Ana sayfa Haber Tesla”nın dev “pil çiftliği”, Güney Avustralya”da hizmete girdi

Tesla”nın dev “pil çiftliği”, Güney Avustralya”da hizmete girdi

1

Tesla pil çiftliği, Güney Avustralya

Dünyanın en büyük Lityum-iyon piline Tesla’nın büyük yardımlarıyla sahip olan Avustralya, Elon Musk’ın büyük iddiasının da somutlaştığı yer oldu. Mart ayında Elon Musk, Atlassian CEO’su Mike Cannon-Brookes’a 100MWh kapasiteli bir pili 100 gün içinde üretip monte edeceğini söylemişti. Eğer 100 günde bitmezse de, bu işten tek kuruş almayacaktı. 

Güney Avustralya’daki elektrik kesintileriyle ilgili olarak Twitter üzerinde gündeme gelen durumun ardından ülkede yenilenebilir enerjiye yönelik hareket zayıflıyordu ve harekete yönelik politik belirsizlik ortaya çıkıyordu. Elon Musk’ın yenilenebilir enerji üzerine kurulu misyonunun tüm dünyada etkili hale gelmesiyle birlikte böyle bir durumda sessiz kalması mümkün değildi ve Tesla harekete geçti. Sözüne istinaden Mart ayından sonra daha yaz başlamadan teslim edilen ve kurulumu tamamlanan piller, Fransız yenilenebilir enerji firması Neoen’in Hornsdale, Avustralya’daki rüzgar enerjisi çiftliğine bağlandı. 1 Aralık’ta hizmete giren piller, Güney Avustralya’daki rüzgar çiftliğinin ilk kez 24 saat boyunca aktif kalmasını sağladı. Daha önceden enerjinin gönderileceği yer bulunamayarak sistem kapatılıyor ve yüksek talep zamanında bu sebeple enerji verilemeyerek kesintiler yaşanıyordu. 

Bölgedeki 30.000 konutun elektriğini hava koşulları ne olursa olsun sağlamaya başlayan 100MWh’lik pil çiftliği, Tesla’nın benzer projelerinden en sonuncusu. Daha önce California, ABD’de 20MW’lık bir pil çiftliği kuran firma, bu kurulumu 90 günde tamamlamıştı. Tesla’nın bu alanda bu kadar hırslı ve ciddi şekilde çalışması, Dünya’nın geleceği için çok iyi sonuçlar doğuracaktır diye umut ediyoruz.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here