Ana sayfa Haber Tesla Autopilot artık kırmızı ışık uyarısına sahip

Tesla Autopilot artık kırmızı ışık uyarısına sahip

0
tesla

Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre Autopilot için yeni bir özellik olan “Autosteer Stop Light Warning” kullanıcılara sunuldu. Özellik basitçe otonom modda giden aracın kırmızı ışık gördüğünde eğer araç duramayacak kadar hızlıysa sürücüye uyarı yapıp yavaşlamayı sağlamak.

2019.8.3 kodlu yazılım güncellemesiyle sunulacak olan özellik firmaya göre trafik ışıkları çevresinde güvenliği arttıracak. Autosteer kullanan sürücülere gerektiğinde çıkacak uyarı, aracın kırmızı ışıkta durabilmek için fazla hızlı olduğunu belirtecek ve ihlal yapılabileceğini söyleyecek. Özellik henüz aracın frenleri otomatik olarak aktive etmeyecek fakat sürücüye sesli ve görsel uyarı sunacak.

İlgili Haber: Tesla Model 3, Çin’in Büyüyen Orta Sınıfını Kazanıyor

Özelliğin çalışma mekanizması Tesla’nın uzun süredir topladığı harita verilerine dayanıyor. Bu verilerden trafik ışıklarının nerede olduğunu anlayan araç, kameralarının da desteğiyle çevresini tarayıp güvenli sürüş sağlıyor. Tesla tarafından önümüzdeki yıl geleceği söylenen bir güncellemeyle araçlar trafik ışıklarının dışında dur işaretlerini de tanıyabilecek. Özellik şimdilik ABD’deki Autopilot ve Full Self-Driving paketlerine sahip 2016 sonrası üretimli araçlarda kullanılır durumda. Özellik her ne kadar akıllı olsa da ABD’deki her trafik ışığını tanıma garantisi verilmiyor. Tesla’ya göre sistem zamanla gelişecek.


Aracı: Andrew Liptak / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here