Ana sayfa Haber Tesla Köpek ve Koruma Modu güncellemeyle dağıtıldı

Tesla Köpek ve Koruma Modu güncellemeyle dağıtıldı

0

Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre Model X, S ve 3 sonunda sahip olduğu çok sayıda sensör ve kameranın nimetlerinden faydalanacak. Bu nimetlerden faydalanma ilk olarak gelişmiş bir alarm modu olarak karşımıza çıksa da diğer özellik köpek dostu olanları sevindirecek. Bu özellik daha önce bir Elon Musk tweetinde zaten ortaya çıkmıştı denilebilir.

Köpek modu, siz aracınızda köpeğinizi yalnız bırakıp bir yere gitmeden önce klimaları ayarlamanıza imkan sağlayacak. Bu mod, sadece köpeğinizi sağlıklı bir sıcaklıkta tutmakla kalmayıp büyük ekrana da bir uyarı yerleştirecek. Bu uyarı, etraftan geçenlerin köpeği kurtarmak adına aracın camlarını kırmasını engelleyecek.

Koruma modu, adından da anlayacağınız üzere aslında gelişmiş bir alarm sistemi diyebiliriz. Araç, siz içinden çıktığınızda kendisini koruma moduna alacak ve sensörleriyle etrafı izlemeye başlayacak. Bu sensörler, örneğin birisi aracın üzerine yaslandığında tüm kameraları aktive ederek kayda başlatacak. Araca karşı daha ciddi bir saldırı olursa, örneğin camın kırılması ya da kapının zorla açılması, araç tüm alarm sistemlerini aktive edecek. Bu durumda büyük merkezi ekranın parlaklığı sonuna kadar açılacak, son ses müzik çalmaya başlanacak ve standart alarm prosedürü uygulanacak.

İlgili Haber: Tesla Model X’i Kara Şimşek yaptılar!

Koruma moduyla ilgili rahatsız edici ufak bir detay var ki o da sürücünün araçtan inmeden önce modu aktive etmek VE bir flash belleği araca takmak zorunda olması. Flash bellek, aracın kameralardan aldığı videoyu kaydetmekte kullanılacak ve eğer takılmazsa mod herhangi bir kayıt yapmayacak. Bizce internet bağlantısı olan bir aracın videoyu bir harici depolamaya yüklemek yerine internette bir sunucuda muhafaza edip araç sahibinin telefonuna gerçek zamanlı olarak göndermesi gerekirdi.

Yapılan açıklamaya göre Model 3 araçlar ABD’de bugünden itibaren yeni modları kullanmaya Ağustos 2017 sonra Model S ve Model X ile birlikte başlayabilecek. Güncelleme bu heyecan verici modlara ek olarak bazı ön kamera geliştirmelerini de getiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here