Ana sayfa Makale Telefon Pil Ömrünü Artırmanın Püf Noktaları

Telefon Pil Ömrünü Artırmanın Püf Noktaları

Telefonunuzun şarjının tüm hafta dayanmasını ister misiniz? Bu çok kolay.

0

Metin göndermekten ve Yılan oyununun oynanmasından daha fazlasını yapamayan bir telefondan memnun kaldığın sürece her şey iyidir. Satın aldığınız akıllı telefon ne olursa olsun, iki günlük kullanım hala mutlak altın standardıdır ve çok azı bunu başarır.

Ancak, bu kişilerden biri olmak istiyorsanız, işte telefonunuzun iki günlük kullanımlı akıllı telefon cennetine ne kadar yakın olabileceğini görmek için ihtiyacınız olan ipuçları.

Başlamadan önce, bir şeyi düşünün: eğer telefonunuzu çok fazla kullanmıyorsanız, pili hızlı bir şekilde bitmeyecektir. Bu elbette çok bariz görünür, ama telefonu gerçekten kullanmaya ne kadar ihtiyacınız olduğunu düşünmeye değer, telefonunuz bir masada dururken ve siz de onunla hiç bir şey yapmazken birden pil ömrünün ne adar uzun gittiğini anlarsınız.

Titreşimi ve dokunsal geri bildirimi kapatın

Bir titreşim uyarısı hissettiğinizde veya bir telefonun klavye tuşuna basarken “tıklama” sesi duyduğunuzda, buna telefonun içindeki küçük bir motor veya sürücü neden olur. Telefonunuzun saat 16: 00’da ölmesinin ana nedeni olmasa da, titreşim ve dokunmatik hissinin dayanıklılık üzerinde bir etkisi vardır.

Her tür dokunmatikliği ve titreşimi kapatın ve pil ömrünün biraz uzadığını görürsünüz. Bu kontroller genellikle Ayarlar menüsünün Sesler kısmında bulunur.

Değişken çözünürlük seçeneklerini keşfedin

Bir iPhone kullanıcısıysanız, Apple yapabileceğiniz şeyleri çok sınırlandırdığı için bu bölümü atlayabilirsiniz. Ancak Android telefon kullanıyorsanız, bu büyük olasılıkla size yardımcı olacaktır.

Çok yüksek çözünürlüklü ekrana sahip bazı telefonların, tam piksel sayısını her zaman kullanması gerekmez. Ayarlar menüsünün Ekran bölümüne gidin ve çözünürlükle ilgili bir giriş bölümü olabilir.

Özel çözünürlük modları, telefonun ekran çözünürlüğü düşük gibi davranmasını sağlar, bu da özellikle oyunlar veya görsel olarak yoğun uygulamalar ile gelen işlemci üzerindeki yükü azaltır.

Bu tarz modlar genellikle iyi de görünür. Telefon içeriği daha düşük bir çözünürlükte oluştururken, tüm ekran pikselleri hala kullanılmaya devam eder ve içerik yalnızca ona uyacak şekilde düzenlenir.

Bu aynı zamanda pil ömrü farkının, umduğunuz kadar dramatik olmadığı anlamına da gelir. Ama bir gün boyunca biraz daha fazla kullanım sağlayacaktır.

OLED telefonlar için siyah arka planı kullanın

Burada yalnızca Galaxy S9 veya iPhone XS gibi OLED ekranlı telefonlarda çalışan bir ipucu var. Çoğunlukla siyah bir duvar kağıdı kullanmayı deneyin. Daha fazla saf siyah alan vardır, ekran açıkken daha fazla güç tasarrufu sağlar.

Ayrıca, beyaz zemin ayarları menülerini daha karanlık olması için değiştiren “karanlık” bir arayüz modunun olup olmadığını araştırın. Böyle bir moda sahip olan telefonlar arasında OnePlus 6T ve Huawei Mate 20 Pro da var.

Bunlar, ekran açıkken önemli miktarda güç tasarrufu sağlayabilir. Ve herşey bir OLED ekranın çalışma şekline kadar iner.

Telefonlardaki LCD ekranlar, ekranın kenarından aydınlatmaya başlayan LED dizileri kullanırlar, görüntünün çoğu siyah olsa bile, onu ışıkla doldururlar. OLED’ler ışıklı piksellere sahiptir.

Siyah ekranlar ışık yaymaz ve minimum güç tüketir. Bunlar, OLED’lerin karanlık görüntüler gösterirken neden LCD’den daha az güç kullandığının ve bu tür ekranların neden rakipsiz bir kontrast sunduğunu gösterir.

Konum servislerini kapatın veya azaltın

Konum servisleri, bir telefonun en önemli öğelerinden bazılarıdır. Ancak, konumu değerlendirmenin en iyi yolu olan GPS, çok fazla pil tüketir.

Android, konum hizmetlerini bir “ana” anahtarla kapatmanıza izin verir. Bu, uygulamaları pil ömründen başka bir nedenden dolayı yapmak istediğiniz şekilde konumunuzu kullanmalarını durdurur: bu neden gizliliktir. Bunu bir Android telefonda Ayarlar> Google’da kontrol edebilirsiniz.

Bu bir iPhone için, Gizlilik> Konum servislerine gitmeniz gereken bir durumdur. Daha sonra, tüm izlemeyi devre dışı bırakabilir veya sadece belirli uygulamalar için geçerli yapabilirsiniz – bunları kullanırken, her zaman veya aslayı seçin.

Yine de, her zaman bu modu kullanmak istemezsiniz. Ayrıca Google veya Apple Haritalar’ın kullanımını reddeder. Kim olduğu yeri bilmez ki?

Seyahat ederken uçak modunu kullanın

Hattın iyi çekmemesi nedeniyle telefon sürekli olarak daha güçlü ağ sinyallerine bağlanmayı dener. Bazen, telefonun sadece bundan dolayı ısındığını hissedebilirsiniz.

Uçak modu gene de keskin olmayan bir araçtır. Telefonunuzu bağlantılı olmayan bir medya cihazına dönüştürür ve hatta Bluetooth’u kapatır (her zaman iPhone’da böyle değildir, eğer sistemde oturum açılmışsa cihazlara bağlı kalmak ister, bu yüzden Kontrol Merkezi’nden manuel olarak da devre dışı bırakmanız gerekir).

Yalnızca mobil verileri kapatmaktan faydalanabilirsiniz ve bu da acil aramaları alabileceğiniz anlamına gelir.

Podcast’leri ve çalma listelerini yerel kaynaklara indirme

Spotify, Tidal veya Podcast Addict gibi bir podcast uygulaması kullanıldığında, doğal davranış sadece mobil verileri kullanarak ses akışını gerçekleştirmektir. Bu, mobil veri kaynağınızı yemenin yanı sıra önemli miktarda güç de kullanır.

Telefonunuz hala duvardaki prize takılıyken, neden sabahları dinlemek isteyeceğinizi düşündüğünüz albümleri ve podcast’leri indirmiyorsunuz?

Bu, mobil interneti kullanımınızı daha kolaylaştırır ve müzik ve podcast oynatırken kullanılan güç miktarını azaltır. Damla damla veri akışı gerekmez.

Telefon hala sesi oynatmak zorunda, tabii ki, enerji gerektirecek ama aynı anda onu indirmek zorunda olmaktan çok daha az gerektirir.

Yerel bölgenizi Google Haritalar’da önbelleğe alın

Pil tüketimini azaltmak için depolama alanınızı akıllıca kullanmanın bir başka yolu: normalde Google Haritalar’da dolaştığınız alanı önbelleğe alın. Bu, yol tariflerini istediğiniz zaman telefonun harita verilerini indirme gereksinimini ortadan kaldırır.

Bölgenizde bazı 4G sinyalleri açısından kör noktalar varsa, bu işlem özellikle kullanışlıdır. Kimse metrodan çıkmak istemez, sadece uzun bir dosya indirme işi ile karşı karşıya gelindiğinde mobil internetin uyanması için çıkılır.

Google haritalarındaki bir alanı önbelleğe almak için uygulamanın menüsünü açın ve Çevrimdışı Haritalar’ı seçin. Daha sonra kaydetmek için bir alanın etrafındaki kutuyu sürüklemenize izin veren bir yerel alan haritası görürsünüz. 200 mile 300 mil kadar büyüklükteki bir alanı önbelleğe alabilirsiniz. Ve hatta bu sadece yoğun bir şekilde şehir içi yayılma olmayan alanlarda yaklaşık 1 GB veya daha az yer kaplar.

Ekrandaki minik araçları kaldırın

 

Minik araçlar artık Android telefonlarda popüler değil, dolayısıyla bu ipucu iPhone’lar için geçerli değil.

Ancak, eğer ana ekranlarınız bir süre kullandığınız ancak artık kullanmadığınız küçük araçlarla doluysa, onları silin. Küçük araçların çoğu, ana ekrana gittiğinizde içeriklerini güncellemek için oldukça sık veri talep ederler.

Çok kötü oluşturulmuş küçük bir aracın pil ömrünüzde büyük bir etkisi olacaktır. Bunları silmek için, uzunca basın ve ekranın üst kısmındaki “sil” veya “kaldır” kutusuna sürükleyin.

Gerçek pil tasarrufu modlarını unutmayın

 

Bu açıkça görünüyor: Bir telefonun gerçek pil tasarrufu modlarını deneyin. Android’ler arasında, elde ettiğiniz sonuçlar üreticiler arasında oldukça fazla değişir. Ancak neredeyse her şey Google’ın Pixel telefonlarından daha iyidir.

Pikseller, 7/24 kullanılacak bir pil tasarrufu moduna sahip değiller, çünkü bu modlar neredeyse her zaman performanstan ödün vermezler. Diğerleri standart olarak kullanabileceğiniz pil koruyuculara sahipler.

iPhone’un pil tasarrufu var ancak ekran kilitlenmeden önce geçen süreyi sınırlıyor, parlaklığı azaltıyor ve servislerin arka planda daha az çalışmasına neden oluyor.

Bunlar genellikle arka planda veri kullanımını sınırlar, bazı görsel efektleri kapatır ve bazen işlemciyi yavaşlatır. Özellikle üst düzey telefonlarda, ekran parlaklığı sınırlaması dışındaki herhangi bir taviz neredeyse farkedilmez.

Uygulamaların Lite ve Go sürümlerini deneyin

En popüler uygulamalardan bazıları, sınırlı RAM ve giriş seviyesi CPU’ları olan düşük güç tüketen telefonlara yönelik küçük sürümlere sahipler. Daha az veri, daha az kaynak kullanıyorlar ve daha az güç tüketiyorlar.

Denenebilecek bu tarz uygulamalar arasında, Facebook Lite, Google Maps Go, Facebook Messenger Lite, Opera Mini, Skype Lite ve Files Go var.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here