Ana sayfa Mobil Telefon, iPod, internet ve daha fazlası…

Telefon, iPod, internet ve daha fazlası…

0

Apple iPhone, kablosuz 3G teknolojisini, GPS harita özelliğini, Microsoft Exchange sunucusunu ve App Store’ı parmaklarınızın ucuna getiriyor.

Orijinal iPhone gibi iPhone 3G de üç cihazı tek bir cihazda birleştiriyor; Telefon, geniş ekran iPod ve HTML email, Web tarayıcı özellikleri ile internet cihazı.
Bunların yanı sıra iPhone’un en önemli özelliğinden biri dahili ve üçüncü parti birçok uygulamaya sahip olması. iPhone’un sunduğu bu uygulamalar, telefonun temel işlevlerinin yanı sıra kullanıcılara farklı işlevler de sunuyor. 24 ve 26 Eylül’de sırasıyla Vodafone ve Turkcell’in Türkiye pazarına sunduğu iPhone’un yeni kullanıcıları için bu ayki dosya konumuzda uygulamaları ele aldık. Yazımınız içeriğinde halihazırda iPhone üzerinde bulunan uygulamalarla App Store üzerinde ücretsiz indirebileceğiniz bazı uygulamaları bulabilirsiniz.

Dahili uygulamalar
Home Screen

iPhone’un Home Screen özelliği ile neye ihtiyacınız varsa bir an önce ulaşabiliyorsunuz. Başlangıç ekranı olarak tanımlayabileceğimiz Home Screen, telefon görüşmesi yaparken, sizi uygulamalar ve Web Clip’lere yönlendirebiliyor. ‹ki başlangıç ekranı da birbirine benzemiyor. çünkü kendi başlangıç ekranınızı yaratırken istediğiniz şekilde kişiselleştirebiliyorsunuz.

Başlangıç ekranını kişiselleştirirken, ikonları istediğiniz şekilde düzenleyebiliyorsunuz ve diğer bir başlangıç ekranına da taşıyabiliyorsunuz. App Store’dan indireceğiniz uygulamalar ve Web Clip’lere hızlı ulaşabilmek için 9 farklı başlangıç ekranı yaratmak mümkün.
Eğer her gün aynı Web sitelerini kontrol ediyorsanız, bu sitelerden Web Clip’ler yaratarak başlangıç ekranınızdan direkt olarak ulaşabiliyorsunuz.

iPhone üzerinde hangi lokasyondan olmanız önemli değil, Home butonuna tıkladığınız anda başlangıç ekranına dönebiliyorsunuz. Aynı şekilde o an ne yapıyorsanız, tekrar geri dönebilirsiniz.
 

 

 

  Telefon
iPhone ile isim veya numarayı tuşlayarak arama yapabilirsiniz. Tüm kontaklarınız liste içerisinde belirir ve siz bu kontaklar içerisinde dokunmatik ekran ile gezebilirsiniz. Ayrıca Visual Voicemail özelliği mesajlarınızı herhangi bir sırada oynatabilir. Kontaklardan, Favorilerden, email veya SMS mesajlarından numaraya dokunduğunuzda direkt arama yapabiliyorsunuz. Eğer kontak listenizde çok fazla isim varsa, belirli bir ismi bulmak için Arama (Search) özelliğini kullanabilirsiniz.

iPhone aynı sırada birden fazla kişi ile telefon görüşmesi yapmanızı da kolaylaştırıyor. Tek dokunuşla, görüşmeler arasında geçiş yapabiliyorsunuz ya da konferans görüşme yaratabiliyorsunuz.
 

iPhone’un AdressBook’unu oluşturmak da oldukça kolay. Kontaklar iTunes üzerinden iPhone ile senkronize olabiliyor. Aynı şekilde Map üzerinden veya SMS üzerinden birkaç dokunmayla kontak bilgisi ekleyebilirsiniz.

Sesli maillerinizi dinleyebilmek için istediğiniz herhangi birinden başlayabilirsiniz. 4. mailinizi dinlemek için ilk üçü dinlemenize gerek kalmıyor. Visual Voicemail özelliği mesajlarınızın bir listesini gösterir ve kimden geldiğini, bu doğrultuda istediğiniz sırada maillerinizi dinleyebilirsiniz.

Fotoğraf ve kamera

Dahili kamera ve gelişmiş fotoğraf uygulaması ile iPhone, fotoğrafa arkadaş bir telefon. iPhone ile çektiğiniz fotoğrafları albümler halinde telefonda görüntüleyebilir, bilgisayarınızla otomatik olarak senkronize edebilir ve MobileMe Gallery’e direkt yükleyebilirsiniz.
iPhone tek bir dokunma ile fotoğraf çekebilir. çektiğiniz bu fotoğraflar Camera Roll içerisinde belirir ve daha sonra bilgisayarınız ile bağlantı kurduğunuzda fotoğraflar aktarılır. iPhone aynı zamanda fotoğrafınıza ait bilgileri de kaydeder.
iPhone’a iTunes aracılığı ile iPhoto’daki fotoğraflarınızı aktarabilirsiniz. Bilgisayarınızda sahip olduğunuz tüm fotoğraf arşivlerinizi iPhone yükleyebilir, daha sonra istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

iPhone’u çevirdiğinizde manzara modunda fotoğrafların önizlemesini yapabilir, büyütüp küçültebilir, email ile arkadaşlarınıza gönderebilir, duvar kağıdı olarak ayarlayabilir ve MobileMe Gallery üzerinden paylaşabilirsiniz. Eğer Web üzerinde güzel bir imaja rastladıysanız ya da mail ile bir fotoğraf aldıysanız, iPhone’daki fotoğraf albümünüze kaydedebilirsiniz. Diğer fotoğraflar gibi bunları da paylaşabilir, duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz.

 

 

  Mail
iPhone üzerindeki email uygulaması bilgisayarınızdaki ile aynı şekilde görüntülenir ve çalışır. Popüler email servislerini ve sağlayıcılarını desteklemesi ile ve standard IMAP veya POP email sistemleri ile iPhone maillerinizi cebinize getiriyor. iPhone destek verdiği email servisleri arasında MobileMe, Microsoft Exchange, Yahoo Mail, Google Gmail ve AOL bulunuyor.
iPhone HTML email’lere de destek verdiğinden imaj ve fotoğraflar mailin altında belirir. Böylece email eklentilerini orijinal formatında görebilirsiniz. Bir düzine standart dosya ve imaj formatları üzerinde zoom yapabilir, yönlerini değiştirebilirsiniz. Bu formatlar; PDF, Microsoft Word, Excel ve PowerPoint ve aynı zamanda iWork eklentileri.
Dahili sözlük tahminleri ve yazarken kelime önerileri ile iPhone’un yetenekli klavyesi mail yazarken kolay ve hızlı bir yol sunuyor.
 
Safari
iPhone’da da bulunan Safari uygulaması, 3G ve Wi-Fi desteği ile internete hızlı erişim sağlıyor. Aynı zamanda iPhone ile Mac’inizde kayıtlı Bookmark’ları senkronize edebiliyorsunuz. Google ve Yahoo arama motorları da dahili olarak yer alıyor.
Safari ile EDGE, 3G veya Wi-Fi bağlantılarından herhangi biri ile  Web’e ulaşabilirsiniz. iPhone otomatik olarak sizi uygun olan Network’e bağlar.
Herhangi bir Web sayfasına bir dokunuşla zoom yaparak daha yakından bakabilirsiniz. iPhone’u 90 derece çevirdiğinizde otomatik olarak Web sitesini portre veya manzara modunda görüntüleyebilirsiniz.

Bir Web sitesini sıklıkla ziyaret ediyorsunuz, başlangıç sayfasında bu sitenin bir ikonunu oluşturabiliyorsunuz. Safari ile bu sitenin bir Web Clip’ini oluşturabilirsiniz. Böylece favori siteleriniz size sadece bir dokunuş uzaklıkta olur.

iPod

3.5 inç’lik geniş ekranı ve çoklu dokunmatik kontrolleri ile iPhone aynı zamanda bir iPod gibi. Cover Flow görünümüyle müziklerinize göz atabilir ve geniş ekranda video seyredebilirsiniz. ?arkılar, artistler, albümler ve playlistler arasında bir dokunma ile kaydırma yapabilirsiniz.

Cover Flow özelliğini kullanarak görüntülenen albüm kapakları ile müzik kütüphanenize göz atabilirsiniz. iTunes kütüphanenize eklediğiniz şarkı sözlerini de iPhone’unuzda görüntüleyebilirsiniz. Eğer siz müzik dinlerken bir arama alırsanız, iPhone sesi durdurur ve siz aramayı yanıtlandırabilirsiniz.
iPhone, herhangi taşınabilir cihazda olmayan bir video izleme deneyimi sunuyor size. iTunes üzerinden edindiğiniz TV şovlarını veya filmleri 3.5 inç ekranda izlemeniz mümkün.

Sadece bir dokunma ile ihtiyacınız olan video kontrollerine ulaşabilmeniz mümkün. iTunes’unuzda bulunan ses ve video dosyalarını iPhone’unuzu bilgisayara bağlayarak senkronize edebilirsiniz. Senkronize etmek istediğiniz içeriği seçtikten sonra gerisini iTunes’a bırakabilirsiniz.

SMS
iPhone’da SMS mesajları devam eden bir chat görünümünde beliriyor. Böylece diyaloğa bıraktığınız yerden devam edebiliyorsunuz.
Diyaloğu tek bir dokunuşla kaydırabilirsiniz ya da pencerenin en üstüne giderek Call butonuna tıklayıp canlı görüşme yapabilirsiniz.
Multi-Touch klavyenin kelime önerileri ile hızlı ve doğru textler yazabilirsiniz. Siz yazdığınız sırada iPhone size kelimelerin doğru hallerini önerir. Aynı zamanda dahili olan sözlük özelliği ile sürekli kullandığınız kelimeleri de öğrenebiliyorsunuz.
Birden fazla kişiye aynı anda SMS göndermek de mümkün. Alıcı kısmına istediğiniz kadar kişi ekleyebilirsiniz.
 

 

 

Harita
iPhone üzerinden nerede olduğunuzu bulabilir, direktifler alabilir veya trafik durumunu öğrenebilirsiniz. iPhone 3G, GPS üzerinden hangi lokasyonda bulunduğunuzu belirler. Aynı zamanda anahtar kelime yardımı ile ilgileneceğiniz noktaları da belirleyebilir. örneğin “coffe” olarak arama yaptığınızda yakın olan kafeleri belirler.

Bir yerden bir yere gitmek için iPhone’dan direktif de alabilirsiniz; altı çizili harita rotasını izleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki Google Maps gibi iPhone’daki harita özelliği Google Map data, uzay görüntüleri ve ikisinin karışımı olarak görüntüler arasında değişiklik yapmanıza olanak tanır. Multi-Touch özelliği zoom veya görünümü değiştirme konusunda size yardımcı olur.
iPhone üzerindeki harita size canlı olarak trafik bilgilerini de verir, rotanızın üzerinde bulunan trafik hızını, yeşil, kırmızı ve sarı imleçlerle gösterir.

iTunes

iTunes Wi-Fi Music Store ile iPhone üzerinden şarkı satın alabilirsiniz. Bir Wi-Fi sıcak nokta bulup iTunes butonuna tıklamanız yeterli. Ayrıca, yeni çıkanlar, popüler olanlar üzerinde göz gezdirebilirsiniz ya da tam olarak ne aradığınızı bulmak için arama alanını kullanabilirsiniz. Herhangi bir şarkının 30 saniyelik önizlemesini de dinleyebilirsiniz. Eğer bu müziği satın almak isterseniz, satın alma ibaresine dokunmanız yeterli. Satın aldığınız bu müzik hemen indirilmeye başlanır. iPhone’u bilgisayarınıza bağladığınızda, satın aldığınız müzik iTunes kütüphaneniz ile senkronize olur. iPhone’unuza şarkının bir kısmı yüklenmişse bilgisayarınıza bağladığınızda indirilme otomatik olarak tamamlanır.

App Store 
App Store ikonuna tıkladığınız anda oyundan işe, eğlenceden eğitime, finansdan sağlığa ve spordan sosyal ağa kadar birçok kategoride uygulama bulabilirsiniz. Bu uygulamalar iPhone’un Multi-Touch, GPS, kablosuz Network gibi birçok özelliğinin avantajından faydalanabilmeniz için tasarlanmıştır. Bu uygulamaları kablosuz olarak indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

App Store, hücrecel Network üzerinden ve Wi-Fi üzerinden çalışır; bunun anlamı da App Store’a nerede olursanız olun ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Yorumlara bakarak veya anahtar kelimeleri kullanarak kategorilere göz atabiliyorsunuz. Daha sonra uygulamayı indirip
iPhone’a yükleyebilirsiniz. App Store’dan aldığınızda her zaman uygulamanın son versiyonuna ulaşabilirsiniz. iPhone her zaman uygulamanın güncellendiğini size haber verir.
App Store üzerinde kırmızı rakam belirdiği zaman kaç tane güncellemenin indirilmeye hazır olduğunu görebilirsiniz. 

 

 

Calendar
iPhone plan yapmanın en kolay yolunu sunuyor. Dahili Calendar (Takvim) özelliği ile nereye giderseniz gidin tek bir dokunuşla çalışabilir ve bilgisayarınızdaki takvim ile senkronize edebilirsiniz. Böylece programınız her zaman cebinizde olur.
Takvime yeni bir event eklemek ve kişisel bir alarm ayarlamak dokunmatik ekran ile birkaç dokunuşta yapılabiliyor.
iPhone’u bilgisayarınıza bağladığınızda telefon ile oluşturduğunuz eventler, PC’de Microsoft Outlook ile, Mac’te iCal veya Entourage ile senkronize olabilir ve bilgisayarınıza eklediğiniz tüm eventler de iPhone ile senkronize edilir.

Youtube

iPhone, Youtube uygulaması ile eğlencenizi kesintiye uğratmaz. Başlangıç ekranından direkt olarak Youtube’a erişebilir ve istediğiniz içeriği izleyebilirsiniz.
Videolar 3G veya Wi-Fi ile hızlıca yüklenir. Sevdiğiniz bir videoyu bulup Bookmark olarak kaydedebilir veya arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.
En yeni yüklenenler, en çok izlenenler ve en çok puana sahip olanları keşfedebilir veya anahtar kelime araması ile izlemek istediğiniz videoyu bulabilirsiniz. Favori videolarınızı email ile istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Herhangi bir Youtube videosunun üzerinde bulunan Share butonuna tıkladığınızda iPhone videonun linkini eklediği bir maili otomatik olarak size oluşturur.

Stocks, Weather, Notes

iPhone’daki Stocks özelliği, seçtiğiniz hisse senetlerinin bilgisini gösterir. Hisse senetlerinin daha ayrıntılı bilgisine ulaşmak isterseniz, Y! ikonuna dokunarak Yahoo Finance sayfasına direkt yönlendirilirsiniz.

Weather özelliği ile istediğiniz yerde hava durumunu öğrenebilirsiniz. ‹stediğiniz şehirleri ekleyerek, her şehir için altı günlük hava tahminlerini görebilirsiniz.
Notes özelliği ile de hızlıca notlar alabilir ve sizin için önemli olan bilgileri elinizin altında bulundurabilirsiniz. Aynı zamanda dahili bir email fonksiyonunu barındıran Notes özelliği, aldığınız notları başkaları ile paylaşmanıza olanak tanır.

Calculator

iPhone’un Calculator (Hesap Makinesi) özelliği basitleştirilmiş bir hesap makinesini ve tam özellikli bilimsel bir
hesap makinesini tek bir özellik altında birleştiriyor.
Calculator ikonuna dokunduğunuzda iPhone basitleştirilmiş hesap makinesini gösterir. iPhone’u çevirdiğinizde uygulama, daha karışık problemleri çözebileceğiniz daha fazla işleme sahip hesap makinesine dönüşür.

App Store uygulamaları
Air Sharing 

Uygulama, dokümanlarınızı iPhone’a yüklemenin ve görüntülemenin kolay yolunu sunar. iPhone’u veya iPod touch’ı kablosuz bir sürücü olarak Mac’inize tanıtabilirsiniz. Sürükle-bırak yöntemi ile dokümanlarınızı bilgisayarınızdan iPhone aktarmanız mümkün. Genel birçok formattaki dokümanlarınızı iPhone’da görüntülemeniz mümkün. (iWork, Microsoft Office, PDF, HTML, RTF vs.)
Finder’a benzeyen arayüzü ile uygulamayı Bonjour’u kullanarak iDisk’e benzer şekilde bilgisayarınızda görüntüleyebilirsiniz. Dokümanlarınızı Mac OS X’teki dosya ikonları ile aynı şekilde iPhone’da belirir. 

WritingPad

Not yazarken veya email gönderirken WritingPad’i kullanabilirsiniz. ShapeWriter text girişini sağlayan bir teknoloji sunar. Bu teknoloji ile teker teker harflere dokunmaktansa, kelimeyi oluşturan harfler üzerinde sırasıyla bir yol izleyerek kelimeyi oluşturabilirsiniz. Uygulama size yanlış kelimeler için doğru önerilerinde de bulunur. Seyrek kullandığınız isimler veya kısaltmaları bir kere yazdığınızda, sonraki yazışınızda yön verebilirsiniz.

iHappyDays

iHappyDays, aile ferdlerinin veya arkadaşların doğumgünlerini hatırlamanızda yardımcı olur. Dahili bir doğumgünü alanı ve tarih alanını kontakt listenizden oluşturur ve bunu bir tablo şeklinde görüntüler. iHappyDays’e kontak bilgileri ekleyebilir veya değişiklik yapabilirsiniz.

AmaSearch  

Uygulama Amazon.com içeriğinde hızlıca arama yapmanız için kullanabileceğiniz basit bir uygulamadır. Arama kategorisini seçip anahtar kelime girdikten sonra Search’e tıklamanız yeterli.

MyStreets
MyStreets adres defterinizde kontak bilgilerini, ülke, şehir, cadde bilgileri ile tutar. Uygulama size insanları nereden tanıdığınızı her bir şehirden ya da ülkeden kaç kişi tanıdığınızı gösterir. Seyahat ettiğiniz zamanlarda adını hatırlayamadığınız kontakların adres bilgilerine ulaşabilmeniz mümkün.

ezimba
ezimba, iPhone’daki fotoğraflarınızı eğlenceli hale getirebileceğiniz bir uygulama. Fotoğraflarınızı 250’nin üzerinde operasyonla edit edebilir veya transfer edebilirsiniz. ezimba’da başka yerde bulamayacağınız birçok özel efekt bulabilirsiniz. ML

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here