Ana sayfa Haber Teknolojiden son dakika haberleri

Teknolojiden son dakika haberleri

0

Bu sonbahar çok hareketli geçecek

Teknoloji hızla gelişip büyürken yeni haberler de hiç durmadan gelmeye devam ediyor. Bir kısmı söylenti olarak kalsa da bazı söylentilerin gerçeğe dönüşme imkanı oldukça yüksek. Newtech sizin için son dönemin en yaygın teknoloji dedikodularına kulak kabarttı. Hatta bazılarına bu sonbaharda sahip olmak bile olsası. İyisi mi siz kendinizi şimdiden hazırlayın!
 
 
İnternetten 3D film indireceğiz!
Sonic Solutions; Nvidia, Samsung be Mitsubishi ile yaptığı çalışma sayesinde PC ve 3D yetenekli bazı televizyonlara çeşitli 3D format içeriği sağlayacak. Ne zaman kullanıma geçeceği belli değil fakat bu demek oluyor ki ileride 3D filmleri internetten indirip bilgisayarımızda izleyebileceğiz.
çok yeni bir teknoloji olduğu için sadece 3D grafik işlemciye sahip PC’ler ve bazı 3D televizyonlarda çalışacak. Her iki durumda da plastik 3D gözlüklere ihtiyaç duyulacak. Filmler ?irketin halihazırda film sunmak için kullandığı CinemaNow servisi üzerinden indirilebilecek.  

Sonbaharda Android furyası geliyor
Neredeyse bir seneyi aşkın bir süredir Android adı çevremizde dolaşıyor. İlk olarak 2007’nin sonunda duyurulan Android işletim sistemi, ancak 2008’ın sonlarına doğru kendini gösterebildi. Hepimiz 2009 senesinde Android işletim sistemi kullanan telefonları daha sık göreceğimizi düşünüyorduk. Fakat öngörülenin aksine bu süreç biraz uzamış oldu. Google ise bu senenin sonuna kadar 18 adet Android’li cep telefonun piyasaya sürülmesini beklediklerini açıkladı.
Bu demek oluyor ki; bu senenin sonuna doğru piyasada bir anda birçok Android telefon görmek olası hale gelecek.
 

  3G modemler hazır
Nihayet 3G teknolojisine kavuştuk. Fakat 3G’nin sadece cep telefonlarımızı etkileyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta şimdiden 3G modemlere kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz.
Bunlardan bir tanesi olan AztechHW550-3G, tüketiciye çift yönlü kullanım sağlıyor. Hareket halindeyken 3G Mobil Geniş bant kullanımı sağlarken, evde veya iş yerinde 802.11n  yüksek hızda kablosuz bağlantı keyfi sunuyor.  Aztech HW550-3G cihazına uyumlu herhangi bir 3G/3.5G USB modem bağlayarak, hem çalışanlar, hem de öğrenciler nerede olurlarsa olsunlar anında kablosuz bağlantı için çözüm üretebilecekler.
 
Böylece tüketiciler, proje sunumlarında, fuarlarda, eğitimlerde, iş toplantılarında, otellerde veya kafelerde, kısacası gittikleri her yerde kendi taşınabilir yüksek hızlı WiFi bağlantı ağlarını yanlarında taşıyabilecekler. Evde ise, tüketiciler Aztech HW550-3G cihazlarını ADSL veya kablolu bağlantı ile 4-portlu kablosuz-N modem olarak kullanma seçeneğine sahip olacaklar.

 

 

Bluetooth 2.2 geliyor
Bluetooth teknolojisi, uzun süreden beri varlığını sürdürüyor. özellikle taşınabilir cihazlarda kullanılan teknolojinin en büyük açığı çok yavaş kalıyor olmasıydı. özellikle büyük dosyalar atmak istediğimizde kablo ile bağlantıyı tercih ediyorduk. Bu sorunun çözülmesi için bir süredir kolları sıvayan The Bluetooth Special Interest Group (SIG), 2009’un ikinci yarısında Bluetooth 2.2 versiyonunu çıkarmaya hazırlanıyor. 

Yeni Bluetooth teknolojisi WLAN veya UWB ile çalışacak. Bu yeni teknolojiler, Bluetooth 10x ve Bluetooth 100x olarak etiketlenecek. Bluetooth 10x, 100x’den daha önce piyasada olacak çünkü piyasada halihazırda WLAN kullanan cep telefonları bulunuyor. Yine de tam olarak bu cihazların piyasaya çıkması 2010 yılını bulacak.
 

 

  USB’ler hızlanıyor
Bundan bir sene önce USB 3.0 dedikoduları dolaşmaya başlamıştı. 2008’in sonunda çıkması beklenen teknoloji ancak şimdilerde kendine bir yer buldu. Bu sayede nihayet ilk USB 3.0 örneğine kavuşmuş olduk. İlk USB 3.0 teknolojisini kullanan firma ise ASUS oldu. ASUS yeni anakart modeli P6X58’de 3 adet USB 2.0 portunun yanı sıra 2 adet de USB 3.0 portu bulunuyor. USB 3.0’ın özelliği ise USB 2.0’dan neredeyse 10 kat daha fazla bağlantı hızı sağlaması.


  Ayrıca anakartın özellikleri arasında Core i7 işlemci desteği, altı adet DDR3 bellek yuvası, üç adet PCI-Express 2.0 yuvası bulunuyor. Anakartın ne zaman çıkacağı ve ne kadara satılacağı hakkında henüz bir bilgi yok. Fakat daha hiçbir cihazın USB 3.0’ı desteklemediği düşünülürse bu çok da büyük bir kayıp sayılmaz…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here