Ana sayfa Haber Telefonunuzu kimse dinleyemesin istiyorsanız…

Telefonunuzu kimse dinleyemesin istiyorsanız…

0

ülkemizde sık sık gündeme gelen ve çeşitli adli soruşturmalar bahanesiyle gerçekleştirilen telefon dinlemeleri, herkesin korkulu rüyası haline geldi. Gazeteler sayfa sayfa dinleme listeleri yayınlarken, durumun neredeyse tüm dünyada aynı olduğu, NSA skandalı ile ortaya çıktı… Sızdırılan bilgilere göre Amerikan istihbarat kuruluşu NSA, milyonlarca insanın telefon konuşmalarını ve mesajlaşmalarını dinlemiş.

Eğer siz de -olması gerektiği gibi- kişisel gizliliğinize önem veriyorsanız, telefon konuşmalarınızı telekulaklara karşı şifreleyebilirsiniz.

Bunun için akıllı telefonlara yüklenen kimi uygulamalar, sesinizi şifreleyerek, konuşmalarınızın dinlenmesine engel oluyor. Bu şekilde, siz ve karşınızdaki kişi haricinde, konuşmaları kimse dinleyemiyor. Ancak bu uygulamalar ayda 20 dolar gibi yüksek sayılabilecek fiyatlara sahip.

Kişisel gizliliğin ve güvenliğin herkes için olduğunu savunan Open Whishper Systems isimli bir hacktivist topluluk, bunun için açık kaynaklı ve ücretsiz bir uygulama yayınladı : Signal.

Kullanımı son derece kolay olan Signal, akıllı telefona yüklendikten sonra, onu kullanarak yaptığınız konuşmaları şifreliyor. Şifrelenen sesler, ancak karşı tarafta Signal uygulaması yüklü ise çözülebiliyor.

Geliştiricileri, bir kaç ay içinde uygulamaya mesajlaşma desteği de getirileceği müjdesini verdiler. Yani gönderdiğiniz mesajlar da şifrelenecek ve ancak uygulama ile okunabilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here