Ana sayfa Haber The Walking Dead Marvel”ın süper kahramanlık olgusunu tarihe gömüyor

The Walking Dead Marvel”ın süper kahramanlık olgusunu tarihe gömüyor

0

Bir tarafta, 1940’lardan bu yana, ABD’ye savaşlar kazandıran Hollywood’un prodüksiyonunu gelişmesinde öncü olan Marvel, diğer tarafta ise post apokaliptik bir çizgi roman olan The Walking Dead. Sadece çizgi roman olarak değil aynı zamanda video oyunları, kısa filmler, televizyon dizisi olarak da severleriyle buluşuyor. Aslında Marvel-The Walking Dead karşılaştırmasında kozlar ve şartlar eşit. Marvel, çizgi romanlarında ve Hollywood filmlerinde felakete sürüklenen bir dünyadan (distopyadan) Marvel kahramanları sayesinde uygun, ideal dünyaya ve ideal yönetim biçimine dönüşünü işler (ütopya). The Walking Dead ise kendi başına sadece post-apokaliptik bir dünya yaratmıştır ve esasında dizideki veya çizgi romandaki taraflar arasında (zombiler ve insanlar) pek fazla niyet farklılığı görünmüyor. çizgi romanlarının yaratıcısı olan Robert Kirkman ve özellikle AMC’deki dizinin yapımcıları insanların da bu post apokaliptik dünyayı daha kötüye götürebileceğini gösteriyor. Yani, ne kahraman var, ne ölümsüz bireyler ne de müthiş becerilere sahip, örümcek veya karınca tarafından ısırılmış kişiler var. Hayal ürünü bir post-apokaliptik bir kurgu olmasına rağmen The Walking Dead, realistliği ile ön planda.

Marvel’ın kuruluş dönemi oldukça garip bir döneme denk geliyor. Anlaşmalar, telif hakları 1939’da alındı, ilk dönemlerinde pek fazla bilinmiyor veya sevilmiyorken 2. Dünya Savaşı hızlanmaya ve Hitler’in avrupa ve Amerika’daki etkileri artmaya başlamıştı. ABD’nin savaşın ilk dönemlerinde yürüttüğü okyanus operasyonları başarısızlıkla devam ederken, bu başarısızlıkların ardından filmlere ve belgesellere konu olan Pearl Harbour saldırısı gerçekleşti. Bu dönemde işte Marvel’ın yarattığı süper kahramanlar, üstlerine aldığı aşırı milliyetçilik ifadelerle, olgularla ABD halkına ve ABD askerlerine ekstradan moral-motivasyon oluyordu. özellikle Captain America, Superman‘in ABD askerlerine aşılanarak askerlere “süper kahramanlık” aşılanıyordu ve gerçekten de askerler bu filmlerle ve bu çizgi romanlarla gerekli desteği ve gerekli cesareti yakalamışlardı. Bununla birlikte Marvel ve ABD hükümeti benzer çizgi romanları ve filmleri asker yakınlarına izleterek “siz bir kahraman ailesisiniz” düşüncesini aşılıyordu ki, çok da başarısız değillerd.

Dijital devrimin yaşandığı 1970 dönemi ile birlikte Marvel ve Hollywood sineması rotasından epeyce saparak, özellikle bu dönemde aktivizimin ve ABD’de sol fraksiyonların da ortaya çıkması, ardından müzisyenlerin daha fazla savaş karşıtı ve ABD’nin Vietnam Savaşı’na karşıt söylemleri ABD’deki savaş karşıtlığı ve “anti-hükümet” hareketleri Marvel önderliğinde epeyce artmıştı. özellikle Iron Man, Ant-Man, Deadpool karakterleri, The Avengers seneryoları klasik-standartlaşmış ve klişe olan ABD Hollywood kahramanlığını anlatıyorken de, çok ince detaylarla birlikte ABD hükümetinin başarısız askeri çalışmalarını da deşifre etmeye başladı. Aslında hükümetin bu hareketlere cevabı daha da etkiliydi, hükümet ise kozunu UFO’lardan yana kullanıyordu, üstelik NASA önderliğinde. Marvel’ın dikkat çektiği askeri teknoloji denemeleri, askeri operasyon denemeleri, ABD hükümeti tarafından sahte “UFO gören masum köylü” şahitleriyle bu konunun yönünü değiştirdiler ve başarılı oldular aslına bakılırsa.

Son dönemlerde The Walking Dead dizisiyle birlikte ve Robert Kirkman’ın The Walking Dead sayılarıyla birlikte Hollywood’un kötülerin yardımına yetişen süper kahraman olgusunu eskimeye başladı. Böylece Hollywood ve Marvel kahramanlık konularında yeni arayışlara girdiler, son filmlerle birlikte anti kahraman ağırlığını da görmeye başlayabiliriz filmlerde. 

Bir tarafta oldukça realist davranan, bir zombi felaketine rağmen asıl öldürenlerin yine insan olduğuna ikna eden ve kahramanlığa her bölümünde taş atan The Walking Dead, diğer tarafta ise kahramanlık olgusunu değiştirmeye çalışan fakat amaç olarak distopik bir dünyadan ideal dünyaya dönüş sağlayabilen Marvel kahramanları var. İşin sonu The Walking Dead’in galibiyetiyle bitecek gibi görünüyor. Bu da daha iyi bir Marvel filmleri izlememize neden olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here