Ana sayfa Haber Teori: Ortadoğu”da hükümetler insanlık tarihinin peşinde

Teori: Ortadoğu”da hükümetler insanlık tarihinin peşinde

0

Kadim zamanlardan beri Ortadoğu topraklarında belirsiz, kaynaksız, teorilere konu olarak gelişmeler yaşanıyor. Aslında Ortadoğu’daki gelişmeler, kadim zamanlardan bugüne kadar, tarihteki diğer gelişmelerin yanısıra bütün dünya insanlığını etkileyen olaylar ve olaylar zinciri oldular. Ortadoğu üstelik, kültürlerde kutsal sayılır, inancı her ne olursa olsun hayalinde Ortadoğu topraklarında insanlık tarihi ile ilgili kalıntıları görmek isterler. Tabiki konunun bir de savaş, kan ve göz yaşı boyutu var. Birleşik Devletler’in ve AB’nin ardı arkası kesilmeyen Ortadoğu inadı, oradaki insanlık tarihi kalıntılarının korunması ve oradaki medeniyet kalıntılarının korunması aısından oldukça tehlikeli hale geldi. Ana akım medya, özellikle BBC ve CNN, bu arayışın aslında petrol arayışı olduğunu insanlara o kadar aşıladılar ki; aktivistler ve işgale “hayır” diyen güçler dahi, bu Ortadoğu’da kan dökme inadının sadece “petrol” olduğuna inandılar.

Sizce gerçekten bu konu sadece bir petrol mu? Tenesse’de ve Meksika’nın tümünde, bütün dünyaya yetecek kadar petrol varken, özellikle Birleşik Devletler’in Ortadoğu inadının sürmesi ne kadar mantıklı olabilir ki? Cevap, kesinlikle “sadece petrol” değil. Konu aslında Mısır Piramit’leri, Mekke ve Medine’den başlıyor, IŞİD’in yağmaladığı müzelere kadar ilerliyor. üstelik ABD’nin geçtiğimiz yıl kabul ettiği bir kanun var; kanuna göre bir ülkede kazı yapıp, o ülkedeki bir tarihi kalıntıya el koymak, tarihi eser kaçakçılığına girmiyor. Aslında “tarihi kalıntıları, insanlık tarihini koruma” adı altında alındı bu karar ancak aslında Ortadoğu’ya yapılacak olan daha bütük operasyonların bir habercisi bu karar. 

 

Geçmiş dönemlerde yaşanan Ortadoğu operasyonlarının hemen ardından büyük teknolojik gelişmeler yaşandığını söyleyebiliriz. Dünya Savaşları’nda, özellikle 2. Dünya Savaşı’nda ABD’nin, avrupa devletlerinin ve Japonya’nın Ortadoğu ile haşır neşir olmaya başladığı zamanlar, bu ülkelerin teknolojik olarak aşama kaydettiğini, adeta teknoloji devrimi yaşadığını söylerler tarihçiler. Aynı dönem içerisinde ABD ve Rusya uzay hayallerini gerçekleştirmeye başlamış ve bu iki ülkenin aktif olarak Ortadoğu’da görülmesinin ardından füze teknolojileri, silah teknolojileri ve uzay mekiği teknolojileri, onları “süper güç” haline getirdi. Sonuç olarak iki ülke de uzaya çıktı ve bu gelişmeler peş peşe gerçekleşerek bir akıllı telefonun duyurulup piyasaya sürülmesi kadar hızlı gerçekleşti. Bu teknolojiler, bilim insanlarının, savaşlarda ele geçirilen ve kitle imha silahları üzerinde çalışan kişiler aracılığı ile gerçekleşti. Görünmeyen kahraman ise, yeni keşfedilen matematik teorileri, matematik formülleriydi. Bu teorilerden yola çıkan tarihçiler ise bu “süper güç” ülkelerin Ortadoğu’da bir matematik formülünü ele geçirdiği söylenmeye başladılar. öyle bir matematik formülü ve matematik teorileri ki; hiçbir tarihçinin çözemediği Mısır Piramit’lerinin inşasını mümkün hale getirebilen bir teknolojiyi mümkün hale getirebilen bir matematik formülü bu.

Başka teorisyenler ve başka kişiler ise, aslında Ortadoğu’da bu “süper güçlerin” insanlık tarihini ele geçirmeye çalıştıklarını belirtiyorlar. İnsanlık tarihini elinde bulundurabilme, insanlık tarihini yeniden yazabilme gücünü alabilecek olan ülkeler, kesinlikle “süper güç”ün ötesinde olacak. Aradıkları şeyler herhangi bir antik tablet olabilir, yazıt olabilir, herhangi bir kitap olabilir. Fakat şu belli ki; CNN ve BBC’nin aksine emperyalist hükümetler Ortadoğu’da sadece petrolün değil, insanlık tarihinin, kadim zamanların ve kutsalların peşindeler.

Görselin kaynağı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here