Ana sayfa Oyun The Sims 3

The Sims 3

0

Bu oyunla birlikte meşhur Goth ailesinin gençliklerine tanık oluyoruz

Evet arkadaşlar üzerinden yıllar geçti, hatırlarsanız ilk olarak The Sims adlı bir yaşam simülasyonu oyununun çıkacağı 1999 yılında açıklanmıştı ki, bizler meraklanmadan edemiyorduk. 2000 yılında piyasaya giren The Sims, oyun dünyasında olabilecek en büyük patlamalardan birini yarattı. Oyuncular, “yaşam” kontrol etmenin ne olduğunu bu oyun sayesinde öğrendi. The Sims’in çıkışıyla birlikte peşinden gelen onlarca eklenti paketinin sayesinde seri daha da büyüdü ve haliyle daha çok ilgi topladı. Bir süre sonra “kız oyunu” olarak anılmaya başlanan oyunun 7. ek paketinden sonra, 2003 yılının ortalarında The Sims 2’nin çıkacağı duyuruldu. The Sims 2 ile birlikte artık ortam tamamıyla 3D bir hal aldı. Sim’ler ise korkulara, isteklere ve resmen duygulara sahip oldu. Bunun yanında ise artık Sim’ler, yaşlanabiliyordu, kısacası birer insan haline gelmişlerdi. Kaliteli grafikler, gelişmiş sesler ve inanılmaz özellikler sayesinde, insanların gözleri tekrardan The Sims serisinin üzerine odaklanmıştı. Arkasından takip eden eklentilerle evren çok daha büyüdü; üniversite yaşamı, mevsimler, hastalıklar, araçlar, hayvanlar vs. derken 2007 başlarında yapılan bir açıklamayla The Sims 3’ün yapımına başlandığı oyun dünyasına duyuruldu. Bu duyuru haliyle tekrar büyük bir olay yarattı. 2008 senesinin ortasındaki sayılara bakınca bilgisayar dünyasında en çok satan serisinin The Sims serisi olması da kimseleri şaşırtmadı. Böylelikle bir rekora ulaşan EA Games, haliyle altın yumurtlayan tavuğunu daha da büyütmeye karar verdi.

Gelelim kısaca yeni sürümünün bize katacaklarına… Her zamanki gibi bir yaşam simülasyonu, bu konuda bir değişiklik yok, ancak sürümlerde bulunmayan, çok önemli bir şeye sahibiz. Bundan böyle oyuncular hiç bir yükleme olmadan bütün mahalleyi rahatlıkla dolaşabilecekler. Sim’lerinizi dışarı çıkartmaya artık üşenmeyeceksiniz, çünkü o kapınızın dışındaki dünya tamamıyla açık bir dünya. Ayrıca, evden dışarı çıkınca evdeki her şeyin aynı şekilde kalması saçmalığını kaldırmışlar. Eve döndüğünüzde her şey bıraktığınız gibi olmayacak kısacası, ev ahalisi de yaşamlarını sürdürmüş olacak. önceki oyunlarda çok aradığımız ama bulamadığımız komşu ziyareti ise The Sims 3 ile mümkün hale geliyor. Firmanın bu konudaki uğraşları da ilgi çekici diyebilirim. Oyuncuların Simlerinin mamasıyla, şusuyla busuyla uğraşmalarından çok dış dünyaya açılmalarını, sosyalleşmelerini sağlamak için, Simlerin yapay zekâsında daha da gelişime gidilmiş. Kısacası Simler artık kendi hayatlarını öncekinden çok daha iyi kontrol edebiliyorlar, bunun yanında ihtiyaçları ise eskisi gibi zırt pırt düşerek oyunun zevkini düşürmüyor, daha stabil bir halde bulunuyor. Tabii bu ihtiyaç barlarından bir iki tanesi kaldırılmış. 1. ve 2. oyunda bulunan “comfort” ve “environment/room” barlarını kaldıran yapımcı, böylesinin Simler için daha uygun olacağını ve bundan dolayı da 6 tane bar ile (hunger, bladder, energy, social, hygiene ve fun) devam etmekte karar kılmış. Bizce de çok iyi bir karar verdiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peki, bu barlar bize neleri yansıtıyor? ?unu da unutmadan ekleyelim, bu barlar normal seviyenin altına gelince zaten yapay zekâ devreye giriyor ve Simlerinizin ihtiyaçlarını karşılıyor, hiçbir şey yapmasanız dahi, bunu da belirtmek isterim.

Hunger: Siminizin açlığını gözlemliyorsunuz.
Bladder: Siminizin tuvalet durumunu gözlemliyorsunuz.
Energy: Siminizin enerji durumunu gözlemliyorsunuz.
Social: Siminizin sosyal durumunu gözlemliyorsunuz.
Hygiene: Siminizin temizlik durumunu gözlemliyorsunuz.
Fun: Siminizin sıkıntı durumunu gözlemliyorsunuz.

Eski sürümlerde ev sahipliği yapan “Pleasantview” mahallesi ise yerini “Sunset Valley”e, yani “Pleasantview”in çok daha önceki haline bırakıyor. Bunun nedeni ise The Sims 3’ün önceki 2 oyunun da öncesinde geçmesi. Bu oyunla birlikte meşhur Goth ailesinin gençliklerine bile tanık oluyoruz arkadaşlar…

Sim yaratma ekranı ise şimdi çok daha fazla opsiyona sahip. Karakterin üzerindeki hemen hemen her şeyi seçip, renginden desenine kadar düzenleyebiliyoruz. Bunun yanında Simin kilosunu, kaslarını vs. özelliklerini değiştirme imkanına sahibiz, tabii oyun içerisinde yediklerinizle bu düzeni korumak da sizin göreviniz. önceki oyunun aksine The Sims 3’te bu konuda daha fazla gelişme kaydedilmiş. Deri rengi ise artık sadece dört renk ile sınırlı değil, karakter bir renk sınırı içerisinde bu renkler üzerinde oynama yapabiliyor. Aynı şey saç için de geçerli (tabii saçlarda daha cırtlak renkleri kullanabilmeniz mümkün kılınıyor). Siminizi daha da özelleştirmek isterseniz benler veya çil de ekleyebiliyorsunuz. “Yaş” kısmı ise yeni bir değişime uğramış. Simlerimizin yaşamları doğumdan başlayıp Toddler, Child, Teen, Young Adult, Adult, Elder ve sonra da kaçınılmaz son olan ölümle bitecek. Young Adult çağı, oyunun default yani normal yaş çağını oluşturacak bundan sonra. Adult yani yetişkin çağı ise bundan sonra “orta yaş” olarak tanımladığımız bölüme girecek. Ancak Simlerinizin yaşam süreçleriyle oynama imkanınız bulunmakta ama bunu sadece Siminizi yaratırken belirliyorsunuz, böylelikle uzun süre yaşayan veya kısa ama heyecanlı bir hayata sahip olan bir Sime sahip oluyorsunuz. Siminizin için seçebileceğiniz yaşam süreci opsiyonları ise şöyle:
* Short/Kısa (25 Sim günü)
* Medium/Düşük Normal (50 Sim günü),
* Normal/Normal (90 Sim günü)
* Long/Uzun (190 Sim günü)
* Epic/Epik (970 Sim günü).

Yeni oyundaki bir diğer önemli etken ise bütün mahallenin sizinle birlikte yaşlanıyor olması. Tabii bunu açıp-kapatacak bir ayar da oyunda bulunuyor.

önceki oyunda tanıtılan “Aspiration/Arzu”larımızla Simlerimiz yavaş yavaş birer birey halini almaya başlamışlardı. Yeni oyunda ise bunun yerine 63 tane “personality trait/kişisel özellik”e yer verildi. Peki, bu kişisel özellikler neleri belirliyor? Kısacası sizin tamamıyla eşsiz bir Sim yaratmanızdaki en büyük etken bu. Bu 63 tane özellik içerisinde karakterinizin kötülüğünü, tembelliğini, girişkenliğini ve daha 10’larca özelliğini seçip belirleyebiliyorsunuz. Seçenekleriniz neredeyse sınırsız diyebilirim. Henüz emekleyen Sim üç tane özelliğe sahip iken büyüdükçe genç olunca dört, yetişkin olduğunda da beş tane özelliğe sahip oluyor ve bu özellikler ölene kadar onun üzerinde kalıyor. “Moodlet” adı verilen aksiyonları gerçekleştirince de karakterinizin ruh halini değiştirebiliyorsunuz. örneğin, kötülük özelliğine sahip bir Sim bir bebeğin elinden şekerini çalınca fazladan +15 Moodlet puanı kazanıyor ama eğer uyurken ağlayan bir bebeğin zırlamasını dinlemek zorunda kalırsa -15 Moodlet puanı kaybediyor, böylelikle de ruh hali etkileniyor, tabii bunlar onlarca şeyden sadece iki tanesi. Aynı şekilde Siminizin isteklerini gerçekleştirerek, tıpkı The Sims 2’deki “Aspiration Points”lerde olduğu gibi “Lifetime Happiness Points” kazanabiliyorsunuz. Bu puanlarla da Siminiz “sıradışı” objelere sahip olabiliyor. örnek vermek gerekirse bütün kişisel özelliklerini değiştiren bir obje dahi bulunuyor.
Yeni oyunda Simlerinizin becerileri ise artık 10 taneyle sınırlı değil. The Sims 2’nin ek paketleriyle gelen “Badge/Rozet” sistemiyle gelen bazı yetenekler “Skill/Beceri” kısmına aktarıldı. Bunlardan birkaç tanesine örnek vermek gerekirse “Guitar Skill”, “Fishing Skill”, “Writing Skill” ve daha birçoğu. Bunlarda ustalaştıkça bu aktiviteleri de yapabilecekler.

İş konusu ise geliştirilen bir diğer konu arkadaşlar. önceki oyunlarda bulunan “Law Enforcement”, “Science”, “Military”, “Medical” gibi çoğu kariyer The Sims 3’te de bulunuyor. Ancak artık bu işlerle uğraşırken farklı kariyer fırsatlarını da değerlendirebiliyorsunuz. örneğin şu anki işinizde fazladan mesai yapıp daha fazla para kazanabilir veya o süreyi başka bir işte kullanıp orada para kazanabilirsiniz. Kısacası “yarı-zamanlı” işlere girme imkanınız da bu sürümde eklendi. Kariyerler konusundaki bir diğer gelişme ise her kariyerin mahallede kendine has bir binası bulunması. Bir başka deyişle bu binalar Simlerinizin işyeri yerine geçiyor. Kariyerinizdeki yerinizi yükseltmek için ise artık sadece çalışmakla yetinmeyip patronunuzla da aranızı iyi tutmanızın da faydası oluyor. Kısacası işyerindeki performansınız artık sadece becerilerinizle sınırlı değil, meslektaşlarınızla da aranızı iyi tutarsanız fırsatlarınız artıyor. Bunun yanında artık kariyerlerden günlük değil, saat başına para alıyorsunuz. Eğer isterseniz eve iş getirip işinize evde de devam edebiliyorsunuz. The Sims 2: Open For Business ek paketindeki “iş sahibi olma” konusuna ise yeni sürümde tekrardan değinilmiş. Oyunda bir iş yerini satın alıp firmaya dönüşebilir, firmadaki çalışanları, maaşlarını vs. çoğu şeyi kontrol edebilirsiniz. Kısacası kendi işinizin tam anlamıyla patronu olabiliyorsunuz.

Simlerin doğumları ve ölümleri de artık bir diğer ilgi çekici öğe haline gelmiş. Hamile Siminiz hastanede veya evde doğurmayı seçebilir, bu tamamıyla sizin seçiminiz. Aynı zamanda hamile Simler hastaneye gidip doktor tavsiyesi alabiliyor, hamilelik hakkında kitaplar okuyabiliyor. ölüm konusu ise bir başka olay. Bilindiği gibi Simler yaşlanmanın yanında diğer birçok nedenden de ölebiliyorlar. ölen Simlerin “Inventory/Envanter”lerindeki eşyalar ise o ailenin kendi envanterine taşınıyor, mezarları ise “Sunset Valley Cemetary / Sunset Valley Mezarlığı”na, yani topluma açık bir mezarlığa taşınıyor.

Serinin en can alıcı kısımlarından biri ise çoğu kişinin gözünde kendi evinizi yapabilmek (Build Mode) ve içini istediğiniz gibi döşeyebilmekti (Buy Mode). Yeni sürüm ile bu iki modda da gelişime gidilmiş. önceki iki oyunda da bulunan, eşyaları koyabileceğimiz alanları gösteren, yerdeki kılavuz niteliğindeki “kareler/grid” 6 mislinde küçültülmüş, böylelikle eşyaları vs. objeleri koyabilmek için oyunculara daha fazla özgürlük tanınmış. Aynı zamanda objeler 45’er derecelik açılarda özgürce döndürülebilecek bundan sonra. Artık birden fazla eşyayı kolayca taşıma imkanına da sahibiz. The Sims 2’de bulunan eşyaların rengini ve desenini değiştirme özelliği TS3 ile daha uç noktalara getirilmiş. TS3 sayesinde artık bütün objeleri istediğiniz gibi renklendirip istediğiniz desenle döşeyebiliyorsunuz. Bunun yanında oyunda binanız için bodrum katı yapabilmek de daha kolaylaştırılmış.

The Sims 2: Nightlife’ta karşımıza gelen arabalar ise yeni sürümde tekrardan yerlerini alıyor. Arabaların yanında bu sefer bisikletler de bulunuyor. Tıpkı diğer objeler gibi araçları da aynı şekilde istediğiniz şekilde renklendiriyorsunuz. Araçlar için evinizin yanına bir park yeri yapma imkanınız bulunuyor. Ancak ek paketteki gibi garajlar henüz bulunmuyor. The Sims 2: University’de seriye eklenen cep telefonlarının fonksiyonları ise The Sims 3 ile daha geliştirilmiş. Bundan böyle telefonlarınızı ajanda niyetine kullanma imkanına da sahipsiniz.

Arkadaşlar daha fazla söze gerek yok sanırım… Oyunun hep artılarından bahsettik, bana göre oyunda hiçbir kusur bulunmuyor. Dört dörtlük Mac arşivlerimizde bulunması gereken, şiddetle tavsiye edeceğim bir oyun. Kesinlikle hiç oynamayanları bile çok kısa süre içinde etkisi altına alacağını garanti ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here