Ana sayfa Makale Telefon pillerinin patlama nedeni ortaya çıktı

Telefon pillerinin patlama nedeni ortaya çıktı

0

Piller akıllı telefon üreticilerinin yıllardır büyük bir endişe kaynağı oldu, ancak Samsung Galaxy Note 7 Phablet”lerin pillerinin patlamasına dair raporlar ortaya çıkmaya başladığında, 2016″da daha iyi pil geliştirme araştırmaları daha acil bir hale büründü. önce, sorunun ne olduğu konusunda bir netlik yoktu, ancak Samsung sonuçta olayların hatalı pillerden kaynaklandığını doğruladı. Buna rağmen, pillerin patlamasına neden olan şey hakkında hâlâ çok fazla bilgiye sahip değildik, ancak bir bilim adamları ekibi bunun cevabını buldu.

Soğuk elektron mikroskopisi olarak bilinen bir teknik kullanan, pil geliştirme üzerinde çalışan bir bilim adamı ekibi, bazen lityum iyon pillerin patlamasına neden olan zincirleme reaksiyonu gözlemlemeyi başardı.

Ekip, “soğuk elektron mikroskopisi tarafından ortaya çıkarılan hassas pil malzemelerinin ve ara yüzeylerin atomik yapısı” başlıklı makalesinde patlama konusunda, aşırı elektrik yükünün bir lityum-iyon pilinden geçerken oluşan küçük kristal yapılar olan dendritleri suçladı. Bu altı yüzlü kristaller bazen bir pilin farklı kısımları arasındaki engelleri aşabiliyor ve kısa devreye ve bazen de patlamaya neden olabiliyorlar.

 

Araştırma süresince ekip, pilleri farklı noktalarda dondurarak bazı bileşenleri kaldırabildi. Daha sonra, pillerin atom seviyesinde bundan nasıl etkilendiğini gözlemledi.
Bu araştırma lityum piller üzerinde yapılmış olmasına rağmen ekip, bu işlemin pillerin yapımında kullanılan herhangi bir malzemeyi incelemek için de kullanılabileceğini söylüyor.

Ekip yöneticilerinin belirttiğine göre, soğuk-EM ile kırılgan ve kimyasal açıdan dengesiz bir malzemeye bakabilir ve bozulmamış halini (gerçek bir pildeki gibi görünen) koruyabilir ve yüksek çözünürlükte bakabilirsiniz. Buna her türlü pil malzemesi de dahil. Yöneticiler, “Araştırdığımız lityum metal sadece bir örnek, ancak bu ilginç ve çok zorlu bir konudur” dedi. 

Ekip, çalışmalarının daha güvenli pillerin oluşumuna yol açacağından umutlu. “Dendritlerin nasıl oluştuğunu gördükten sonra, pil üreticileri, oluşumunu önlemek için önlemler alabilir ve bu da bize başka bir Note 7 olayından umarız koruyabilir” diyorlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here