Ana sayfa Donanım TC Electronic BMC-2

TC Electronic BMC-2

0

TC Electronic, AD/DA tecrübesini sonuna kadar kullandığı bir ürünü piyasaya sundu: BMC-2.
 

Şimdi sıra, ülkemizde gözden kaçan bir audio neferine geldi. Tc Electronic son yıllarda efekt ve prosesörleri ile baya gündemde. özellikle şık tasarım ve kaliteli işçiliğe sahip ses kartları revaçta. Son yıllarda DA converter’ların önemi anlaşılınca DAC ismi altında bir çok iki kanal converter üretildi ve kullanıma sunuldu. İşte TC Electronic, AD/DA tecrübesini sonuna kadar kullandığı bir ürünü piyasaya sundu. Bu ürün BMC-2. özel tasarımı ve bir çok DAC”da bulunmayan özellikleri ile baya ilgi topladı. Evet fiyat bölü performansıyla inanılmaz bir etki bırakan BMC-2″yi tanımakla başlayalım.
 
tc electronic
 
BMC-2″de TC Electronic”in tasarım şıklığı hakim. Diğer birçok arkadaşlarının tam tersine yatay bir tasarıma sahip olması kullanım kolaylığı sağlıyor. Arka giriş kısmında neutric konektörlere sahip analog XLR çıkışlara sahip. Dijital kısmında ise RCA SPDIF ve TOAST LINK SPDIF sahip. Ayrıca SPDIF protokolünü kullanarak 75ohm bir kablo ile AES 3 kullanabilirsiniz. Hemen altında ise ADAT giriş ve çıkışları bulunuyor. Analog çıkışların yanında ise bir adet kulaklık çıkışı bulunuyor. Ana kumanda kısmında ise dijital girişleri seçebileceğiniz giriş butonları bulunuyor. Giriş clock”ğunu görebildiğiniz sample rate led göstergeleri bulunuyor. Hemen altında ise 1-2 veya 3-4 nolu adat girişini seçmenize yarayan bir buton var. Monitör kısmında ise REF butonu ana knob”u devre dışı bırakıp sadece DA yapıyor. ALT özelliği ise alternatif monitör seçimi sağlıyor. Bu da girişteki protokollerin ses seviye farklarını hafızaya almaya yarıyor. DIM butonu size dimer görevi yapıyor. Bu da yüksek dB’ de dinleme yaparken düşük dB’ de durumu kontrol etmenizi sağlıyor ve baya işinize yarıyor.

 

Hemen yanında ise cut butonu bulunmakta ki bu da mute görevini yerine getiriyor. Hemen altında inanılmaz bir özellik var. Müziği stereo veya center veya side konumunda dinlemenize olanak sağlıyor ki bu muhteşem bir özellik. Kulaklık seviyesini ayarlamanız için bir adet knob da düşünülmüş. Ana volume knob”u ise hassasiyeti ve hareket kabiliyeti ile sizi etkileyecek. L, R, middle ve side seviyelerini görebileceğiniz hassas ve VU metre baya geniş bir ranja sahip. Cihazın alt kısmına yerleştirilen kaydırmaz madde bir çok yüzeyde çok işinize yarayacak.

 
Şimdi sırada merakla beklenen duyumda. İlk olarak çok az beklentiyle yaklaşsam da dinledikçe beklenti seviyem baya yukarılara çıktı. BMC-2″yi bağladığımız sistemi açıklamak istiyorum. Mobaserisound Lounge Room “da çalışmaların son noktasını dinlettiğimiz PMC FB1, Roksan Kendy L III power amfi,Nad C521 BEE Cd player,C yrus cable ile dinleme testlerini yaptık. Sahne duyumu tam bir illüzyon. özellikle bu tip DAC converter’larda Low ve Hi frekans aralıklarında okunabilirlik çoğu zaman zayıf olabiliyor. Bu da nedense flat olarak lanse ediliyor. Halbu ki yüksek çözünürlük renkli duyum demek değil. Bazen bir çok frekans aralığını sistemden dolayı duymuyoruz.

 

Ama duyduğumuz zaman renkli sanıyoruz. Bu da sistemi birbirine uygun kurarak ve mahalle bilgisiyle değil, akademik araştırmalarla sistemimizi kurmamız gerektiğini anlatıyor bize. İşte BMC-2 duymadığımız bir çok frekans aralığını bize duyurdu. Duyumda bir çok düşük dB’ye sahip ve birçok sistemde bırakın sahnedeki yerini, duymak bile zor olan enstrümanları olması gerektiği sahnede ve dB’de duyurdu. çok şaşırdığımı söyleyebilirim. özellikle akustik kayıtlarda tuşe ve efekt duyumu harika. Davul kayıtlarında gereksiz değil tam hacim, vurmalı enstrümanlarda doğal duyum sağlıyor. Yaylılardaki harmonic hissiyatı da çok tatmin edici. Bunun sebebi ise TC Electronic”in converter teknolojisi ve stereo sahne tasarımını BMC-2’ye yansıtması.
 
bmc-2.
 
Sonuç olarak bir çok alanda harika sonuçlar çıkarabileceğimiz bir DAC keşfinde bulunduk diyebiliriz. Eğer elinizde orta sınıf bir DAC varsa ve DA”sından memnun değilseniz veya ses kartınızı değiştirme gibi bir durum varsa bizce değiştirmeden çıkışına BMC-2 bağlayarak deneyin çünkü bir ses kartının pahalı olmasının sebeplerinden biri de converter”larının yüksek seviyede olmasıdır. Kesinlikle BMC-2’yi denemeden DAC seçiminizi sonlandırmayın. Hatta iyi bir Hi Fi veya Hi End sisteminiz varsa bir de sisteminizi BMC-2 ile dinlemenizi tavsiye ederim. Türkiye distribütörü Compel. Satış fiyatı ise 625 Euro artı KDV”dir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here