Ana sayfa İnternet Teknolojide Vintage Rüzgarı

Teknolojide Vintage Rüzgarı

0

Günümüz dünyasına ait vintage ürünler…
 

ürün geliştirme üzerine iş yapan kimi firmalar, zaman zaman 2000’li yılların tasarımlarına farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak isteyebiliyor. Bu tür durumlarda firma, tasarımcılarının ürünü tasarlarken geçmişin tozlu raflarını karıştırmasını talep edebilir. Eski ürünlerin kimi zaman “Nereden nereye?” sorusunu bize sormamızı sağladıkları için, kimi zaman ise sadece geçmişe duyulan özlemden dolayı ilgi çekici olmuştur.

 

vintage

 

Günümüzde, belli başlı bazı ürünler halen daha geçmişten gelen tasarım hatlarıyla ve hatta teknolojileriyle üretiliyor. Sizin için bu ürünleri “Vintage” akımının çatısı altında derledik ve toparladık. Araya da vintage denince değinmeden geçemeyeceğimiz ürünler serpiştirdik. Dosya konusunun sonundaki Antikacı Dükkanı’na uğramanızı ise şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

Nikon Coolpix P7000

Kimi zaman retro tasarımlarla vintage kavramını birbirine karıştırırız. Bunun başlıca sebepleri arasında iki kavramın da eski dönem tasarım çizgilerine sahip olması yer alıyor. Fakat retro tasarım, belli bir dönemi betimlerken vintage tasarım, herhangi bir eski dönem tasarımı anlamına gelmektedir. Nikon’un Coolpix serisine eklediği P7000 ise, retro bir tasarıma sahip olan ve vintage çizgilerini günümüz dünyasına taşımayı başaran bir ürün. Yenilikçi görüntü sensörü EXPEED C2 kullanan P7000, 10.1 MP çözünürlükte fotoğraf çekebilirken 720p de video kaydedebiliyor.

  nikon coolpix P7000
P7000 ile fotoğraf çekerken vizörden bakmak istediğimizde tıpkı eski makinelerde olduğu gibi, vizör göstergesinin altında herhangi bir ayar ya da özellik bulunmuyor. Sadece kadrajı görebiliyoruz. Tıpkı bir vintage üründen beklediğimiz gibi. ürünün bu dosya konusunda yer almasını sağlayan bir diğer özellik ise bütünleşik flaşı. Artık hiçbir fotoğraf makinesinde göremediğimiz bütünleşik flaş teknolojisi, P7000’e karakteristik bir hava katıyor. SD, SDHC ve SDXC kartları destekleyen P7000, gönlünü vintage akımına kaptıran fotoğraf tutkunlarının cazibe merkezi konumunda bulunuyor.
 
fender telecaster american vintage       Fender Telecaster American Vintage

Vintage gitar denince akla gelen isimlerin başında gelen Fender, özellikle klasik rock dünyasına gönlünü kaptıran müzik tutkunlarına hitap eden bir gitardır. Tarzı ve ses kalitesi sayesinde rock ve blues müziğinin günümüze taşınmasında aktif rol oynayan Fender, Telecaster American Vintage serisi sayesinde klasik rock’ı sadece çalmakla kalmayıp, dönemi adeta yeni baştan yaşamak isteyen müzik tutkunlarının kalbini çalıyor. Fender Telecaster American Vintage serisi, 1952, 1962 gibi yıl odaklı ürünlere sahip. Bir vintage gitar tutkunu için Fender Telecaster American Vintage, mutlaka edinilmesi gereken bir gitardır. Yapıldığı ağacın kokusunu bile hissettiren gitar, müziğe ruhunuzu katmanıza olanak sağlayacaktır.

 

Adidas Gazelle Vintage

Dünyaca ünlü Adidas’ın, Gazelle II ile birlikte piyasaya sürdüğü Adidas Gazelle Vintage, bu akımın en önemli ürünlerinden biri. Adidas Gazelle Vintage, ince detayları cazip bir şekilde bünyesinde barındırıyor. Adidas Gazelle’in alışılagelmiş tasarımının üstüne kurulu olan Gazelle Vintage, kumaşıyla birlikte farklılığını ortaya koyuyor. Tabanda bulunan kalın elastiki madde, ayağın daha rahat hissetmesini sağlıyor. Adidas’ın belki de Superstar serisinden sonraki en popüler ayakkabı serisi Gazelle, Gazelle Vintage ile birlikte vingate akım sevdalılarını kendisine çekmeyi başarıyor.

  adidas gazelle vintage
     
chopard mille miglia GT XL chronograph   Chopard Mille Miglia GT XL Chronograph

Chopard, Mille Miglia serisindeki GT XL Chronograph modeliyle birlikte klasik çizgilerde vintage akımının izlerini taşıyor. Chronograph, salise çizgileriyle zamanın her anını tespit edebilmenize olanak sağlıyor. Titanyum kaplaması dolayısıyla hafif ama dayanıklı. Sadece 41 gram ağırlığındaki saat, 14.36 mm inceliğiyle de kışkırtıcı bir şıklığa sahip. Saat, dakika, saniye, salise, tarih 30-dakika sayıcı, 12-saat sayıcı gibi özellikleriyle de Chopard Mille Miglia GT XL Chronograph, kelimenin tam anlamıyla eski görünümlü ama yenilikçi bir kol saati.

     

Crosley Musician Entertainment

Center CR704

Crosley Radio adlı firma, vintage meraklılarının ilgisini çekebilecek vintage bir görünüm ile teknolojiyi bir güzel harmanlamış. Ortaya da Crosley Musician Entertainment Center CR704 çıkmış. ürün, 10 Watt’lık ses çıkışına ve stereo yapıya sahip. Göstergelerinin bulunduğu ayarları ise LED ekranı üzerinden görebilirsiniz. ürün üzerinde plakçalar, kaset, CD oynatıcı ve 3,5mm ses girişi bulunuyor. Bu ses girişi üzerinden sisteme iPod bağlayabilmek de mümkün.

   crosley musician entertainment center CR704

 

Antikacı Dükkanı

Vintage rüzgarından etkilenen son dönem ürünler arasından sıyrılarak, gerçek vintage akımının etkisini damarlarımıza kadar hissetmek için sizi antikacı dükkanımıza davet ediyoruz. Bu dükkanda 1900-1980 yılları arasında üretilmeye başlanmış ve günümüzde esamesi okunmayan fakat döneminin en popülerleri arasında yer alan ürünleri bulabilirsiniz.

  antika
     
rolleiflex TLR    Rolleiflex TLR

Alman firması Rollei tarafından ilk olarak 1929 yılında üretilmeye başlanan Rolleiflex, orta format çift lens refleksli (TLR) kameraların atası konumunda bulunuyor. Rolleiflex TLR, ilk filmli orta format kamera olma özelliğini taşıyor. Rolleiflex TLR, artık antikacılarda bile zor bulunan bir ürün. Antikacı dükkanı adlı köşemizin en nadide parçalarından biri konumunda bulunuyor. F/3.8 diyafram aralıklı Rolleiflex TLR modelleri, özellikle günümüz fotoğraf dünyasının şekillenmesinde önemli rol oynayan bir üründür. Rolleiflex TLR 2.8A ise, Rolleiflex TLR modelleri arasında en popülerlerinden biri. F/2.8 diyafram aralıklı orta format kamera, aynı zamanda diyafram aralığı olarak F/2.8 kullanan ilk orta format kameradır.

 

Sony Walkman

Sıkıştırılmış ses formatı MP3’ün boyut/kalite performansının büyük desteği sayesinde, yolda müzik dinleme anlayışımız tamamen MP3 çalarlar üzerine kurulu bir hal aldı. Son dönemlerde Apple’ın iPod serisi, MP3 çalar sektörünün amiral gemisi konumunda bulunuyor. Bu sektörün efsanevi isimlerinden biri ise Sony’dir. Sony’nin Walkman serisi, onlarca yıldır taşınabilir müzik sektöründe yer alıyor. Walkman NWZ serisi, taşınabilir MP3 çalar sektöründe Sony’nin en büyük kozu olsa da, Walkman’lerin evrimi onlarca yıl sürdü. MP3 çalarlardan önce CD çalar olarak geliştirilen Walkman’ler, CD çalar olmadan önce de kaset çalar formunda bulunuyordu.

   sony walkman
İşte biz de Walkman’in bu kaset çalar modelleri arasından 1979 yılında üretilmeye başlanan TPS-L2’yi antikacı dükkanımızın rafları arasına koyuyoruz.
 
amiga   Amiga

Oyun oynamak veya bir takım işleri halletmek için evlere bir adet kişisel bilgisayar satın alma fikri, esasında onlarca yıl öncesine ait bir fikir. 1980’li yıllardan da öncesine dayanan bir dönemden bahsediyoruz. Fakat bu alandaki devrimi Amiga ve Commodore 64 yaptı dersek yanılmayız. Amiga, ilk olarak 1985’te Amiga 1000 adlı ürün ile kullanıcıların karşısına çıktı ve PC dünyası yepyeni bir döneme merhaba demiş oldu. Amiga 1000 ile adlı ürün ise aslında, 1982 yılında piyasaya sürülen Commodore’ün geliştiricisi Commodore 64’e ait bir ürün.

Commodore 64’ün daha gelişmiş versiyonu olarak satılmaya başlanan fenomen, Amiga 500 ve Amiga 500 Plus ile devam etti. İlkel bir fare ve monitör desteği olan Amiga, disket sistemini kullanıyordu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here