Ana sayfa Haber Telefonunuz hacker”ların kontrolüne geçmiş olabilir.

Telefonunuz hacker”ların kontrolüne geçmiş olabilir.

0

Kişisel bilgisayarlar ve laptoplardan sonra hacker’ların yeni hedefi uzun süreden bu yana akıllı telefon ve tabletler… Bu amaçla her gün yeni taktikler geliştiren ve yeni yöntemler keşfeden bilgisayar korsanları, hepimizi tehdit ediyor.

Korsanların son numarası ise, akıllı telefon ve tablerleri, çeşitli açıklardan faydalanarak uzaktan kontrol etmek. Eğer telefon ya da tabletinizde, cihazınızın disk alanına, belleğine müdahale etmek, hızlandırmak vs. gibi amaçlarla “device management” adı verilen uygulamalardan yüklediyseniz, çoktan bilgisayar korsanlarının avucuna düşmüş olabilirsiniz. 

Korsanlar burada iki yöntem izliyor : Birincisi, mevcut programların arka kapı ve açıklarından faydalanarak, cihazınıza sızmak. İkincisi; telefonunuzu ya da tabletinizi hızlandırmak, pil ömrünü uzatmak gibi vaatlerle uygulamalar indirmenizi sağlamak. ücretsiz dağıtılan ve normal bir görünüme sahip olan bu uygulamalar, aslında cihazınızda bir arka kapı açıyor ve korsanların cihazı uzaktan yönetebilmesini sağlıyor.

Bu şekilde bilgisayar korsanları telefon ya da tabletinizdeki verilere, numara ya da mesajlara, fotoğraflara erişebilir, buradan WI-FI bağlantınıza sızabilir, şifrelerinizi öğrenebilir, e-posta ve sosyal medya hesaplarınızı ele geçirebilir, siz farkında değilken çeşitli internet sitelerine bağlanabilir ya da bazı numaraları arayabilir. Daha kötüsü, haberiniz yokken kamerayı ve mikrofonu çalıştırarak sizi izleyip dinleyebilir.

Uzmanlar, tüm dünyada 2 milyar akıllı cihazın bu tehdit altında olduğunu söylüyor.

B tehditten korunmanın yolu ise, kullandığınız uygulamaları sık sık güncellemek ve kaynağını bilmediğiniz, güvenmediğiniz uygulamaları cihazınıza yüklememek. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here