Ana sayfa Makale Temel Kavram ve Ayarlar

Temel Kavram ve Ayarlar

0

Bu ayki makalemizde FL Studio”nun temel kavram ve ayarlarını vurgulamaya çalışacağız.

Geçen ay, FL Studio ara yüzünü oluşturan ana pencerelerden bahsetmiştik. Elbette FL Studio sadece bu pencerelerden ibaret değil. Bunların yanında, sürekli araştırma ve uygulamaya bağlı olarak karşımıza çıkabilecek, saymakla bitmeyecek kadar bilgisayar, müzik ve sesle ilgili özellik bizleri bekliyor.

Temel yapılandırma hem bilgisayarınız hem müzik tarzınız hem de müzik yapımı için kullanacağınız harici elektronik donanım veya akustik enstrümanlar bakımından farklılık arz eder. Bu temel yapılandırmalara girmeden önce olanak ve kişi farklarının müzik prodüksiyonunu nasıl etkilediğini birkaç soru ve cevapla özetlemek isterim.

Bilgisayarınızın özellikleri ve donanım ürünleri neler?
Bilgisayarınızın işlemci, bellek, işletim sistemi gibi özellikleri FL Studio”nun ve bu kapsamda kullanacağınız efekt ayrıca VST performanslarını, ses kayıt ve çalma için kullandığınız ses kartı, DSP gibi donanım ürünleri, ses kalitesini, yine benim elektronik donanım içinde değerlendirdiğim MIDI klavye müzik yapımındaki kolaylığı arttırır. Bu olanaklara sahip bir kullanıcı ile bunlardan yoksun olarak dijital müzik yapımı işine henüz başlayan veya bu olanaklar olmadan devam eden kullanıcılar arasında DAW kullanımı bakımından büyük farklılıklar bulunur.

 

 

  Müzik deneyimi ve bilgisi ne seviyede?
Müzikal olarak, daha önce bir enstrüman becerisine sahip bir kullanıcı ile sadece dinleyici olarak veya solist olarak müzikle ilişki içine girmiş kullanıcıların, bilgisayar destekli müzik yapımına başlamaları ve devamındaki süreçleri farklılık gösterir.  

Tarzınız ne olacaktır?
Aklınızda sanatınızın şekli ne kadar netse, ilerleyen dönemler için yaratıcılığınız o derecede özgür olacaktır. Müziğin, amaç-sebep ilişkisi ve kişi üzerindeki etkileri müzikte kendini sayısız tarz olarak gösterir. Bu noktada söylemek istediğim, müzik yapımına veya icrasına başlamadan önce kafa karışıklığını en aza indirmek amacıyla kendinize başlangıç için bir tarz seçmeniz gerektiğidir.

Müziği ne için yapacaksınız?
Müziğinizi, bilgisayar ortamında ne için gerçekleştireceğiniz de önemlidir. Bestekarların, enstrümanistlerin, solistlerin, ses mühendislerinin, aranjörlerin, yapımcıların kısacası müziğin içinde sektöre bağlı veya müziği sadece hobi anlamında yapan herkesin bir rolü vardır. Her birinin müzik yapımındaki görevleri farklıdır. Bu görevlerden hangisini kendinize yakın buluyorsanız, ona yönelmeniz yine DAW kullanımını etkileyeceği için bu soruya da kendinizce cevap veriyor olmanız yararınıza olacaktır.‹htimal veya olanaklara göre değişen FL Studio ayarları, kendini özellikle tempo, ölçü, kayıt ve ses çıkış (ses kartı ve kartın çıkışları) noktalarında gösterir. Bu ayarları ve değişkenlerini FL Studio üzerinde çalışarak görelim.
 

öncelikle bilgisayarınızda FL Studio programını açın. Programı ilk defa açıyorsanız, “NewStuff.flp” isimli bir çalışma dosyasıyla açılacaktır. Bu dosyayı Mart ayı makalesinde belirttiğim üzere üstünkörü de olsa incelerseniz faydanıza olacaktır. ‹ncelemenizi bitirdikten sonra, üst menüdeki, Dosya”dan, (File) Yeni Temadan (New From Template) ardından Minimal ve sonrasında açılan alt menüden Boş (Empty) seçeneğini tıklayın. Ekrana, tamamen işlenmeye hazır, boş bir çalışma dosyası gelecektir. Gerekli temel ayarlamaları bunun üzerinden yapmak daha kolay olacaktır.

 

 

Tempo:
Bu ayarlamaları bir sıra düzeni içinde belirtiyor olmasam da tempo, şarkınızın oluşturulmasında başlangıç noktasıdır. Tempo, parçanızda bir dakika başına kaç vuruş yapılacağını belirler. Dakika içinde ne kadar çok vuruş olursa parçanız o kadar hareketli olacaktır. Tersi durum da aynı zamanda söz konusudur.

FL Studio”da Tempo, her yeni çalışma dosyası başlangıcında, 140 Vuruş/Dakika olarak belirlenmiştir. Tempo sayacı, araç çubuğunun (Toolbar) ortasında bulunur. Temponun gösterildiği sayacın üzerine fareyle gelip; sol fare tuşunu basılı tutup, fareyi aşağı veya yukarı hareket ettirirseniz, sayaçtaki sayının değiştiğini görebilirsiniz. Fareyi aşağıya indirirseniz tempo düşecek; yukarı kaldırırsanız artacaktır.
 

ölçü:

ölçü spesifik ve biraz karışık bir kavramdır. Aslı itibariyle parçanın notaları üzerinden hesap edilir ve seçtiğiniz müzik tarzına göre ayrıca parçanızın şekline göre de değişiklik gösterebilir. Kısaca anlatmak gerekirse, bir döngü (loop) içinde, “Kaç vuruş, kaç defa yapılacaktır?” sorusunun cevabıdır. örneğin, 9/8lik ölçü; 9 defa 8 tane vuruşun peşi sıra geleceği anlamına gelir ki alaturka tarzı müziklerde bu ölçü sıklıkla kullanılır. FL Studio”da başlangıç ölçüsü 4/4″lüktür. Bu ölçü hemen hemen tüm DAW”larda aynıdır. Sebebi 4/4″lük ölçüyle neredeyse tüm parçaların çalınabiliyor ya da ortaya çıkacak olasılıkların sayısız olmasıdır. Ayarlar (Options) menüsünden, Proje Bilgisi (Project Info) seçeneğine tıklayınca açılacak pencerenin solundaki, Genel (General) sekmesine tıklanarak değiştirilebilen bir ayardır. Proje Bilgisi penceresi ayrıca F11 tuşuyla ve araç çubuğundaki kısa yoluyla da açılabilir. “Beat” vuruş sayısını, “Bar” vuruş sayılarının tekrarını simgeler.

 

 

Ses kartı:
Bilgisayarınızda birden fazla ses kartı, Usb aygıtı, DSP olabilir. FL Studio, ses donanımı ürünlerini liste halinde görüntüleyip seçebilmenize olanak tanır. Tekrar, Ayarlar “Options” menüsünü kullanarak, Ses Ayarları “Audio Settings” sekmesine tıkladığınız zaman ekrana gelecek pencerenin, Giriş/çıkış “Input/Output” başlığını altındaki listeden, tercih edeceğiniz ses sürücüsünü belirleyebilirsiniz. FL Studio, ilk açıldığında bilgisayarınızda kurulu olup kullanımda görünen birincil ses sürücüsünü, kendi kullanacağı ses sürücüsü olarak atayacaktır. Ses sürücüleri listenize, FL Studio kurulum paketi ile gelen ve program kurulumu bittikten sonra ayrıca kurulumuna geçilen, ASIO4ALL sanal ses kartı sürücüsü de yüklenir.

Var olan ses kartınız üzerinden işlem yapan, ancak hariciymiş gibi çalışabilen bu sanal donanım aygıtını yüklemeniz ve sahip olduğunuz ses kartına çok güvenmiyorsanız, ses sürücüleri listenizden bu aygıtı seçmeniz, kesinlikle yerinde bir tavsiye olacaktır.
 

Temel ayarlar konusuna gelecek makalemizde kaldığımız yerden devam edeceğiz.

İyi çalışmalar…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here