Ana sayfa Donanım TC Helicon VoiceLive Play

TC Helicon VoiceLive Play

0

Muzikekipman.com sitesi incelemeleriyle sizlere fikir vermeye çalışacak. İlk incelemede  TC Helicon”un vokalistler için ürettiği benzersiz özelliklere sahip VoiceLive Play vokal işleyicisi tanıtılıyor

 

TC Helicon”u tanımayan okuyucularımız için belirtelim, firma bu pedalları tek bir amaç için üretiyor: Stüdyo kalitesindeki efektleri sahneye taşımak. özellikle sahne gibi ışığın az olduğu ve hataların kabul görmediği mekanlarda müzisyenler, kullandıkları cihazların özelliklerine hızlı bir şekilde erişebilmek ister. VoiceLive Play”in herkesin rahatlıkla kullanabileceği kolay bir menüsü var ve istediğiniz ton ya da efekte basitleştirilmiş kontroller sayesinde hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün. Cihazın üzerindeki 3 adet Footpedal sahnede sizi zorluk çıkarmayacak şekilde yerleştirilmiş. Yukarı ve aşağı ok işaretli düğmeler patch”ler arasında geçiş yapmanızı (beraber basıldığında loop özelliğini çalıştırmanızı) sağlıyor. Cihazın ortasındaki rotary döndürülebilir düğmenin fonksiyonu giriş çıkış parametlerini değiştirmek. Sağ sol işaretli düğmeler sayesinde menüler arası geçiş yapabiliyorsunuz.

Ana ekran 6 kauçuk düğme ile çevrili ve bu düğmeler kendinden ışıklı. Bu düğmeler bitişik parametreleri seçmeye yaradığı gibi kendi başına fonksiyona da sahip. Kasanın sol üst tarafında bulunan LED ışık size yeşilden kırmızıya olacak şekilde mikrofon sinyal seviyenizi gösteriyor. Back ve Store düğmeleri beklendiği gibi menude geri gitmenizi ve ayarladığınız patch”ı kaydetmenizi sağlıyor. Tüm düğmeler cihazın durumuna göre beyaz ya da mavi renkle sizi bilgilendiriyor.

VoiceLive yüksek kaliteli bir mikrofon preamplisine sahip ve cihazın sol tarafında bulunan pot ile kazanç seviyesini ayarlayabiliyorsunuz. Cihaza arkasında bulunan aux girişi sayesinde harici bir cd/mp3 çalar bağlayarak provalarınızda kimseye ihtiyaç duymadan çalışabiliyorsunuz.
 

 

VoiceLive tahmin ettiğinizden daha akıllı bir cihaz! çalan sarkının tonunu bulabiliyor ve vokalinizi şarkının tonuna göre armonize edebiliyor ya da çalan şarkıdan vokali çıkartabiliyor. Arka kısımda bulunan USB arabirim sayesinde cihazı bilgisayarınıza bağlayarak güncelleyebiliyor ya da Roomsence özelliğini için yüklemeler yapabiliyorsunuz.

Roomsense, iki dahili mikrofon sayesinde içinde bulunduğunuz ortamdaki enstrümanları dinleyerek, çalınan şarkının tonu ile akor geçişlerini takip edip mükemmel armoniler yaratmanızı sağlıyor. Fakat bu özelliği kullandığınızda aux girişi devre dışı kalıyor. VLoop performans looper özelliği ile cihaz üzerine kayıt yaparak sahnede yaratıcılığınızı gösterebilirsiniz.
 

Prosesörün üzerindeki balanslı stereo (XLR) çıkış ile sinyali direkt olarak miksere gönderebiliyoruz. ön paneldeki switch”ler sayesinde prosesör içinde bulunan presetler arasında kolaylıkla gezinebiliyoruz. Kullanmak istediğimiz tonu bu hazır preset”lerden seçebiliyor ya da kendinize özel presetler oluşturabiliyorsunuz. Beğendiğiniz bir preset”i seçtikten sonra cihaz üzerinde bulunan “Effect” butonuna basarak seçtiğiniz preset”e farklı efektler ekleyebiliyorsunuz (delay, mod, reverb, harmony, double, hardtune, transducer). Bu efektlerin hepsini aynı anda kullanmak mümkün. Hit Control özelliğini aktif hale getirerek ayarladığımız efektleri aletin üzerinde bulunan Hit Control vasıtasıyla veya MP75 mikrofonumuz ile açıp kapatabiliyorsunuz. Ayrıca “Hit” düğmesi efektlerinize ikinci bir katman eklerken, bir süre basıldığında cihaz devre dışı kalarak seyirciyle efektsiz sesinizle ( dry ) iletişim kurmanızı sağlıyor.

 

Bu mod ekranda “Talk” olarak gözüküyor. Aynı efektin içinde bulunan birkaç farklı stili aynı anda kullanamıyorsunuz fakat efekt seçenekleri çok geniş olduğu için zaten böyle bir şeye pek ihtiyaç duymuyoruz. Ayrıca delay efektinin tap tampo özelliği ile kontrol edilmesi gibi bazı efektlerin başka kontrol özellikleri de mevcut. Efektlerimizi ayarladıktan sonra store butonunu kullanarak efektimizi kaydetmemiz mümkün. Ayrıca preset”imize birden fazla efekt kullandıysak bu efektlerin seviyelerini yine prosesör üzerinde bulunan mix butonu vasıtasıyla ayarlayabiliyoruz. Beğendiğimiz preset”leri cihazın üzerinde bulunan favorite butonu ile işaretleyebiliriz ve bunları genre butonuna basarak bu menü içerisinden favorite seçeneğini seçip oklar yardımıyla sadece favori seslerimiz arasında dolaşabiliriz. Bu gruplama yöntemi çok fazla sayıdaki preset arasında kaybolmadan favori seslerimiz arasında dolaşma imkanını bize tanıyor. Ayrıca “Genre” düğmesi ilgilendiğiniz müzik türü ile ilgili presetler arasında geçiş yapmanızı sağlıyor. Bu preset”leri meşhur olmuş şarkı ya da şarkıcılar gibi sound elde etmek için kullanabilirsiniz.
 
Prosesörun üzerinde bulunan “Setup” butonu ile her türlü ayarı yapmak mümkün ve bütün bunları yapmak son derece kolay yani bu cihaz menüler arasında kaybolmadan bize istediğimiz sounda ulaşma imkanı veriyor. TC Helicon”un son derece eğlenceli bir cihaz olduğunu belirtmeliyim. Kendinizi Barry White”ın kalın ve maskülen sesiyle sarkı söylerken birden Madonna veya Lady Gaga efektlerine sahip olmuş bulabiliyorsunuz. Loop özelliğini ve pitch shifter kullanarak Dub FX”in yaptığına benzer numaralar yapmanız da mümkün. Bas, bariton, tenor ya da soprano hangi ses karakterine sahip olursanız olun Play size eşlik ediyor. 200″den fazla hazır efekt, müzik tarzınız yansıtmanız için büyük bir özenle hazırlanmış. Pop, Rock, Jazz ya da Rap, her türün farklı ihtiyaçlarını anlayan Play ile hayalinizdeki tonu yaratabiliyorsunuz. Haricen satılan MP75 mikrofonu ile cihazı kontrol etmek çok daha kolaylaşıyor. Mikrofon standart XLR girişine sahip ve üzerinde bulunan buton sayesinde presetler arasında dolaşabiliyor, Hit Control”ü açıp kapatabiliyor ve cihazın loop özelliğini aktif hale getirebiliyorsunuz.

 

Sahnede tüm kontrol elinizde olsun istiyorsanız, yaratıcı olmayı istemenin yanı sıra kendi vokal sound”unuzu her zaman yanınızda taşımayı istiyorsanız VoiceLive Play tam size göre. Artık performansınız eskisinden çok daha iyi olacak! Sonuç olarak, VoiceLive Play”in kullanım kolaylığı ve fiyat/performans başarısı ile kendisine sağlam bir yer edindiği kesin.
Muzikekipman.com”dan satın alabileceğiniz
TC Helicon VoiceLive Play, 625 TL”lik bir satış fiyatına sahip. Ses örnekleri ve diğer videolarımız için Youtube/Muzikekipman kanalımızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here