Ana sayfa Haber Tek şarj ile 1000 kilometre uçabiliyor!

Tek şarj ile 1000 kilometre uçabiliyor!

0

İsrail merkezli Eviation Aircraft adlı şirket, tamamen elektrikle çalışan ve yaklaşık 1000 kilometre menzili olan 11 kişilik uçak prototipi geliştirdi.

Fransa”daki 52. Uluslararası Paris Havacılık Fuarı”nda tanıtılan “Alice” adlı konsept hava aracı, 9 yolcu ve 2 uçuş görevlisi taşıyabiliyor. En büyük özelliği sıfır karbon emisyonu ile küresel ısınmaya karşı çevre dostu bir teknolojiye sahip olması. Alice ve benzerlerinin geliştirilmesi önemli zira dünyadaki bütün havacılık sektörü, atmosfere salınan karbondioksidin yüzde 2″ini üretmekten sorumlu.

Eviation Aircraft”ın CEO”su ömer Bar-Yohay, “Günümüz dünyasında artık önümüzdeki seçenekler, geleceğimiz için daha verimli ve çevreci sonuçlar ortaya koyabilmeli. Tüm elektrikli uçaklarımız, küresel ekonominin talep ettiği hız ve etkiyle insanların seyahat edebilmesi için bir fırsat” diyor. 

 

Şirket kendisini Uber”in bir hava versiyonu olarak dizayn ediyor. Elektrikli uçağın birinci amacı, karasal ulaşımdan daha hızlı olacak şekilde kısa mesafeli uçuşlar gerçekleştirmek ve yolculara (özellikle iş adamlarına) kısa zamanlı şehirlerarası gezi fırsatı sağlamak.

Elektrikle çalışan büyük yolcu uçaklarına öncü olması beklenen Alice”in 2021″den itibaren ticari uçuşlarına başlaması hedefleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here