Ana sayfa Haber Tim Cook, Apple’ın Google ile olan arama motoru anlaşmasını savundu

Tim Cook, Apple’ın Google ile olan arama motoru anlaşmasını savundu

0
tim cook

Apple CEO’su Tim Cook, her fırsatta firmasının diğerlerine kıyasla kişisel gizlilikte ne kadar iyi olduğunu ortaya koymaktan çekinmez. Google ve Facebook’un bu alanda çok da iyi olmadığı dikkate alınırsa yöneticinin buradan vurması da oldukça normal.

Kişisel verilerin kullanıcılara karşı askeri verimlilikle kullanıldığına dair konuşmalar yapan ve ABD’de de Avrupa’daki GDPR gibi kurallara ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan CEO haklı olsa da gerçek durum aslında çok daha karmaşık. Apple bir hedefli reklamcılık kampanyasına sahip olmasa da telefonlarında ve uygulama mağazalarında hala Facebook uygulaması bulunuyor ve Google’dan varsayılan arama motoru olmaları için milyar dolarlar alıyor

Tim Cook’a göre “En iyi arama motoru Google”

Axios on HBO programındaki röportajında Cook’a yöneltilen soru tam olarak bunu konu alıyordu. “Apple her ne kadar kişisel veri güvenliğine önem verse de neden Google ile anlaşma yapıp arama motoru olmasını sağlıyor? Bunu yaparak firma Google’a kişisel veri çekmesi için milyonlarca kullanıcı kazandırmış olmuyor mu?” şeklindeki soruya gelen cevap oldukça şaşırtıcıydı. Google’ın en iyi arama motoru olduğunu söyleyen Cook, iki firma arasındaki ilişkinin mükemmel olmadığını da belirtti.

Bu sözlerden sonra Apple’ın Safari’yi nasıl daha güvenli hale getirerek kullanıcı verilerini koruduğunu anlatan Cook, gizli gezinme ve daha fazlasıyla ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi.


Aracı: Saqib Shah / Engadget
Kaynak: Axios

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here