Ana sayfa Haber Tesla’nın Model 3’ü 400.000’e yakın ön sipariş aldı

Tesla’nın Model 3’ü 400.000’e yakın ön sipariş aldı

0

Elon Musk’ın çılgın Fikirleri

Kaliforniyalı şirket, üretime yakın bir prototipi göstererek sadece 10 milyar dolar değerinde yaklaşık 400.000 ön sipariş aldı. Hiçbir otomobil bu kadar başarılı bir iş çıkarmamıştı şimdiye kadar. Bir yatırımcı bile, Model 3’ün BMW 3 Serisinin satışlarını sıfıra indireceğini öngörüyor.

çünkü tamamen elektrikli Model 3, orijinal Roadster’ın (bir Tesla tasarımı ve seri üretim için geliştirilmiş olan) tanıtımından beri, dünyanın dört bir yanındaki otomobil sürücüleri tarafından beklenmekte. üretim planlanandan önce 28 Temmuz’da başladı ve Tesla, merkezdeki özel bir etkinlikte ilk 30 arabayı teslim etti. 

 

Fiyat ve modelin hazırlık durumu
Giriş seviyesindeki Tesla Model 3, $7,500″lık federal vergi teşviği ve yerel teşvikler dahil edilmeden önce $35.000″a mal oluyor. Alıcılar, daha büyük bir pil paketi ($9,000’lık seçenek), Premium Yükseltmeler paketi, Geliştirilmiş Otomatik Pilot, 19 inç jantlar ve metalik boya renkleri gibi ek özellikler için fazladan para ödeyebilirler.

Tesla Model 3, şirketin en önemli modeli, çünkü markayı ya olduracak ya da öldürecek. Sonuç olarak, ilk otomobiller SpaceX veya Tesla’da çalışan rezervasyon sahiplerine gidiyor. Musk, çalışanlarının, Audi ve Mercedes-Benz gibi markalardan gelen müşterilere göre, üretim aşamasındaki yeni otomobillerde sıklıkla söz konusu olan sorunlarda daha toleranslı olmalarını bekliyor.

 

Tesla, Model 3’ün ilk çıkışındaki gelirini $1,2 milyara yükseltti ve masraflı gecikmelerden kaçınmak için çok uzun süre devam etti. Serinin üretimi 7 Temmuz’da başladı ve kişisel Twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayınlayan Musk, Eylül ayında yaklaşık 1,500, Aralık ayında 20,000 üretileceğini öngördü. Bu, pek çok rezervasyon sahibinin arabasını en erken 2018 yılına kadar alamayacağı anlamına geliyor.

Ne yazık ki, o zaman çizelgesinde bile gecikme yaşanıyor. Ekim başında Tesla, üçüncü çeyrek araç üretim ve teslimat rakamlarını ortaya koydu ve 260’dan fazla Model 3’ün üretilmediğini ve sadece 220’sinin teslim edildiğini açıkladı. Bu, şirketin asıl amacının yüzde 20’sinden azını temsil ediyor.

 

Yani, ne oluyor? Tesla’ya göre, bazı başlangıç sistemlerinin hazırlanması ve çalıştırılması, beklenenden daha uzun sürdü ve bir darboğaz oluşturdu. Kaynaklar Wall Street Journal’a, montaj hattının hazır olmadığı için Model 3’ün parçalarının çoğunun elle üretildiğini söyledi. Yine de şirket bir açıklamada, “Model 3″ün üretim veya tedarik zinciri ile ilgili temel bir husus olmadığını vurgulamak önemlidir. Neyin düzeltilmesi gerektiğini anlıyoruz ve kısa vadede imalat darboğazı sorununun giderileceğinden eminiz” dedi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here