Ana sayfa Donanım Teknoloji ve Köşeleri

Teknoloji ve Köşeleri

0

Teknolojik gelişmeler elbette farklı alanlardan da ilham alarak verimli oluyor. Tasarım içerisinde kullanılan mühendislik, bilim ve ergonomi de bunlardan birkaçı. Fakat, bu tasarımlarda, psikolojiden de yardım alınıyor. Masaüstü bilgisayarlardan çok, günlük taşınabilir laptop ve mobil cihaz tasarımları ruh halimiz ile etkilişimlerine göre tasarlanıyor. 

 

 

 

 

 

Tasarımcılar ürünlerinde çok keskin köşeler kullanmamakla birlikte, çok yuvarlak hatlardan da çekiniyorlar. Psikoloji araştırmalarına göre, ortamdaki – özellikle elektronik cihaz– nesneler psikolojimizi etkilemekte. Araştırmalarda, nesnelerin sivri uçları insan psikolojisinde kırılmalar yaratabiliyor. Bu kırılmalar kişiler üzerinde depresyona kadar sebep olabiliyor. Teknoloji firmalarının asıl dikkat ettiği konu, cihazın kullanırken göz yormaması.  Bu konuda firmalar tasarımlarını geliştirmek için bilimcilerden ve psikoloji uzmanlarından yardım da alıyorlar. Ev aletlerinden daha çok taşınabilir cihazlarda bu durum daha önemli. 

 

 

 

 

 Tasarımcıların uyguladığı diğer bir zihin oyunu ise, insanın ilkelliği. İlkel çağlarda kullanılan tabletler ile günümüzdeki tabletler arasında hem yazı prensibi açısından hem tasarım açısından benzetilmeye çalışarak insan beyninin ilkel yönü kullanılıyor.

 

 

Tablet tasarımında en iyi zihin oyunları işleyen cihaz, Apple‘ın iPad‘i. Farkında olmadan, ilkel çağlardaki tabletlere yazma yetimizi kullanarak ve aynı prensip ile kullanarak ilkelliği teknolojide kullanıyoruz.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here