Ana sayfa Haber Tesla arabalarını yakında KITT’e dönüştürecek!

Tesla arabalarını yakında KITT’e dönüştürecek!

0

Tesla’nın otomobillerinde daha fazla yapay zekaya yer vermek istemesi şimdiye kadar sürdürülen iş modelinin vazgeçilmez bir parçası. Bu konuda çakışmaları önlemek adına Elon Musk, üye olduğu Open AI organizasyonundan bile ayrılmıştı.

Twitter’da Elon Musk’a yönelik bir tweet atan Jay Pase, araçlarda ne zaman K.I.T.T. tarzı bir yapay zeka göreceğimizi sordu. Tesla CEO’su buna çok kısa bir şekilde evet demekle yetindi.

KITT, 1980’li yılların popüler dizisi Knight Rider, ya da ülkemizdeki adıyla Kara Şimşek’in başrolündeki araçtı. Aşırı modifiyeli bir 1982 Pontiac Firebird Trans Am araç, bir yapay zeka tarafından kontrol ediliyordu.

KITT yapay zekası aracın tüm özelliklerine erişim özelliğine sahipti. Günümüz teknolojisini dikkate aldığımızda, Google Assistant, Siri, Cortana, Alexa bunu sabah akşam yapıyor. Tesla’nın araçlarındaki ileri seviye otomasyonu da dikkate alacak olursak yakın zamanda böyle bir sistemin kendisine yer bulacağını söyleyebiliriz.

Elon Musk sesli komutlar hakkında daha önce de bir paylaşım yaparak bu yolla araçla ilgili her şeyin kontrol edilebileceği müjdesini vermişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here