Ana sayfa Oyun The Elder Scrolls IV ve V

The Elder Scrolls IV ve V

0

The Oblivion ve Skyrim
 

Devasa bir oyun dünyası, açık uçlu senaryo ve oyun içerisinde görebileceğiniz her şeyin kendine özgü onlarca detayının bulunduğu inanılmaz bir oyun Oblivion.

Oyuna yeni bir karakter yaratarak başlıyoruz. Seçebileceğimiz 10 farklı ırk var. Hepsinin güçlü ve zayıf olduğu özellikler bulunuyor. Argonian”lar; sürüngen ırkın en büyük özelliği sualtında nefes alıp verebilmesi ve yüzerken daha hızlı olmaları. Ayrıca hastalık ve zehirlere karşı doğal bir bağışıklıkları bulunuyor. Sihir sanatlarından iyi anlayan bu ırk aynı zamanda yandaşlarına oldukça da sadık. Breton”ların ise doğuştan gelen bir sihir ve doğaüstü olayları kullanabilme yetileri bulunuyor. çok çabuk ve etkili büyüler yapabiliyorlar.
 

the oblivion ve skyrim
 
Karakter özellikleri ise hırslı, gösterişli, zeki ve inatçı olmaları. Siyah derili, kızıl gözlü Kara Elf”ler ise etkili zekâlarını güçlü ve çevik fiziksel özellikleriyle birleştirerek kaliteli bir savaşçı ve sihirbaz olabilirler. Acımasız, soğuk, çekingen ve güvenilmez olmaları da onların diğer özellikleri arasında. Günde bir kereliğine hayalet summon edebiliyor olmaları savaş alanında işe yarıyor. High Elf”ler;

“High” kelimesinin uzun boylu, şerefli ya da züppe olmaları konusunda çeşitli söylentilerden geldiğine inanılıyor. Onlarsa kendilerini Tamriel”in en kültürlü ırkı olarak tanımlıyorlar.
Ateşe, soğuğa ve şoka karşı fazla dayanıklı olmamalarına rağmen en yüksek magicka değeri onlarda. İyi eğitilmiş, güçlü ordulara sahip olan Imperials”lar, fiziksel olarak diğer ırklarıngerisinde kalıyor. Bu açıklarını diplomasi ve ticaretteki kurnazlıklarıyla kapatıyorlar. Hafif silahları iyi kullanmalarındaki üstünlüğü ise dikkate değer. Khajiit ırkı silah kullanmaktan ziyade hırsızlık yetenekleriyle ön plana çıkıyor. Buna göre de kilitleri rahatlıkla kırabiliyorlar ve gizlenme konusunda da ustalar. Sahip oldukları gece görüş özelliği sayesinde karanlıkta da iyi görebiliyorlar.

 

İnsan ırklardan biri olan Nord”lar denizci ırk olan güçlü ve dayanıklı olmalarıyla birlikte güçlü büyülere de sahipler. çok güçlü fizikleri ve dayanıklı zırhlara sahip olan Orc”lar savaş meydanındaki cesaretleriyle önem kazanıyorlar.

Kullanabildikleri Berserk özelliği sayesinde sağlık, yetenek, güç gibi özelliklerde sınırlı sürede çok etkili olabiliyorlar. Tamriel”in en yetenekli savaşçılarından olan Redguard”lar kâşiflik ve çarpışmalarda etkililer. Hastalık ve zehre karşı dayanıklıdırlar. Wood Elf”ler, barbarlık özellikleriyle savaşçılık konusunda özelleşmişler. Okçuluk ise en güçlü oldukları özelliktir. Yeteneklere göre en iyi gerçekleştirebileceği meslekler hırsızlık ve gözcülüktür.
Oblivion”a başlarken bu ırklardan herhangi birini seçiyorsunuz ve kendinizi bir hapishanenin içerisinde buluyorsunuz. Baştan itibaren gelişen senaryo ile beraber etrafınızdaki NPC”lerin size bakışı, seçeceğiniz ırkın hangisi olduğuna göre değişiyor.
 

the elder scrolls
 
İlk bölümün sonlarına doğru seçeceğiniz meslek grubu ise neredeyse kahramanınızın özellikleri kadar önemli. Bu kadar fazla sayıda ırk ve meslek grubunun bulunuyor olması, Oblivion”un tekrar oynanabilirliğini fazlasıyla etkiliyor. “Geniş” oyun dünyasının size sunduğu serbestlik hissi, geliştirdiğiniz karakterin özellikleriyle doğrudan alakalı. Karşılaşacağınız zorluklar, alacağınız onlarca farklı görev de buna uygun olarak çeşitleniyor. Oblivion”un senaryosu ise sizi bir zindanda başlatıyor. Bir süre sonra kral tarafından serbest bırakılıyorsunuz, bundan sonra kral size bir tılsım veriyor ve bu tılsımı birine götürmenizi istiyor. çok geçmeden de bir suikastçı tarafından öldürülüyor. Dışarıya adımınızı atar atmaz ise kendinizi bir kaosun ortasında buluyorsunuz. Oblivion adı verilen kapılarla cehenneme portallar açılmıştır ve buralardan Tamriel”e su gibi yaratık gelmektedir. Göreviniz ise bu kapılarla Tamriel”i istila eden şeytani gücün yok edilmesine katkıda bulunmak.

Oyunun ortalama 40 saat süren ana senaryosunu bu işle ilgilenerek geçiriyorsunuz; yalnız bütün oyun bu kadar kısa değil tabii ki. Bütün yan görevleri tamamlayarak, gizli zindanları araştırıp yaratıkları avlayarak, gladyatör savaşlarına katılarak, çeşitli hırsızlık olaylarına katılıp yakalanarak ve kaçmaya çalışarak, at çalarak, ev satın alıp uyuyarak, her guild”e katılıp bütün kasabalardaki her insanın derdine derman olarak bu oyun süresini 3″e katlayabilirsiniz. Ve bütün bunları yapsanız da bir yerlerde yapmadığınız bir şey olduğunu hissederek üzülebilirsiniz. Oblivion ölmeye yüz tutmuş RPG türünün harika oyunlardan biri. İçerdiği oyun dünyası gerçek olduğunu size hissettiriyor ve bunu gerek grafikleriyle olsun, gerekse de atmosferiyle oldukça başarılı yansıtıyor.

Oyuna başladığınız an olan karakter yaratım ekranında, her ne kadar oyuna direkt etki etmiyor olsa da yüzünüzü en ince ayrıntısına kadar düzenleyebiliyorsunuz.

 

Hemen ardından da kendinizi zindanlarda ve biraz sonrasındaysa lağımlarda buluyorsunuz. Buralar oyuna alışma safhalarınız. Ufak tefek fareler ve birkaç zombi, bu bölüm boyunca karşılaşacaklarınızdan. Nasıl oynamak istediğinizse tamamen size kalmış. İsterseniz düşmanlarınızın üzerlerinde büyü kullanabilir, isterseniz etrafta bulacağınız silahlarla öldürebilir, isterseniz de hiç fark edilmeden yanlarından geçip gidebilirsiniz.

Oyun hem birinci, hem de üçüncü görüş açısından size sunuluyor. üstelik sadece birisine özenilip diğeri arka planda kalmamış. Hangi türe eliniz daha yatkınsa onu kullanabilirsiniz.Yalnız oyunun birinci kişi görüş açısından başlaması ve çok da rahat şekilde oynanıyor olması, sürekli bunu kullanmanızı sağlayabilir. Her iki açıdan oynadığınızda da grafiklerde fazla bir bozulma olmuyor ve animasyonlar kalitesini koruyor. FPS açısındayken ekranın sağ kısmı boyunca silahınız görünüyor; isterseniz sırtınıza veya belinize silahınızı koyup gerekli anlarda ortaya çıkarabilirsiniz. Oyun ayrıca bu sayede ekranda da çok yumuşak bir görüntü sergilediğinden bahsedilebilir. Silahların ayrıntıları da yine bu sayede gözünüzün önünde. Grafiksel özellikler, Tamriel ülkesindeki bütün güzellikleri gerçekçilikten ödün vermeden sağlıyor.

Bütün detaylar, parlamalar, kaplamalar, modellemeler fazlasıyla gerçekçi ve bu seviye, oyunun tadını kaçırmadan, parlaklık düzeyini çok iyi tutturarak başarılıyor.
 

the elder scrolls 4
 
Her ne kadar oyunun içerisinde hırsızlık, gözcülük gibi gizlilik gerektiren meslekler yer alsa da ana senaryonun büyük bir kısmı ve yine diğer görevlerin çoğu karşılıklı dövüş sistemine dayanıyor. Ve genel olarak hangi meslek grubunu seçerseniz seçin, illa ki karşılıklı dövüş sistemiyle yüzyüze geliyorsunuz. Oyunun bu açıdan sahip olduğu değer çok büyük. Oyun içerisindeki iki elinizi de randımanlı kullanmanızı gerektiren bir dövüş sistemine sahip Oblivion. Silahınızın boyutuna bağlı olarak yanınıza bir kalkan alabiliyorsunuz ve sağ elinizde silahınızı tutarken, diğerinde kalkanınıza sahip oluyorsunuz; büyük silahları ise iki elinizle kullanmanız gerektiğinden gard aldığınızda silahınızı yan tutuyorsunuz.

Her ikisi de iki farklı tuş ile kontrol ediliyor. Silahların ağırlıklarına göre saldırı şekilleri de değişiyor, ayrıca uzunluklarına göre de menzilleri birbirinden farklı. Genel silah alternatifleri arasında balta, gürz, ok, kılıç gibi orta dünyanın bildik silahları var. Kalitelerine göre tasarımları ve özellikleri de değişiyor. Karakterinizin sahip olduğu özelliklere bağlı olarak da bunları efektif olarak kullanabiliyorsunuz. Seçtiğiniz mesleğin de kullandığınız silaha ait sahip olduğunuz özelliklere ekstralarda bulunuyor. örneğin, birşövalyenin en iyi kullanabildiği silah iyi bir kılıç. Buna göre kendisinden üst düzeyde bir okçuluk kabiliyeti beklenemez.

 

Silahların kullanımından sonra önem kazanan en önemli bir diğer saldırı tekniği ise büyüler. Genel olarak saldırı ve korunma amaçlı büyüler var. Her karakter grubunun elde edeceği meslekle orantılı çok sayıda büyüsü var. Bazı büyüler ırkların kendi özelliklerine bağlı olarak günlük bir defalığına kullanabiliyorsunuz; yalnız bu büyülerin çoğu süreli ve sınırlı sayıda oluyorlar. Saldırı amaçlı büyüler düşmanlar üzerine doğrudan kullanılıyor; koruma amaçlı olanlar ise sağlığınızı ya da yorgunluğunuzu geçiştirmekte kullanılabilir.

Oyundaki büyü sistemi de, tıpkı silahlardaki gibi sahip olduğunuz karakter grubunun özellikleriyle doğrudan alakalı. Bir şövalye çok zayıf saldırı veya koruma büyüleri kullanabiliyorken, büyücünün kullanabildikleri, doğal olarak neredeyse sınırsız. Yalnız her fırsatta da belirttiğim gibi, karakterinizin mesleğiyle uyumlu olması çok önemli. Aynı şekilde gizlilik, okçuluk ve çabukluk konusunda da ilgili meslekleri edinmeniz faydalı olacaktır.
 

the elder scrolls 5
 
The Elder Scrolls V – Skyrim
The Elder Scrolls serisi yıllardır RPG severlerin uzun saatlerini harcamasına sebep olan nadir klasiklerdendir. özellikle Morrowind”den sonra seri popüler bir hale geldi. Yapılabilecek yüzlerce görev ve saatlerce oynanış süresi ile The Elder Scrolls serisinin RPG dünyasında sağlam bir yeri vardır…

Skyrim karakterimizin bir at arabasında uyanmasıyla başlıyor. öğrendiğimiz kadarıyla karakterimiz sınırı izinsiz geçtiği için tutuklanmış ama yakalandığı anda yanında Skyrim”i tehdit eden Stormcloaks isimli isyancılar olduğu için diğerleriylebirlikte idam edilmeye götürülüyor. Arabalar durduğunda diğer mahkumlarla birlikte iniyoruz ve oradaki muhafızın adımızı sormasıyla karakterimizi yaratmaya başlıyoruz. Seçebileceğimiz tam olarak 10 farklı ırk var. Hepsinin farklı görünüşleri ve farklı ekstra özellikleri var. Bu ırklar sırasıyla Argonian, Breton, Dark Elf, High Elf, Imperial, Khajit, Nord, Orc, Redguard ve Wood Elf. Her bir ırkın günde bir kere kullanılabilen kendilerine özel bir adet büyüleri bulunuyor. örneğin Imperial Voice of The Emperor gücünü kullanabilirken, “Orc”lar Berserker Rage ile verdikleri hasarı arttırabiliyorlar. Karakterimizi yaratırken gözümüze ilk çarpan şey karakterlerin artık daha gerçekçi durmaları. Oblivion”da karakterlerin görünümleri çok yapay dururken artık karakterler daha ayrıntılı ve gerçekçi görünüyorlar. özellikle Orc ırkının savaşçıları olması gerektikleri gibi daha agresif bir görünüme sahipler. Karakterimizin yüz hatlarını, saç stili ve renklerini, yeni olarak yüzlerindeki savaş boyalarını ve kilolarını seçebiliyoruz. Yine de güzel bir kadın karakter yaratmak zor onu da belirtelim. Ne yaparsak yapalım karakterimiz agresif görünüyor.

 

Karakterimizi yaratmayı bitirdikten sonra hikayemiz kaldığımız yerden devam ediyor. Askerlerin kaçan bir mahkumu okla vurduklarını ve diğer bir karakterin kellesinin uçurulduğunu gördükten sonra sıra bize geliyor. Cellat tam baltasını indirecekken oyunumuzu neredeyse diğer tüm oyunlardan ayıran şey olan ejderhalardan biri şehre saldırıyor ve kellemizi böylece kurtarıyoruz. Ancak şehre saldıran şey bir ejderha olduğundan hala hayatımızı kurtarmış değiliz tabi ki. Bir şekilde şehirden kaçıyoruz ve bu ejderhaların nereden geldiğini öğrenmek için yola çıkıyoruz.

Bize yardım eden bir askerle gittiğimiz kasabada bir ejderha saldırısı daha oluyor ve ejderha öldüğünde ejderhanın ruhunu alabildiğimizi ve büyülerden farklı bir güç kullanabildiğimizi fark ediyoruz. Askerler bunu gördüklerinde bizim Dovahkiin adı verilen efsanevi bir savaşçı olduğumuzu ve efsaneye göre ejderhaları sonsuza dek öldürebilecek tek kişinin biz olduğumuzu anlatıyorlar. Dovahkiin efsanesini ve bu yeni gücümüzün ne olduğunu araştırmaya böylece başlıyoruz. Oblivion”daki ana gruplardan biri olan Blade”lerin son üyesi olan Delphine isimli karakterden öğrendiğimiz kadarıyla Alduin isimli Tanrı geri dönmüş ve dünyayı diğer ejderhalarla birlikte yok etmeye çalışıyor. Alduin”in diğer ismi ise The World Eater yani “Dünya Yiyen”. Alduin”in gelişi kıyametin habercisi ve biz de onu Dovahkiin olarak engellemeye çalışıyoruz.
 


 
Oyunda her zaman olduğu gibi çeşitli silahlar kullanabiliyoruz. Bunlar Sword (kılıç), Mace (topuz), Dagger (hançer) ve Bow (Yay). Daha önceki oyunlarda olduğu gibi her bir silahın çeşitleri var ve verdikleri hasarlar çeşitlerine göre değişiyor. örneğin Steel (çelik) bir kılıç iron (demir) bir kılıçtan daha fazla hasar verebiliyor. Dwarven, Orchish, Falmer gibi daha bir çok çeşit silah oyunda bulunuyor. Ayrıca yayların çeşitlerinin yanı sıra kullanılan okların çeşitleri de verilen hasarı etkiliyor.

Oyundaki yeniliklerden bir diğeri ise “finishing move”lar. Yani karakterimiz bazı zamanlarda bitirici vuruşlar kullanabiliyor. Ancak karakterimiz bunları tamamen rastgele yapıyor ve bu hareketin animasyonu bitene kadar başka bir harekete geçemiyoruz. Yani bir düşmanı öldürürken diğer biri bize saldırıyorsa onun saldırılarından hasar almaya devam ediyor ve eğer canımız azsa ölebiliyoruz da. “Finishing move”lar ayarlar ekranından kapatılabiliyor. Skyrim konusunda oyunları en çok heyecanlandıran şey ejderhalardı ve ejderhalar beklentilerimizi fazlasıyla karşılıyorlar. Ejderhalar görevler dışında rastgele de karşımıza çıkıyorlar. Bu efsanevi yaratıklar şehirlere saldırabiliyor, belli bölgeleri koruyabiliyor ve en önemlisi bize saldırıyorlar.

Ejderhalarla dövüşürken yapay zekalarının ne kadar gelişmiş olduklarını görebiliyoruz. Ejderhalar tepemizde geziyor, yere pike yapıyor ve ateş veya buz püskürterek üzerimizden geçiyorlar.

 

Yerdeyken arkalarına geçtiğimizdeyse kuyruklarıyla saldırıyor ya da eğer çevrede yüksek bir nokta varsa oradan bize saldırabiliyorlar. Ejderhalar havadayken onlara yeterince hasar verebilirsek yere düşüyorlar. Oyundaki diğer bir ayrıntı da ejderhalar yere indiklerinde veya düştüklerinde yerde iz bırakmaları. Düştüklerinde yerde sürtünme izleri oluşuyor.

öğrendiğimize göre ejderhalar direk ateş püskürtmüyorlar. Daha doğrusu ejderhalar shout kullanıyorlar. Ne de olsa kendi dilleri. Ateş veya buz püskürtürken konuştuklarını da duyabiliyoruz.

Ejderhaları öldürdüğümüzde onların ruhlarını alıyor ve “shout”ları açmak için bu ruhları kullanıyoruz. Her bir kelime bir ejder ruhuna mal oluyor. Kaba bir hesapla 24 shout”u açmak için 72 ejderha öldürmemiz gerekiyor, ama bazı “shout”lar görevlerimiz gereği bize geliyor ve açmak için ruh kullanmamız gerekmiyor. Bazı ejderhalar biz saldırmadıkça saldırmayabiliyor. Yani her ejderha saldırgan değil. Hatta bazı ejderhalar hikayede önemli bir yer ediniyor. Ejderhalar tek bir tip değil. Normal ejderhaların yanı sıra ateş ve buz ejderhaları, Blood Dragon denilen ve diğerlerinden daha güçlü olan yeşil renkli ejderhalar, turuncu renkli ve aşırı güçlü olan Ancient Dragon gibi ejderhalar da oyunun ilerleyen bölümlerinde karşımıza çıkıyor. Hatta bazı durumlarda birden fazla ejderha ile de savaşmamız gerekebiliyor. Ancak her bir ejderha çok güçlü olduğundan birden fazla ejderha ile dövüşmek çok zahmetli bir iş. Bazen cesaretimizi kenara bırakmamız gerekmiyor değil.
 

kerem arslan
 
Oyunda demirciler ve büyücülerde kendi zırhlarımızı, silahlarımızı, iksirlerimizi, büyülerimizi yapabiliyoruz. Demircilerde zırhlar ve silahlar için ayrı ayrı masalar var. Metal külçelerinden ve deri parçalarından ocaklarda zırh ve silah yapabiliyoruz. Ayrıca gereken materyallerimiz varsa zırh ve silahlarımızı geliştirebiliyoruz. Eskisi gibi sadece menüyü açarak değil masa başına gelerek işimizi yapıyoruz. Büyülü silah yapabilmek için elimizde öncelikle bir adet büyülü silah olması gerekiyor. Büyü masalarında bu silahı parçalayıp o büyüyü nasıl ekleyeceğimizi öğreniyoruz ve o silah yok oluyor.

 

Ancak bu şekilde o silahtaki büyünün aynısını diğer silahlara yapabiliyoruz. Zaman almasının dışında iyi düşünülmüş bir sistem. Oyunda ana görevimizin yanında alabileceğimiz bir sürü yan görev de mevcut. Barmenlerden, Şehirdeki Jarl”lardan ve daha bir çok kişiden görev alabiliyoruz. Hikayedeki en önemli topluluklardan da görev alabiliyoruz. Bunlar Companions, Mage”s Guild, Thief”s Guild ve Dark Brotherhood. Her bir topluluğun kendilerine özgü bir hikayesi ve görevleri var. Companions savaşçılar, Mage”s Guild büyücüler, Thief”s Guild hırsızlar ve Dark Brotherhood suikastçiler. Bu dört topluluğa da katılıp rütbemizi her görevle daha da arttırıyoruz. Bunların yanında birkaç tane daha topluluk var ve her birine katılıp görevler alabiliyoruz. Ayrıca yanımıza bir tane de karakter alıp görevlere birlikte gidebiliyoruz. Görevler çok çeşitli. Oyundaki hiç bir mağara, zindan, şehir ve dağ birbirine benzemediği için temelde aynı olan görevler bile daha önce bahsettiğimiz “radiant story” özelliği sayesinde farklı yerlerde geçiyor.
 

 
Oyunda ayrıca Deadra geri dönmüş ve aynen Oblivion”da olduğu gibi sunaklarına giderek onlardan görevler alabiliyoruz ve yine aynı şekilde çok iyi ödüller kazanabiliyoruz. Bir de unutmadan oyunda Guardian Stone denilen taşlar var. Bunlardan her seferinde bir tanesini aktif edebiliyorsunuz ve bu taşlar size daha çabuk büyü öğrenme, daha fazla saldırı, daha hızlı yenilenme gibi özellikler sağlıyor. Oyundaki level sistemi artık daha değişik.

 

Artık karakteriniz ırkına göre bir veya iki farklı alana yatkın değil. çalışırsanız istediğiniz her yönde karakterinizi geliştirebiliyorsunuz. Oyunda seviyeniz arttıkça health, magicka veya “stamina”dan birini seçip arttırıyorsunuz. Ayrıca yeni bir özellik olarak her yeni levelde bir adet perk açabiliyorsunuz.

Perk sistemini oynayanlar Fallout”tan hatırlayacaktır. Açtığınız perkler size artı yetenek olarak geliyor. örneğin sneak üzerine oynuyorsanız açtığınız perkler ile daha sessiz ilerleyebiliyor, savaşçı iseniz zırh perklerini açıpzırhınızı daha etkili kullanabiliyor, büyücü iseniz kullandığınız büyü çeşidine uygun “perk”leri açıp daha farklı yetenekler kazanabiliyorsunuz. Oyundan bazı “stat”lar atılmış. örneğin Atletizm isimli stat oyunda mevcut değil. Yani artık sürekli zıplayarak level atlayamıyoruz.
 

mac oyun
 
Ancak bunun yerine sprint seçeneği eklenmiş. Sprint de “stamina”mıza bağlı olan bir şey. “Stamina”mız biterse sprint atamıyoruz. Unutmadan ayrıca taşıyabileceğimizden fazla eşya alırsak, olduğumuz yerde kalmak yerine sadece koşamıyoruz. Oblivion”da en çok eleştirilen şey karakteriniz güçlendikçe düşmanlarınızın da güçlenmesiydi. Level 50 bir karakter yapsanız bile, daha önce sizi zorlayan iskeletler yine sizi aynı şekilde zorlamaya devam ediyordu. Skyrim”de ise artık belli bir aralık var. Bir mağaradaki düşmanlar belli seviyelerde oluyor. Zorlandığınız bir bölgeye güçlendikten sonra tekrar gittiğinizde o bölgedeki düşmanları daha kolay öldürebiliyorsunuz. Oyundaki müzikler her zamanki gibi muhteşem. Sesler ise harika.

Ormanda atımızla ilerlerken kulağımıza gelen kuş seslerinden fırtınalı bir havada gelen rüzgarın sesine, kullandığımız büyülerden tepemizde dolanan ejderhanın kanatlarından çıkan seslere kadar her detay düşünülmüş ve başarılı bir şekilde oyuna aktarılmış. ML

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here