Ana sayfa Haber The Walking Dead sevenlere oyun

The Walking Dead sevenlere oyun

0

Hayatta kalmak için mücadele oyunu

Satış rekorları kırarak 1 milyon kopya sınırına ulaşan Rust isimli hayatta kalma oyununu inceliyoruz.

Gerek oynayış mekanikleri, gerekse yapısıyla Rust bize Minecraft ve DayZ isimli oyunların karışımını andırıyor. Hayatta kalma ögeleriyle öne çıkan oyunda, sıfırdan başladığımız hayatta, yeni keşifler yaparak geleceğe umutla bakıyoruz.

Rust hayatta kalma oyununun içeriği oyun sevenleri tatmin edecek oranda zengin. İsterseniz Rust hayatta kalma oyununun içeriğinden bahsedelim.

Şu sıralar erken erişim Alpha sürümüyle oyuncuların beğenisine sunulan oyunun grafiklerine ve boyutuna şaşırmamak elde değil. Oyun yaklaşık olarak 1 GB boyuta sahip. Oyuna başladıktan hemen sonra doğa şartlarıyla mücadele etmeye başlıyoruz. Gece ve gündüz döngüsü karakterimizi korumamız gerektiğini anlatıyor bizlere. Hemen avcılık yaparak hayvanların derisiyle kıyafet yaratıyoruz kendimize. Ardından açlık ve susuzluk ihtiyacımızı gidermemiz gerekiyor. Sonrasında ise kendimize barınak ve yatacak yer hazırlayarak serüvene başlıyoruz.

Oyunun hikayesi nükleer bir savaştan etkilenen dünyadan çok sonrasını anlatıyor. Bu hikayede medeniyeti kurmak bizim elimizde. Orman ve bitki örtüsüne karışmış şehirlerde radyasyonun etkileri hala devam ediyor ve bu şehirlerde insanlar mutasyon geçirerek birer zombiye dönüşmüş durumda. çoğu zombinin üzerinde eski dünyaya dair bildirimler mevcut. Bildirimlerden kastımız bir silahın nasıl tasarlanacağı, evlerin nasıl inşa edileceği. Hatta bildirimlerde bu malzemeleri yaratabilmek için hangi doğa ürünlerine ihtiyacımız olduğu bile yazıyor.

 

Oyunda doğru tasarımı yaparak kendinize bir kale, onun ötesinde bir şehir bile kurabilirsiniz. Bu tamamen sizin veya yol arkadaşlarınızın yaratıcılığına bağlı bir konu. Tüm bu amaçlara ulaştıktan sonra işi daha da ileriye götürmeni mümkün. örneğin radyoaktif madde içeren alanlara giremezken özel kıyafet icat edip bu bölgelere etkilenmeden girip çıkabiliyorsunuz. Rust’un tamamen sınırsız bir oyun olduğunu söylemek mümkün.

Sınırsız bir oyundan bahsederken geliştiricilerinden bahsetmeden olmaz diye düşünüyorum. Rust’u yıllardır eğlenerek oynadığımız Garry’s Mod yapımcısı geliştiriyor. Garry’nin ana amacı oyunculara çok geniş bir dünya yaratmak. üstelik oyuna bir kez para ödedikten sonra tüm özelliklerinden sınırsız faydalanabiliyorsunuz. Son yıllarda hızla artan ve ücretsiz sloganıyla oyuncuya sunulup belli bir sınırdan sonra para ödemeye zorlayan oyunlardan olmaması bizi daha da cezbediyor.

Oyun ilerleyen dönemlerde kullanıcıların kendi modlarını yaratmaya imkan sağlaması planlanıyor. Buda demek oluyor ki bu oyunun üzerine yapımcıların dışında oyuncular da birçok ayrıntı ekleyecek. Oyun grafikleri de oldukça iyi durumda fakat animasyonların hala geliştirilmeye ihtiyacı var. Seslerin de daha profesyonel olması gerekiyor. Ama şunu biliyoruz ki ilerleyen zamanlarda oyunun tüm eksikleri hızla tamamlanacak. Rust her haliyle zaman geçirebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir oyun olmuş.

Rust oyunun fiyatı ne kadar sorusuna cevabımız 45 TL.

Rust Hayatta kalma oyunu nerden indirilebilinir?

Oyunun şuan sadece Steam isimli platformda satılıyor.  Satın almaya karar verirseniz bu yıl içinde sırasıyla Alpha sürümden çıkarak Beta ve tam sürüme de hiç bir ek ücret ödemeden erişebileceksiniz. Bir başka oyun incelemesinde görüşmek dileğiyle. İyi oyunlar!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here