Ana sayfa Haber Teknik olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

Teknik olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

0

Apple”ın uzunca bir süre beklenen yeni telefonları iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, 7 Eylül 2016 tarihinde ABD”nin San Fransisko şehrinde düzenlenen etkinlikte tanıtıldı. iPhone 6 ve 6s”in devamında geliştirilen tasarım özellikleri, suya dayanıklılık, kablosuz kulaklık, stereo hoparlör, daha iyi ekran, daha uzun pil ömrü, güçlendirilen kamera ve LTE standardı dikkat çekti.

Tasarım anlamında radikal bir değişikliğin görülmediği cihazlarda, özellikle iPhone 6 Plus”ın arka kısmındaki çift kamera ayırt edici detay oldu. Anten çizgilerinin olmadığı modellerde fiziksel tuşlarda da daha zarif tasarım öne çıktı. Apple, görsel açıdan büyük fark yaratmadı ama her sene olduğu gibi performans açısından da oldukça tatmin edici geliştirmeler sunmayı başardı.

İşte özellikler

-iPhone 7 ve iPhone 7 Plus yeni tasarım ve yeni renk seçenekleriyle geliyor: JetBlack ve Black. Bu renk seçenekleri Türkçe”ye “Simsiyah” ve “Siyah” olarak sunuldu.

-iPhone 7 ve iPhone 7 Plus yeni Home tuşuyla geliyor. Artık mekanik değil, taptic engine ile birlikte çalışıyor. Macbook”larda kullanılan trackpad hissi verecek. Mekanik olmasa da mekanikmiş gibi algılanacak.

– iPhone 7 ve iPhone 7 Plus su ve toz geçirmez. IP67 sertifakalı.

– iPhone 7 kamerası: 12MP, optik imaj sabitleyici, %60 daha hızlı, %50 daha fazla ışık, dörtlü true tone flash. Yeni görüntü işlemcisi. RAW destekliyor. ön kamera 7MP, geniş açılı ve otomatik imaj sabitleyiciye sahip. ön kamera artık 1080p video kaydı yapabiliyor.

–iPhone 7 Plus”ta ise 2 adet kamera bulunuyor. Birisi iPhone 7″deki kamerayla aynıyken diğeri derinliği algılayan telefoto kamera, iki kamerada 12 MP. Cihaz bu iki kamera sayesinde 2x optik ve 10x dijital zoom yapabiliyor.

-iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ekranları Retina HD, artık %25 daha parlak.

-İki telefon da geliştirilmiş stereo hoparlörlerle geliyor. Aşağıdaki hoparlörlere ek olarak ahize kısmında da bir hoparlör bulunuyor.

-Kulaklıklar artık lightning girişine sahip. Apple telefonun yanında 3.5 mm girişe sahip ligthning adaptörü de veriyor.

Yeni Airpods kablosuz kulaklıları tanıtıldı. Ancak maalesef kutu içeriğinde bulunmuyor, ayrıca satın alınması gerekli.

-İki cihazda yeni A10 Fusion işlemciye sahip. 4 çekirdek, 64 bit, 3.3 milyon transistör. İlk iPhone”dan 120 kat daha hızlı. A9″dan %40 daha hızlı.

 

-Yeni grafik işlemcisi ise A9″dan %50 daha hızlı.

 

-A10 Fusion konsol seviyesi oyun deneyimi vaat ediyor.

 

-A10 Fusion ile RAW formatındaki fotoğraflar düzenlenebilecek.

 

-Cihazların batarya kapasiteleri her zamanki gibi belirtilmedi. iPhone 7″nin pil ömrü 6s”ten 2 saat daha uzun. iPhone 7 Plus”ın pil ömrü ise iPhone 6s Plus”tan 1 saat daha iyi.

 

–32, 64 ve 256 GB depolama seçenekleri. Artık 16 ve 128 GB yok.

 

-iPhone 7″nin ABD fiyatı 649 dolardan başlıyor. Plus ise 749. Fiyatlar aynı tutulmuş. iPhone 6S”e 32GB seçeneği eklendi.

 

– Her iki modelde de iOS 10 önyüklü 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here