Ana sayfa Donanım Telefonunuzun Bluetooth’unu hemen şimdi kapatın!

Telefonunuzun Bluetooth’unu hemen şimdi kapatın!

0

Telefonunuzun güvenliğiyle ilgili endişelenmenizi gerektirecek onca neden arasına bir yenisi daha eklendi. Telefonunuz, bilgisayarınız, akıllı saatiniz ve akıllı ev cihazlarınız bluetooth açıkken hacklenme riski altındalar.

“BlueBorne” olarak bilinen söz konusu açık, güvenlik araştırma firması Armis tarafından keşfedildi. Habere göre araştırmacılar Bluetooth”a saldırarak Google Pixel”e, Samsung Galaxy telefonlara, LG Sports Watch saate ve bir arabanın ses sistemine girmeyi başardılar. Bu cihazlardan uzaktan veri çalmayı başaran araştırmacılar, cihazların kamera kontrolünü de ele geçirdiler.

Android, Microsoft, Samsung ve Linux ürünleri ve iOS 10″a yükseltilmemiş iPhone”lar ve iPad”lerin de risk altında olduklarını belirten araştırmacılar, “BlueBorne” adlı saldırı ile cihaz hiçbir şeye bağlı olmasa bile 10 saniye içinde Bluetooth”u açık cihaza girebildiler.

Armis, Microsoft, Google ve Linux”ın bu sorunu yeni yamalarında gidereceklerini söylüyor. Fakat bu son keşifle, giderek artan bağlı ve kablosuz dünyada dikkatli olmanın öneminin altını çizilmiş oluyor. Bluetooth ve akıllı cihazlar kullanım kolaylığı ve rahatlık getiriyor olsalar da beraberinde, bu lüksler maalesef risksiz değiller. Cihazlarınızı olabildiğince güncel tutmaya özen göstermeli, hangi fonksiyonların aktif olduklarına dikkat etmelisiniz.

Bluetooth”u açık bırakmaktan artık vazgeçin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here