini çok hissedemedim ancak overdrive distortion tonlarda da kutu gibi yumuşak ve dolgun bir ton aldım. ‘AC GUITAR’ pozisyonunda naylon telli gitara nazaran çelik telli gitarda daha etkili ve geniş bir bir duyum var. ‘BASS’ seçeneğine geldiğimde hem bas gitar hem de synthbass deniyorum. Her ikisinde de çok dolgun ve kontollü bir etki var. Ancak bas gitar slap vuruşlarında ara sıra peak değerlerine ulaşınca giriş seviyesini biraz azaltıyorum. Bu da hacmin biraz daha düşük duyulmasına sebep oluyor ancak yeterli. ‘KEYS’ seçeneğinde birçok farklı synth sesi ve piyano tonlarında çok başarılı bir dolgunluk var. çok da kontrollü.
 
compressor
 
Gelelim kullanılması en muhtemel bölüm olan vokaller kısmına. Sırasıyla ‘SCREAM VOX’ ta çığlık çığlığa şarkı söyleyen bir kadın vokali gönderiyorum cihaza. Kompresyon etkisini biraz biraz hissetemeye başlıyorum. Giriş seviyemi düşürüp make up gain ile bunu telafi ederken, ‘ROCK VOX’ presetinde yine sert bir vokal kullanıp etkiyi dinliyorum. Bunda da oldukça hacimli ve kontrollü bir etki ön plana çıkyor. ‘POP VOX’ seçeneğinde de durum aynı. ‘WHISPER VOX’ presetinde kısık sesle fısıltı şeklinde vokal yapan bir kayıt bulmakta biraz zorlansam da en sonunda buna benzer bir ses gönderip deniyorum. Etkiyi çok fazla hissetmiyorum. Ancak seviye, kontrollü bir şekilde yüksek ve düzgün geliyor. ‘MANUAL ‘pozisyonunda tam bir tüplü kompresör etkisiyle çalışan bu cihazda, en büyük eksiklik Attack ve release zaman karını isteğinize göre belirleme şansına sahip olmayışı. Ne yazık ki sadece hızlı ve yavaş seçenekleriniz mevcut ancak yeterli.

 

Ardından Mastering seçeneklerinin bulunduğu bölümü sırasıyla test ediyorum. Her bir müzik türü için ustaca hazırlanmış ‘SLAM MIX’ ‘DANCE MIX’ ‘ROCK MIX’ ‘POP MIX’ seçeneklerinin hepsi çok başarılı ancak ben en güzel etkiyi ROCK MIX’te elde ettim. Dolu dolu bir sound beni çok şaşırttı. LOOP seçeneğinde kick,bas, snare, hi-hat, dörtlüsünden oluşan bir loop gönderiyorum, gayet güzel bir etki var. özellikle Hip-Hop ,Rap ve Regae tarzı müzik kaydı yapanların oldukça işine yaracaktır bu seçenek. çok kontrollü ve hacimli bir döngü içerisinde geliyor tüm enstrümanlar. Son olarak her tarz müziğin baş belası ve gönül yarası olan Kick seçeneğimize oldukça etkili ve dolgun hacimli bir Kick sesi istiyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz. Ancak metronomunuzun hızına göre attack ve release zamanlamanızı ve kompresörün devreye giriş yumuşaklığını Knee seçeneğinin şeklini, Compressor bölümünde seçmenizi tavsiye ederim çünkü düşük ve çok yüksek metronomlu parçalarda ayarlamalar uygun yapılmazsa kompresyon etkisi hissediliyor. Hatta rahatsız ediyor.
 
tl audio 5060
 
Compressor bölümünde klasik kompresör nnob’ları bulunyor ancak attack ve release time knob’ları yerine hızlı veya yavaş seçeneklerini aktif eden butonlar bulunuyor Eşik seviyesi saat ibresinin tersi yönünde dizayn edilmiş. Oranlama knobu 1:1,5 den 1:30 kadar sınırlı. Knee butonu kompresyona sert veya yumuşak başlama seçeneği sunuyor. Comp on butonunu her daim aktif etmeniz gerekiyor.

Output bölümünde çıkış kazanç seviye knobu ve tüm presetlerde ekstra dolgunluk ve hacim arttırmanıza yarayan FAT EQ butonu bulunuyor. Her durumda kullanabilirsiniz ancak giriş seviyenizi, make-up gain ve output gain seviyelerinizi dikkatli ayarlamazsanız sinyalinizi distort etmeniz olasıdır çünkü bu cihaz pek de transparan bir cihaz değil. Etkisini çok çabuk hissettiren bir yapıya sahip.

 

TL Audio logosuna sahip analog VU metrenin hemen altında GR butonu ile kompresyon seviyenizi görme seçeneğiniz var veya aktif etmediğinizde çıkış seviyenizi analog olarak görebilirsiniz.-10 db seçeneğini aktif ettiğinizde VU metrenin çok daha dar bir alanda kontrollü olarak hareket ettiğini görebiliyorsunuz. Sinyale herhangi bir etkisi yok sadece VU metrenin hareket alanını düzenliyor.

Cihazın arka yüzünde mikrofon girişi, iki kanal balanced giriş var. Hem balanced hem de unbalanced çıkışları ayrı ayrı kullanma şansınız bulunuyor. Giriş seviyenizi -10 dbu veya +4 dbu seçebilirsiniz. Dijital çıkışların bulunduğu kısım opsiyonel olarak bulunuyor. İsterseniz bu kartı da satın alıp cihazınıza ekleyebilirsiniz.
 


 
çok ilginçtir TL Audio’nun bir çok cihazı geçen yıllarda bir trend haline gelmişti. Hemen her stüdyoda bir veya birkaç ürünü bulunuyordu. Dar ve hacimli İngiliz sound’u sevenlerden beğeneler oldu. Geniş, yayvan Amerikan sound’u isteyenlerden de beğenmeyenler oldu. Alman ekipmanlarındaki keskinliği tercih edip değiştirenler oldu derken asıl konu şuydu: Amaca uygun seçim yapılmış mıydı? A klas olan bir ekipmandan eğer A+ klasmana geçilmeyecekse durmadan ekipman değiştirip macera aramanın çok fayda getirmeyeceği kanaatindeyim.

TL AUDİO 5060, kayıtlarda, sahnede ve stüdyonuzda her zaman işinize yarayacak, A+ klasmanda bir şeylere göz dikmedikçe değiştirmeyi düşünmeyeceğiniz bir cihaz…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here