Ana sayfa Haber Telefonlar artık sesle şarj edilecek

Telefonlar artık sesle şarj edilecek

0

Telefonlar “sesle” şarj edilecek! 

çağımızın en büyük problemlerinden biri elbette ki elektronik cihazların şarj sorunsalı… Bunun için nerede olursak olalım yanımızda adaptörle geziyor, prize en yakın yerde duruyoruz. Zaten zamanımızın önemli bir kısmı da prizlere bağlı geçiyor…

Ancak artık bu sorun tarihe karışacak. Hem de devrimsel bir yöntemle.

Bilim insanları, ortam seslerini elektrik enerjisine çeviren bir buluşa imza attılar. Yani artık bir futbol maçında ya da kalabalık bir kafede telefonunuzu “gürültüden” şarj edebileceksiniz. Londra”daki Queen Mary üniversitesi”nden bilim insanları ve Nokia“nın araştırmacılarının yürüttüğü deneyde, her gün maruz kaldığımız trafik, müzik gibi sesler, elektriğe dönüştürüldü. Joe Briscoe ve Steve Dunn isimli bilim insanlarının, güneş pillerinin performansının, ortamda yüksek tempolu pop ve rock müzik çalarken daha çok arttığını tesadüfen keşfetmeleriyle başlayan çalışmalar, ses dalgalarını hareket enerjisine, sonra da elektriğe dönüştürecek bir cihaz icat etmeleriyle başarıya ulaştı.

Ses dalgalarının meydana getirdiği titreşimlerden oluşan hareket enerjisini, nano jenaratörler yoluyla bir akıllı telefonu bile şarj edebilecek kadar yüksek akıma çevirmeyi başaran bilim insanları, şimdiden teknoloji üreten şirketlerin, özellikle de telefon üreticilerin ilgi alanına girdi. Yakında sesle şarj olabilen akıllı telefonlar hayatımıza girecek. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here