Ana sayfa Sektörden Yeni Tesla Roadster, opsiyonel roket iticili ‘SpaceX Paketi’ ile gelecek!

Yeni Tesla Roadster, opsiyonel roket iticili ‘SpaceX Paketi’ ile gelecek!

Elon Musk'a göre bu 'çılgın' çözüm piyasadaki tüm benzinli araçları sollayacak!

2

Elon Musk’ın elektrikli otomobil firması tarafından üretilecek olan üst seviye performans otomobili yeni Tesla Roadster, Elon Musk’ın açıklamasına göre “SpaceX Paketi” ile geliştirilebilecek. Bu paket Musk’a göre 10 tane gerçek roket iticiyi otomobilin farklı yerlerine yerleştirecek. Bu roketler aracın hızlanma, frenleme, manevra kabiliyeti ve aradaki her özelliğini geliştirecek.

…roket iticilerin anlık hızlanmasının aracın içindeki yolculara ne kadar büyük bir G kuvveti olarak etki edeceği de merak konusu.

Görsel: Engadget

Tesla tarafından geçtiğimiz aylarda tanıtılan Roadster, elektrikli otomobil sektörünü ileriye taşıyacak ve üst gelir grubuna hitap edecek bir otomobil olarak karşımıza çıkmıştı. Elon Musk, Tesla’nın yıllık yatırımcı toplantısında attığı tweete göre şu sözleri sarf etti:

Yeni Tesla Roadster’da SpaceX paketimiz olacak ve bu paket 10 küçük roket iticisini aracın farklı yerlerine yerleştirecek. Bu roketler hızlanma, azami hız, frenleme ve viraj alma özelliklerini iyileştirecek. Belki de Tesla’nın uçmasını bile sağlayabilirler…

 

Elon Musk (@elonmusk) 9 Haziran 2018

Elon Musk tarafından özellikle Twitter üzerinden yapılan bu vaatlere maalesef basitçe abartı diyemiyoruz çünkü kendisi çılgınca dediğimiz ne varsa bir bir gerçekleştirmeyi başardı. Yeni Tesla Roadster’ın, özellikle de SpaceX Paketi eklenmiş Tesla Roadster’ın sokaklarda kullanıma uygun olmayacağı açık. Bunun yanında, roket iticilerin anlık hızlanmasının aracın içindeki yolculara ne kadar büyük bir G kuvveti olarak etki edeceği de merak konusu.

Musk, attığı tweetin devamında sorulara yanıt vermesinin dışında Tesla’nın elektrikli araçlarının “şimdiye kadar üretilmiş tüm fosil yakıtlı otomobillerden daha iyi olacağını” belirtiyor. Şimdiye kadar Elon Musk’ın hareketlerini ve tavırlarını dikkate alacak olursak, tabi ki teknolojinin gelişimini de hesaba katarsak, bu durumun gerçekleşmesi çok da uzak görünmüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here