Ana sayfa Donanım Thermionic Culture Rooster

Thermionic Culture Rooster

0

Testimize yepyeni bir preamp ile devam ediyoruz. Thermionic Culture”un preamp”ı Rooster karşınızda…
 

ülkemizde moda olan bazı cihazlar Audio camiasının yeni ekipmanlara pek açık olmamasına sebep oluyor. Genelde kulaktan kulağa paylaşılan bilgiler yanlış alışverişlerin kapısını açıyor. Bu da yeni sound”lara ulaşmamıza engel oluyor veya zaman kaybına sebep oluyor. İşte bu testimizde ülkemizin pek yakından tanımadığı bir ekipmanı size tanıtmak istedik. Bizce yeniliklere veya yeni markalara açık olmanız üreteceğiniz sound”lara yeni ufuklar açacaktır. Tabi bizce özendiğimiz yabancı mühendis veya müzisyenlerden daha yetenekliyiz ama bu yeteneğe yön veremiyoruz.
 
thermionic culture rooster
 
Thermionic Culture… Bu isim kimileri tarafından bilinse de pek de tanıdık değil. Bu testte Thermionic Culture”un preamp”i olan Rooster”ı tercih ettik. Bir çok dalda ödül almış olan bu esmer tenli canavar tube çıkışlara sahip. Bir çok renklendirici olmasına rağmen Thermionic Culture Culture Vulture ile rating’i baya yüksek. Bu preamp’da ise Culture Vulture”nin meşhur drive katı kullanılmış. öncelikle gövdeyi tanıyalım. Klas A bir ekipman olmasından dolayı çok kaliteli bir ambalajda size satılıyor. Siyah yapıya sahip olmasına rağmen kaliteli ve etkileyici bir tasarıma sahip. Kullanılan kademeli ve normal potansiyometreler yüksek kaliteye sahip. Kullanılan butonlar ise uzun süre kullanımda bile arıza çıkartmayacak kadar kaliteli. 48 volt Phantom Power butonu kilitli. Yanlışlıkla devreye sokmanıza imkan yok. Ancak kilidini açmanız gerekli. Giriş ve çıkışlarınızı ayarlamanız için seviye kontrol potansiyometreleri bulunuyor. EQ katı ise pek alışkın olmadığımız şekilde çalışıyor. Düşük ve orta frekanslara cut ve boost uygulaması yapabiliyorsunuz. Ayrıca üç kademeli bir buton sayesinde LPF uygulaması yapmanıza imkan tanıyor. Giriş katı özel yapım 1200 Ohm’luk girişe sahip bir Sowter transformatörü ve ECC81/12AT7 tüpü ile tasarlanmış. Ayrıca distorsiyon katında aynen Culture Vulture’da kullanılan 5725 distorsiyon tüpü kullanılmıştır. Triod pozisyonunda hafif bir distorsiyon sunan Rooster daha yüksek HT voltajı sayesinde “Attitude” kontrolü “1” nolu pozisyonda iken Culture Vulture’a oranla çok düşük distorsiyon (0.01%) elde ediyor. Pentode modunda ise daha çok 3. harmonik distorsiyon üretiliyor. Attitude kontrolü “max” pozisyonunda ve giriş kazancı yüksek ise elde edilen distorsiyon son derece radikal oluyor. Ayrıca Eq katının detayları şöyle: Son derece akıllıca tasarlanmış EQ katında tüm güçlendirme (boost) ve arttırma (Lift) fonksiyonları sol tarafta bulunuyor. Bass frekanslar için lift 60 Hz’te peak yapar. Mid/High içinse 2.5k (bell) ve 7k (shelving) filtreler mevcut. Kısma kontrolleri ise sağ kısımda bulunuyor. Mid frekanslar için 700 Hz’lik bir değer seçilmiş. Alçak frekans içinse 6 pozisyonlu bir filtre mevcut. Bu filtre doğrudan Earlybird 2 preamplifikatöründen alınmış.

 

Gelelim Rooster”ın sound üzerindeki etkisine;çok şaşkın olduğumu söylemeliyim. Lambalı bir cihazın bu kadar kontrollü etkisi olması inanılmaz. Lambanın noise etkisi hemen hemen hiç yok. Bu da kayıt sırasında sizin gerekli çözünürlüğü duymanızda çok etkili. EQ katı çok detaylı görünmese de tüm vokal ve enstrümanlar için tasarlandığından gayet yeterli. çok yumuşak ama gövdesi baya yüksek bir yapıya sahip. Diyebilirim ki hiç tarz gözetmeksizin her tarz müzikte,mix,kayıt,aranje uygulamalarında çok rahat kullanılabilir. Biz testimizde tüm enstrümanları test ettik. Yaylı gurubunda inanılmaz bir detay ve duygu söz konusu idi. Davul gurubunda yeterli tuşe ve hacim aynı zamanda yumuşaklık, vokalde ise dar ses aralıklarına sahip kadın veya erkek seslerinde gerekli genişlik vardı. Mix”te çok dinamiğe gerek bırakmadı. Mix çıkışında ise mastering’e gayet yumuşak ve gerekli dolulukta bir kayıt elde ettik.
 
thermionic
 
Sonuç olarak illüzyon değil, ulaşmayı hedefledirimiz bir test sonucu oldu. “Evet işte aradığım sound buydu” diyeceğiniz bir ekipman. İstenildiği taktirde gayet agrasif ve söz dinliyor. İstediğinizde bir kadın dokunuşu kadar yumuşak. Lambalı ekipman olmasına rağmen kirliliği olmayan ve yüksek,orta frekanslarda ısırmayan bir sound’u var. Bizce preamp ihtiyacınız varsa tek bir cihaz benim tüm işimi yapar mı diyorsanız adres Compel şirketi… Aradığınız nefer Thermionic Culture Rooster olmalı. Türkiye satış fiyatı 1975 EURO + KDV’dir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here