Ana sayfa Donanım Thunderbolt vs. USB 3.0

Thunderbolt vs. USB 3.0

0

Yeni bağlanılabilirlik teknolojileri ringe çıktı
 

Geleceğin donanım dünyasında veriler hangi ortamda taşınacak? PC ve mobil cihazlarda yeni bağlanılabilirlik standartı ne olacak? Bir tarafta son yılların en standart teknolojisi USB’nin yeni versiyonu USB 3.0, diğer tarafta Intel’in yeni Thunderbolt’u…

Thunderbolt
Intel’in 2011 yılında Apple’ın yeni Mac’leriyle görücüye çıkardığı Thunderbolt veri aktarım teknolojisi, yüksek hızlarda veri taşımaya/aktarmaya olanak sağlıyor. Intel’in yaptığı açıklamaya göre Thunderbolt teknolojisi, USB’ye rakip olmak gibi bir amaç taşımıyor. Apple’ın Intel aracılığıyla kullanıcılarına sunduğu Thunderbolt, kullanıcılar tarafından oldukça beğenildi. Geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirilen Intel Geliştirici Forumu (IDF) kapsamında Thunderbolt’un 2012 planlarından bahsedildi. Intel konuşmacısı Dave Salvator, “2012’nin ilk yarısında Thunderbolt teknolojisini destekleyen Windows tabanlı sistemleri görmek için sabırsızlanıyoruz” cümlesini kullanıdı. Bu, Thunderbolt’un veri taşıma konusunda Mac platformuyla sınırlı kalmayacağının bir göstergesi.

Thunderbolt, Windows 8 ile birlikte Mac’te gösterdiğinden daha verimli bir performans gösterecek. Zira Microsoft, üzerinde çalışmasına devam ettiği Windows 8’de doğal Thunderbolt desteği bulunacağını açıkladı bile. Thunderbolt, teoride USB 3.0’ın vadettiğinin 2 katı hız vadediyor. Tabii ki bunun için yeni bağlanılabilirlik ihtiyaçları, yeni performans gereksinimleri gerektiriyor. Intel, bu gereksinimlerin zaman içerisinde karşılanacağından emin. Zira Intel (haklı olarak), kullanıcıların her zaman daha fazla hız istediğini söylüyor.
 

thunderbolt
 
Apple, Thunderbolt destekli bilgisayarları piyasaya süren ilk firma olduğu gibi, şimdilik Thunderbolt destekli bilgisayar satan tek firma. Bu alanda MacBook Air, MacBook Pro, iMac ve Mac mini ürünleriyle Thunderbolt’un yaygınlaşmasında önemli rol oynadı. Sony, Thunderbolt desteği de içeren dizüstü bilgisayar geliştiriyor ve kısa süre içerisinde bu ürünleri piyasaya sunacak. Intel, thunderbolt’a yaptığı yatırımların geri dönüşlerini toplamaya devam ediyor. Firmanın geliştirmekte olduğu yeni iki kontrolör, Thunderbolt’un daha düşük maliyetle üretilmesinin önünü açacak. Böylece geliştiriciler, sistemlerini Intel’in Ivy Bridge işlemcisi üzerine tasarlarken, Thunderbolt’un maliyeti çok daha düşük olacak. Bu da firmaların işine gelen bir diğer olgu.

Acer ve Asus, 2012 ürünlerinde Thunderbolt desteği olacağını şimdiden açıkladı. öte yandan Dell, Lenovo ve HP’den henüz destek açıklaması gelmedi. üç firma da, “Teknoloji geliştirmelerimiz devam ediyor” söylemekle yetindi.

 

USB

USB, açık ara bilgisayar tarihinin en başarılı bağlanılabilirlik arayüzlerini içeren, evrensel standartlar sunmasıyla kullanıcı tarafından her zaman desteklenen ve “alışılan” bir teknoloji olarak tanınıyor. 10 milyardan daha fazla sayıda bilgisayar ve çeşitli mobil ya da kurulu cihazlarda USB girişi/çıkışı bulunuyor. Bu sayı, inanılması güç ama yılda 3 milyar cihaz sayısıyla artmaya devam ediyor. Peki bu artış ne kadar daha devam edecek?

USB 2.0 ile yıllardır süregelen USB standartını USB 3.0 ile güncelleyen yetkililer, USB 3.0 ile (diğer adıyla SuperSpeed USB) daha yüksek hızlarda veri taşımayı mümkün kılıyor. USB ve Thunderbolt arasındaki “yapay” rekabet ile ilgili büyük bir ironi mevcut. 1990’ların ortalarında veri aktarımında bir standart oluşturmak isteyen 4 büyük firma, kafa kafaya verdi ve USB’yi ortaya çıkardı. Bu 4 büyük firma, Compaq, Microsoft, Nec ve Intel’di. Evet, tıpkı Thunderbolt gibi, USB’nin de mimarlarından biriydi Intel.
 

usb
 
SuperSpeed USB, güç verimliliği ilkesiyle yeniden tanımlanan bir yapıya sahip. Buna göre USB 3.0 bağlantıları, USB 2.0 bağlantılarına göre daha az güç gerektirecek. Bu da USB kullanan cihazların hem daha az enerji harcamasına hem de mevcut enerjilerini daha uzun süre korumalarına olanak sağlıyor.

Thunderbolt gibi USB 3.0 da henüz bebeklik dönemlerini yaşıyor.Asus, USB 3.0 kullanan yaklaşık 2 milyon anakartını 2012 ilk çeyrekte piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Gigabyte da 2011 sonu itibariyle 7.5 USB 3.0 anakartı sattığını açıkladı. Hal böyleyken USB 3.0’ın bir anda piyasadan silinmesi gibi bir durum söz konusu değil. Fakat öte yandan Thunderbolt’un da cazip imkanları, hem geliştiricilerin hem de kullanıcıların ağzını sulandırıyor. USB ile Thunderbolt arasında yaşanacak olan rekabetin uzun süreli olacağı aşikar. İbrenin, bu iki platformdan hangisine kayacağını ise zaman gösterecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here