Ana sayfa Mobil Test: HTC Rhyme

Test: HTC Rhyme

0

2012″ye ince ve zarif bir merhaba…

Android ve HTC Sense’nin son birleşimi, iyi görüşme kalitesi, 5MP kamera, uzun şarj dayanıklılığı…

İlk Bakış ve Dokunuş
  HTC Rhyme, inceliği ve geniş dokunmatik ekranıyla ilk bakışta, “dokunmalıyım” isteğinizi açığa çıkarıyor. 1.1cm”lik inceliği ile tasarımındaki ilk etkileyici sonucu bizlere sunan Rhyme, dokunmatik ekranı çevreleyen metal çerçevesinin şıklığını kenarlarından yuvarlatılmış kavisleri ile tamamlıyor. Rhyme, size iyi hissettiriyor ve inceliği sayesinde özellikle küçük eller tarafından rahatça tutulabilir. Belki de bayanlar, bu yeni HTC deneyimini erkeklerden daha fazla sevecekler. Cihazda 3 renk bir arada kullanılmış; Rhyme”nin renk seçenekleri açısından bir örnek ile bunu açıklayacak olursak; ön kısımda zeytin yeşili, metalik gri renkleri hakim. Yandan bakıldığında bu 2 renge birde açık bej ekleniyor ve dokunmatik ekranın ve kapasitif alt tuşların ana renginin yan ve arka kısımda daha fazla yer kaplaması diğer 2 rengin eşit miktarda bu alanda yer alması biçiminde bir renk örgüsü, cihazın renk tasarımda tercih edilmiş. Metalik kısımları arka tarafında HTC logosuyla tamamlanan Rhyme”de metalik bölmenin dışındaki 2 renk tam sertlikteki bir plastik yerine daha yumuşak bir plastik malzemeden ve bu durum cihazın hafifliğine ekstra katkı sağlıyor. Ancak bu plastik malzeme malesef çok kolay kirleniyor.
HTC Rhyme
  3.7 inçlik WVGA dokunmatik TFT ekrana sahip olan Rhyme”nin ön yüzünde 4 adet dokunmatik buton bulunuyor. Bu tuşlar HTC”nin klasik dörtlüsü olan: home, geri, search ve menü butonları. Cihazın ön yüzünde, sağ üst bölgede ön kamera bulunuyor. Kameranın sol çaprazında arama geldiğinde ya da şarj sırasında yanan ışık ve geniş ses çıkış alanı bulunuyor. Ses çıkışı için arka kısımda da bir birime yer verilmiş. Rhyme”nin üst kısmında 3.5mm stereo kulaklık girişi ve güç-kilit butonu, sağ tarafında ses kontrolleri ve sol alt bölümünde USBmini bağlantı noktası bulunuyor. Arka kısmında flaşlı kamera yer alıyor. üst kısımdaki güç ve kilit için kullanılan butonun büyüklüğü mantıklı düzeyde ancak ses açma kontrollerinin kullanımı uzun bir alışma dönemi gerektiriyor. Bu butonu bulmak bulunduğunda ise sesin hangi tarafa basıldığında yükselip hangi tarafa basılarak azaldığını anlamak; bir üniversite amfisinde, geniş katılımla tartışmaya açılacak kadar zor bir tasarım seçiminin sonucu olmuş. Bu buton gereğinden daha ince ve bu durum kullanımını zorlaştırıyor. Cihazdaki USB bağlantısı plastik bir korumaya sahip. Tırnağınızla burayı açıp USB bağlantısını ya da şarjı bu şekilde yapıyorsunuz. Buranın zamanla gevşeyip gevşemeyeceği ise tam bir muamma. En kötü ihtimalle bu kısım tamamen kopartılabilir. İnceliğinden bahsettiğimiz yeni HTC modelinin uzunluğu 12 cm, genişliği 6cm ve pilli ağırlığı 130 gram. 3.7 inçlik ekranda sanal QWERT klavye yeterli büyüklükte.

 

 

İşletim Sistemi
HTC Rhyme, Android 2.3.4 Gingerbread ve HTC Sense UI 3.5 arayüzünün bir arada kullanıldığı ilk HTC akıllı telefon. Bu yeni arayüzü gerçekten çok sevimli. Geçişler ve kapsam önceki versiyonlara göre yüzünüzde sürekli bir gülümsemeye yol açacaktır. öncelikle, telefon, posta, fotoğraf makinesi ve mesajlara kolay erişim için kilit ekranda gösterilen dört simge ve masaüstü için 3 farklı sahne ile 3 farklı renk tonu var. Bu renklerden özellikle turkuvaz ve zeytin yeşili çok sevimli. Ayrıca yüklü Widget”lerde açık bir şekilde “bolluk” söz konusu: tam 30 yüklü widget var.
HTC Rhyme

Kişiler ikonuna tıkladığınızda alfabetik sırayla telefon rehberiniz karşınızda olacak. Ayrıca bu hesaplar Google, Facebook, Flickr ve Twitter hesaplarının yanı sıra Microsoft Exchange ActiveSync hesapları ile senkronize olarak neredeyse tüm iletişim ağlarınıza ulaştığınız bir kanal halini alıyor. Bir kişi üzerine tıkladığınızda yeni bir ekran açılıyor ve detayları buradan görebiliyorsunuz. Tüm bilgilerin bir araya geldiği bu ekran üzerinden mesaj ya da e-mail gönderebiliyor, arama yapabiliyorsunuz.
 

Facebook ve Twitter hesaplarınızı bir arada görüp tüm gelişmelerden haberdar olduğunuz Friend Stream uygulaması tabi ki favorilerimiz arasında ve kullanımı her zamanki gibi çok pratik. Bu uygulama ile iki hesabınızda aktif şekildeyken istediğiniz üzerinden arkadaşlarınıza yorum gönderebiliyor ya da Twit atabiliyorsunuz. Tek eksik ise Facebook üzerinden sohbet bölümünün bu alanda yer almaması ancak Facebook için yüklü bir uygulama üzerinden bunu da gerçekleştirebilirsiniz.
 

 

 

Performans
  1GHz işlemcisi, 768MB RAM”i birleşimine sahip cihazda 4GB”a kadar MicroSD hafıza kartı desteği bulunuyor. Bluetooth 3.0 desteği ile 2012’nin beklenen akıllı telefon teknolojileri merhabalarından biri olan Rhyme, bu özelliği ile veri transfer hız sınırlarını oldukça zorluyor. HTC Rhyme”de Wi-Fi bağlantısı klasik bir uzaklıktan hızlı bir şekilde kuruluyor. Ayrıca neredeyse mükemmel bir 3G bağlantı performansı olduğunu belirtelim. Yükleme ve indirme süreleri 0.80-1.0Mbps hızlarında seyrediyor ve bu oldukça iyi. üstelik Bluetooth performansı da oldukça iyi. Tüm kablosuz bağlantılar için sonuç: Kesintisizlik ve hız. Yeni modelin ekranında yakınlık sensörü, ışık sensörü ve G-sensör özellikleri bir arada bulunuyor. 3 sensör de kusursuz bir şekilde performans gösteriyor. Bu kusursuza çok yakın sensör durumu pil tüketimine olumlu etkiler sağlıyor. Rhyme”nin 1600 mAh lityum-iyon pili bulunuyor ve şarjı günde 3 saatlik telefon konuşması, 2 saat müzik dinleme, 2 saat Wi-Fi bağlantısı ve yarım saat video izleme şeklindeki bir örnek kullanımda yaklaşık 2 gün gidiyor. Sürekli konuşmayla 7 saat şarj dayanıklılığına ulaşılıyor.
HTC Rhyme

Multimedya
f/2.2 diyafram açıklığına sahip, 28 mm lens ile 5.0 megapiksel kamerası oldukça başarılı sonuçlar sergilerken Rhyme ile 720p HD video kaydı yapılabiliyor. Cihazın ön kamerası ise VGA çözünürlükte. Rhyme”de dahili GPS vericisi bulunuyor. aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (Windows Media Audio 9) ses formatlarını destekleyen cihaz, .amr, .m4a, .aac ses kayıtları gerçekleştirebiliyor. Rhyme; 3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9), .avi (MP4 ASP ve MP3), .xvid (MP4 ASP ve MP3)video oynatabiliyor ayrıca 3gp, .mp4 kayıt gerçekleştiriyor.

www.htc.com.tr

  Tasarım:5
Kullanım:5
Performans:5
  Puan: 93
  Artıları:+Şık ve ince tasarım
+ İşletim sistemi
  +HD video kaydı, kablosuz bağlantı performansı
Eksileri:
– Plastiği kolay kirleniyor
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here