Ana sayfa Sektörden TesterYou Zaman ve Maliyet Tasarrufu Sağlıyor

TesterYou Zaman ve Maliyet Tasarrufu Sağlıyor

TesterYou, yazılım geliştirme ve test süreçlerinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaya odaklı bir test yazılımı

0
TesterYou

Dünya genelinde ortalama 800 milyar dolarlık finansal hacme sahip olan ve her yıl yüzde 10’a yakın büyüme gösteren yazılım sektörü, Türkiye’de de gelişmeye devam ediyor. Tamamen yerli sermaye ile kurulan TesterYou, yazılım projelerinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaya odaklı test süreçleri iyileştirmeleri ve eğitimleri için hizmet vermeye başladı.

TesterYou – Barış Sarıalioğlu ve Tolga Mırmırık

Yazılım geliştirme ve testleri süreçlerine yeni ve innovatif bir bakış açısı getirmek üzere hizmete başlayan TesterYou; sektörün deneyimli isimlerinden Barış Sarıalioğlu ve Tolga Mırmırık’ın ortaklığında kuruldu.

Uluslararası arenada Türk markası

Yeni girişimleri ile ilgili heyecanlı olduklarını belirten TesterYou Kurucu Ortağı Barış Sarıalioğlu; “Uluslararası arenada ülkemizi temsil edecek bir marka ile yazılım testi alanına farklı bir bakış açısı getirmek ana hedefimiz. Çalışmalarımıza; yazılım testi konusunda uzun ve kısa süreli danışmanlık, kurumlara personel desteği ve dış kaynak hizmeti, özel eğitim/etkinlik hizmetleri alanlarında hızlıca başladık” dedi.

TesterYou Barış Sarıalioğlu

IT sektörünün GSMH’daki payı yüzde 4

Barış Sarıalioğlu, yeni oluşumları ile ilgili bilgi verirken sektörün gelişimini değerlendirerek; “Dünya genelinde yazılım sektörünün 800 milyar dolar civarında olan finansal hacmi, yılda yüzde 5 ila 10 arasında büyüyor. Pek çok sektörün küçülmesi için bile yazılım sektörünün kullanılması gerekli olduğundan, finansal krizlerden de daha az etkilenen bir alan.

Türkiye’deki bilişim teknolojileri sektörünün büyüklüğü ise 30 milyar dolar seviyelerinde. Yani yaklaşık 750 milyar dolarlık gayri safi milli hasıla dikkate alındığında bunun yüzde 4’üne yakını bilişim teknolojileri (IT) sektörü. Yine yaklaşık 150 milyar dolarlık ihracatımızın yaklaşık 750 milyon doları bilişim teknolojileri sektörü ihracatı olarak göze çarpıyor. Türkiye’de yazılım sektörü son 15 yıldır, iki haneli rakamlarla büyümekte. Bu büyüme eğrisinin devam etmesini bekliyoruz.

Yazılım Testi ve Kalite konusu ise genel bilişim teknolojileri ya da yazılım sektörüne bakıldığında daha niş bir alan. Günümüzde kaliteli olmayan ya da kullanıcısının ihtiyacını etkin bir biçimde karşılamayan herhangi bir yazılımın rağbet görmesi mümkün değil. Bu nedenle yazılım testi ve kalite alanında çok büyük gelişmeler söz konusu. Biz de Türkiye’de bu alanın uzmanları olarak global sınırları zorlayacak olan yeni yapılanmamız TesterYou’yu hayata geçirdik” diye belirtti.

Yazılım geliştirme eforunun yarısını teste ayırın

TesterYou Kurucu Ortağı Tolga Mırmırık ise, elde edilebilecek zaman, bütçe ve işgücü tasarrufu için yazılım üreten bir şirketin yazılım geliştirme yaşam döngüsü boyunca harcayacağı toplam eforun dörtte biri ile yarısı arasındaki bir bölümünü test aktivitelerine mutlak ayırması gerektiğinin altını çizerek; “Kurumun ürettiği yazılım ürününün dinamikleri, kullanım alanı, hata toleransı ve taşıdığı riskler bu testlerin miktarını artıracak ya da azaltacak temel unsurlar. Testler, yazılım şirketlerinin ürün geliştirme süreçlerinin ayrılmaz bir parçası” dedi.

TesterYou Tolga Mırmırık

Yazılım testlerinin yapılması, nihai ürünün kullanıcılara daha hatasız ulaşmasını sağlarken olası hataların henüz meydana gelmeden düzeltilmesine imkan tanıyor. Bu süreç, üretici firmanın kaynaklarını daha verimli kullanmasını mümkün kılarken projelerinin planlanan bütçe ve zaman içinde bitirilmesine yardımcı oluyor. Bu da üretici firma için zaman ve bütçe tasarrufu sağlıyor.

2000’li yılların başından itibaren yazılım testi alanı, öncelikle Amerika Birleşik Devletleri ardından da Hollanda, Almanya, İngiltere, İspanya ve Fransa gibi batı Avrupa ülkelerinde çok büyük ivmeler kazandı. Türkiye’de ise özellikle son 10 yıldır çok önemli gelişmeler gözlemleniyor.

Başta bankacılık ve finans, savunma sanayi, telekomünikasyon, sigortacılık, yüksek teknoloji ürün üretimi gibi alanlar olmak üzere önemli yazılım ve yazılım testi yatırımları göze çarpıyor. Bu kurumların birçoğu kurum içinde yazılım testi ve kalite ekiplerine sahip olmalarının yanı sıra dışarıdan danışman ve uzman olarak çalışan hizmet sağlayıcılardan da destek alıyor. TesterYou, diğer yazılım test hizmeti sağlayıcılarından farklı olarak konu odaklı çözümler üretmek üzere yola çıktı.

Sunduğu hizmetleri test ve kalite odağıyla sunacak TesterYou, danışmanlık ve eğitim için kullandığı profesyonellerin dünya genelinde önemli projelere imza atmış, konunun uzmanları olmasıyla ön plana çıkıyor. Örneğin test otomasyonu alanında hizmet almak isteyen bir kuruma sadece yerel kaynaklarla değil, global ağda da yer alan destekçileriyle hizmet vermesi TesterYou’yu özel ve farklı kılıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here