Ana sayfa İnternet Teknoloji dünyası krize hazır mı?

Teknoloji dünyası krize hazır mı?

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin kredi notunun düşürülmesinin ardından yaşanan dünya borsalarındaki dalgalanma, teknoloji dünyasını da etkileyecek mi?
 

Geçtiğimiz günlerde Standart and Poors adlı kurum, Amerika Birleşik Devletleri’nin kredi notunu aaa+’dan aa+’a düşürmüş, akabinde dünya borsalarında önemli derecede dalgalanmalar yaşanmaya başlamıştı. Uzun dönem borçlanmanın etkisiyle kredi notu düşürülen ABD, diğer kıtalardaki borsaları da önemli derecede etkilemeyi başararak, dev firmaların önlem paketlerini ön plana çıkararak, olası bir kriz anında hazırlıklı olmasını sağladı. Kriz, beklenildiği üzere Asya borsalarının tepetaklak olmasını sağlarken, Avrupa borsaları yükselişe geçmeyi başardı.

 

Borsa
Paris CAC 40 borsası, bu sabah itibariyle işlemlerin başlamasıyla %1.6 değer kazanmayı başardı. Londra borsaları da benzer şekilde %0.8 değer kazandı. Avrupa’nın bir diğer önemli borsasının bulunduğu Frankfurt’ta ise %0.2’lik bir yükseliş gözlemlendi. Ne var ki teknoloji firmalarının birçoğunun merkezi Asya’da bulunuyor ve Asya’da işler hiç de yolunda görünmüyor. Tokyo menşeili Nikkei endeksi 202 puan, yani %2.2 değer kaybederek güne başladı. Güney Koreli KOSPI endeksi ise %3.8 gibi bir kayıp yaşarken Kore stok borsası %5.5 gibi bir kayıpla güne başladı. Uzakdoğudaki diğer borsalarda da daha şimdiden benzer düşüşler gözlemleniyor. Hal böyleyken uzakdoğu menşeili teknoloji firmaları da önlem paketlerini sandıklarından çıkardı.

 

borsa

Teknoloji denince akla gelen borsaların başında, ABD menşeili Nasdaq borsası geliyor. Nasdaq, bir haftada toplamda %9 değer kaybetti. Buna Standart and Poors’un ABD’nin kredi notunu düşürmesi de eklenince, güne %2 kayıpla başladı. Uzakdoğulu teknoloji firmalarının yanı sıra Silikon Vadisi de şimdiden önlem alan isimlerin başında geliyor. Groupon ve Zynga halka açılma konusunda ısrarlı davranarak hisselerinin değer kaybetmesini engellemeyi amaçlıyor. Popüler oyun geliştiricisi Take-Two Interactive ve popüler grafik kartı geliştiricisi Nvidia da benzer önlemler aldıklarını açıklayan firmaların başında geliyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here