Ana sayfa Haber Telefonları kasten yavaşlatan Apple”a 1 trilyon dolarlık dava

Telefonları kasten yavaşlatan Apple”a 1 trilyon dolarlık dava

0

Apple”ın bir yıllık yazılım değişikliğiyle ilgili olarak yaptığı açıklamadan sonra hakkında açılan sekiz davada, firmanın batarya performansının düşmemesi için uyarıda bulunmadan cihazları yavaşlatmak suretiyle iPhone kullanıcılarını aldattığı iddiası yer alıyor.

Açılan davalarda söz konusu ayarlamanın neden olduğu yavaşlatmadan kaynaklanan sorunları çözmek için iPhone kullanıcılarını geçtiğimiz yıl boyunca yanlış yönlendirmelere neden olmuş olabileceği iddiası üzerinde duruluyor.

Amerikan mahkemelerinde açılan davaların hepsinde, milyonlarca iPhone kullanıcısı adına emsal teşkil edebilecek bir dava niteliği kazandırılması hedefleniyor.

Benzer bir dava bu Pazartesi günü İsrail”de de mahkemeye sunulmuştu.

Apple konuyla ilgili olarak henüz bir açıklama yapmadı.

Firma geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıl içerisinde iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE ve iPhone 7 telefonları için yayınlanan işletim sistemi güncellemelerinin eski, düşük şarjlı ya da soğuk olan bataryalarının şarjlarını “denkleştirmek” için özel olarak ayarlandığını vurgulamıştı.

Apple yaptığı açıklamada telefon bileşenlerinin ısınmasına engel olmak için yapılan tasarım nedeniyle bu ayarlamanın yapılmadığı telefonların aniden kapanabileceklerini söylemişti.

Söz konusu açıklama Primate Labs”ın 18 Aralık”ta yaptığı bir inceleme sonrasında gelmişti. Laboratuvarın geliştirdiği iPhone performansı ölçme uygulaması işlem hızındaki duraksamaları tespit etmiş, bu duraksamaların ardında mutlaka bir yazılımın olması gerektiği sonucuna varmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here