Ana sayfa Haber Tim Cook”tan yeğenine sosyal medya yasağı

Tim Cook”tan yeğenine sosyal medya yasağı

0

İngiltere”deki Harlow College”ta bir konuşma yapan Apple CEO”su Tim Cook, teknolojinin gereğinden fazla kullanılmasına karşı uyarıda bulunarak kendi ailesinin genç bireylerinin sosyal medyayı kullanmalarını istemediğini söyledi.

The Guardian”ın haber yaptığı Cook”un yorumları, Apple”ın “Herkes Kodlama Yapabilir” adlı eğitim müfredatına destek maksadıyla düzenlenen Avrupa turunun bir bölümünde gerçekleşti.

Cook konuşmasında “Eğer insanlar teknolojiyi her daim kullanıyorlarsa başarılı olmuşuz demektir diyenlerden değilim” dedi. özelde eğitim konusunda yorumlar yapan Cook, teknolojinin bilgisayar odaklı kurslarda dahi hakim duruma gelmemesi gerektiğine, bilakis üzerinde konuşulmak ve anlaşılmak istenen kavramların önemine vurgu yaptı.

Bu yaklaşım Apple”ın tarihiyle de oldukça paralellik taşıyor. Apple”ın kurucusu ve uzun süre CEO”su olarak görev yapan Steve Jobs”ın, yıllar sonra Apple”ın tasarımdaki eğilimini etkileyecek olan tipografi üzerine bir aldığı bir kurs da dahil olmak üzere kolej yılları esnasında sanat ve beşeri bilimler alanındaki kurslara odaklandığı herkesçe bilinir.

Cook aynı zamanda sosyal medya konusunda da yorumda bulundu. Cook”un çocuğu yok ama “Kendisine bazı sınırlamalar getirdiğim bir yeğenim var. Müsaade etmeyeceğim bazı şeyler var: Onları sosyal ağ üzerinde görmek istemiyorum” dedi.

Cook”un bu yorumları, son zamanlarda sosyal ağların, ve daha geniş anlamda teknolojinin gençler ve çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili olarak artmakta olan endişeleri yansıtıyor. 2017 yılında yapılan bir çok araştırma, gençler arasında sosyal ağların büyümesiyle ilişkilendirilebilecek bir depresyon ve anksiyete artışı yaşandığını ortaya koyuyor.

Tabii sosyal ağ alanında herhangi bir ürünü olmayan Apple”ın CEO”su için bu tip yorumlar yapmak bir anlamda kolay.

Aslında Apple”ın 2016 yılına kadar resmi bir Twitter hesabı da yoktu. Hatta firma bu hesabı tweet atmak için bir kez olsun kullanmadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here