Ana sayfa Donanım TC Electronic Impact Twin

TC Electronic Impact Twin

0

Merhabalar her zaman olduğu gibi sizler için home stüdyo ekipmanlarını test ediyoruz .

Bilindiği gibi TC Electronic audio sektöründe çok çesitli ve geniş fiyat aralıklarında ürüne sahip bir firma . Lafı daha fazla uzatmandan TC Electronic”in iddalı olduğu bu ses kartını daha yakından incemeğe başlayalım .
 
Ses kartını inceleyecek olursak ön yüzünde iki adat combo giriş bulunuyor. öndeki bu iki girişin hemen yanında gain kontrolü bulunuyor. Bunların yanında, ses kartının kendi içersindeki DSP’leri kontrol etmenize olanak sağlayan bir knob bulunuyor. .Bu knob ile ses kartının içersindeki Kompresörü kontrol edebilirsiniz. Bu knob’un üzerinde bulunan kırmız led ise sizin ne kadar gain reduction uyguladığınızı gösteriyor. Kayıt alırken elinizin altında böyle bir kontol bulunması gerçekten çok iyi düşünülmüş bir özellik . Buna ek olarak ses üzerinde kendi işlemcileri ile uygulayabileceğiniz reverb bulunuyor ve bunu mixe karıştırmanıza olanak sağlayan bir knob daha bulunuyor . Bunun dışında main output knob’u ve iki adet kulaklık çıkışı bulunuyor . Burda değinmek istediğim şey kartın üzerinde bulunan M/S butonu. Bu buton sayesinde herhangi bir yazılım kullanmadan ses kartını M/S olarak kullanmak mümkün . Kısacası isterseniz sadece middle isterseniz ise sadece side’ları bu buton sayesinde dinleyebilirsiniz. özellikle stereo imaj için side’larda ne olup bittiğini anlamak açısından çok faydalı. .

 

Cihazın arka tarafında ise 4 adet line input ve output bulunuyor . Bunların dışında ses kartında bir adet S/PDIF giriş ve çıkış , bir adet de ADAT giriş çıkışı blunuyor. Bu dijital giriş çıkışlarla beraber, ses kartı toplam 14 giriş ve çıkışa sahip. Bu arada arkada bir adet de MIDI giriş çıkışı bulunduğunu da belirtelim.
 

Şimdi en önemli kısmı olan duyuma geldik . öncellikle TC Electronic, Impact Twin’in mic preamplarındaki teknolojisi konusunda çok iddalı. Açıkçası denedikten sonra dedikleri kadar başarılı olduğunu biz de anlamış olduk. Hem mic pre hem de AD convertor kalitesi kesinlikle çok başarılı. çok temiz ve flat bir duyumu var . çok üst düzey bir mic pre kullanmaycaksanız üzerindeki preamp’ler özellikle home stüdyo kullanımı için fazlası ile yeterli . DA kısmına geldiğimizde Impact Twin”in burada da çok başarılı olduğunu görüyoruz . özellikle orta gövde duyumunda çok başarılı olduğunu söylemek gerek . Ses kartının gayet temiz ve flat çaldığını söyleyebilirim . Bunun dışında sahne olarakta fazlası ile başarılı. Neyin nerde olduğunu, sahne düzenini çok başarılı bir şekilde veriyor . Evde kendi mixini yapan arkadaşlar için stereo imaj oluşturmakta çok başarılı olacağını dşünüyorum çünkü yaratılan imajın başka sistemlerde daha dar veya daha açık çalması en büyük sıkıntı iken Impact Twin ile bu konuda fazla sıkıntı yaşanacacağını zannetmiyorum . Tabi ki A class cihazlar ile karşılaştırmamak gerektiğini burada vurgulamam gerekiyor . Home stüdyo için DA kısmı bence kullanıcıyı fazlası ile tatmin edecektir .
 

 

Ses kartının bir özelliğiden daha bahsetmek gerekirse kendi içindeki DSP işlemcisi ile biligsayara yük bindermeden işlem yapabilmesi . Bilindiği gibi TC Electronic uzun yıllardır DSP teknolojisi üzerinde farklı ürünler sunan bir firma olduğu için bu konuda ses kartının kararlı ve stabil çalıştığını söylemek gerek. DSP efektleri kullanırken ben herhangi bir problem ile karşılaşmadım . Plugin’ler hakkında ise başarılı olduklarını söylebilirim, özellikle kayıt esnasında…
 

Uzun lafın kısası, TC Electronic iddiasında ne kadar başarılı olduğunu bizlere göstermiş oldu. Ben ses kartını açıkçası çok beğendim ve şunu rahatlıkla söyleyebilirm: Bu fiyat aralığında alınabilecek bir kaç ses kartından biri . TC Electronic”in Türkiye distrübütörü Compel. Fiyatı ise 395 EURO + KDV.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here