Ana sayfa Haber Telefon ekranları için kendini onaran cam bulundu

Telefon ekranları için kendini onaran cam bulundu

0

özellikle cam-metal-cam kaplama şeklinde yapılan akıllı telefonlar, oldukça kırılgan olma özelliğine sahipler. Parçaların değiştirilme ya da onarılma şansları var ama bir bedel karşılığında. En pahalı bileşenlerden biri de, ekran panelinin üzerinde yer alan cam dökümden oluşan ekranlardır. Camın çizilme ihtimali olmayabilir ama, kırılıp parçalanma özelliğine sahiptir.

Tokyo üniversitesi”nin buluşu olan bu cam da kırılıyor ama, başka hiçbir camın yapamadığını yapabiliyor. Oda sıcaklığında uygulanacak ufak tefek basınçlarla tekrar bir araya geliyor.

Sandığınız gibi kendini yenileyen Wolverine karakteri değil bahsettiğimiz şey: sadece kenarlarından uygulayacağınız zıt yönde basınçla tekrar bir araya gelebilen bir cam tabaka. Bu işlemin alternatifi, yani tamir masrafı, ortalama 700$ civarında. Polieter-tioureas kimyasal bileşiminden yapılan cam üretime alınırsa, kullanıcıları büyük masraflardan kurtarmış olacak.

Tıpkı bilim alanında gerçekleşen diğer önemli keşifler gibi bu keşif de kazara gerçekleşmiş. üniversite öğrencisi Yu Yanagisawa polimeri bir çeşit yapışkan olarak kullanmaya çalışırken, bu eşsiz özelliği keşfetmiş. Materyalin kendisinin yapışkan yüzeyler gibi davrandığını görmüş.

Cam kırıldığında ya da kesildiğinde kesilen bölümün kenarları hala birbirine yapışma özelliği göstermiş. 21 santigratlık oda sıcaklığında camın kenarlarından 30 saniye kadar bastırdığınız zaman, söz konusu kırık ya da kesiklerin oluşturduğu açıklar kapanıyor. Birkaç saat içerisinde de ilk haline dönüyor.

Kendi kendini onaran cam alanında bir çok çalışma olmakla birlikte, yoğun ısı uygulanmadan gerçekleşen ilk işlem olma özelliğini taşıyor bu keşif. Eğer bu ve bunun gibi diğer deneysel materyaller ticarileştirilebilirlerse, akıllı telefonların sürekliliğinin sağlanması yolunda önemli bir adım atılmış olacak. Bununla birlikte telefon aksesuarları yapımcılarının ise piyasadan soyutlanmaları da kaçınılmaz hale gelecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here