Ana sayfa Haber Telif Hakkı Yasası, Avrupa Birliği onayını aldı

Telif Hakkı Yasası, Avrupa Birliği onayını aldı

0

Avrupa Parlomentosu Telif Hakkı Yönergesi’ni oylamaya sundu ve oy çoğunluğuyla kabul etti. Bu yeni yönerge internetteki çevrimiçi telif hakkı kurallarını güncelleyecek.

Yönerge görüşüldüğü ilk toplantıda madde 11 ve 13’ün link vergisi ve yükleme filtresi ile ilgili eleştiriler yüzünden reddedilmişti. Ancak bu sabah yapılan yeni toplantıda yönergenin güncellenmiş versiyonu 226’ya karşı 438 oyla kazandı.

Avrupa Birliği Parlementosu

Yine de bu kararın yürürlüğe konması ve oturtulması biraz uzun sürecek gibi gözüküyor. Önümüzde hala Ocak 2019’da yapılacak son bir oylama var. Uzmanlar büyük olasılıkla reddedileceğini söylese de kabul edilmesi durumunda bütün üye ülkeler tarafından uygulanması gerekecek. Ve üye ülkelerin sayısı bir hayli fazla olduğundan uygulama bu ülkelerde tamamen aynı olmayabilir.

İlgili Haber: PUBG telif hakkı ihlali gerekçesiyle Fortnite’a dava açtı

Bu yönergenin en önemli kısımları hala 11. ve 13. maddeler. Madde 11 yayıncılara paylaşımları kullanıldığında para kazandırmayı amaçlıyor. Bu şekilde söylenince kulağa fena gelmese de maalesef ki internet kültürünün önemli bir kısmını oluşturan meme’ler de bu kategoriye giriyor. Madde 13 ise YouTube ve Facebook gibi platformların telif hakkı olmayan matertal paylaşmasını engellemek amaçlı.

Bu konuda bazı tartışmalar olsa dahi bu yönergenin yürürlüğe konması halinde interneti toptan değiştireceği kesin gibi. Üstelik bu değişim yalnızca Avrupa Birliği ile sınırlı da kalmayacak. Amerika’daki yeni yasa tartışmalarının bu yönergeyle aynı anda tartışılması tesadüf değil. Büyük şirketler internet üzerindeki güçlerini kaybediyorlar ve görünüşe bakılırsa bundan rahatsızlar. İnterneti alıştığımız gibi kullanabilecek miyiz yoksa akla gelebilecek herşey için bizden para mı talep edilecek? Elimizden sadece beklemek geliyor.


Kaynak: James Vincent The Verge
Görseller: The Verge, Sputnik News

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here