Telefon pillerinin patlama nedeni ortaya çıktı

Patlama nedenini araştıran ekip, çalışmaların daha güvenli pillerin oluşumuna yol açmasından umutlu.

Piller akıllı telefon üreticilerinin yıllardır büyük bir endişe kaynağı oldu, ancak Samsung Galaxy Note 7 Phablet’lerin pillerinin patlamasına dair raporlar ortaya çıkmaya başladığında, 2016’da daha iyi pil geliştirme araştırmaları daha acil bir hale büründü. Önce, sorunun ne olduğu konusunda bir netlik yoktu, ancak Samsung sonuçta olayların hatalı pillerden kaynaklandığını doğruladı. Buna rağmen, pillerin patlamasına neden olan şey hakkında hâlâ çok fazla bilgiye sahip değildik, ancak bir bilim adamları ekibi bunun cevabını buldu.

Soğuk elektron mikroskopisi olarak bilinen bir teknik kullanan, pil geliştirme üzerinde çalışan bir bilim adamı ekibi, bazen lityum iyon pillerin patlamasına neden olan zincirleme reaksiyonu gözlemlemeyi başardı.

Ekip, "soğuk elektron mikroskopisi tarafından ortaya çıkarılan hassas pil malzemelerinin ve ara yüzeylerin atomik yapısı" başlıklı makalesinde patlama konusunda, aşırı elektrik yükünün bir lityum-iyon pilinden geçerken oluşan küçük kristal yapılar olan dendritleri suçladı. Bu altı yüzlü kristaller bazen bir pilin farklı kısımları arasındaki engelleri aşabiliyor ve kısa devreye ve bazen de patlamaya neden olabiliyorlar.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam