Ana sayfa Haber TC Başbakanlığa 24 saat internet kesme yetkisi

TC Başbakanlığa 24 saat internet kesme yetkisi

0

Vatan Gazetesi ve Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, yeni bir yasa tasarısı ile birlikte internet siteleri veya sosyal medya (ağırlıklı olarak Twitter) ile ilgili yeni düzenlemeler yapılacağı, meclis gazetecileri tarafından konuşuluyordu. Bu konuda son olarak Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı konuya açıklık getirdi ve bu yasa tasarısının teklif edileceğini açıkladı.

Yeni paketin detayları ise şunlar;

İnternet ortamlarında istenilen içerik kaldırılmadığı takdirde içerik yöneticisine kararı uygulamadığı için, 500 bin TL’ye varabilen para cezası kesilecek. Bu durumun ardından ikinci basamağa geçiliyor, kamu düzenini ve milli güvenliği etkileyecek durumlarda  Anayasa’nın 22.maddesince TC Başbakanlık ve ilgili bakanlıklar bildirim yayımlayarak, internete işlem yapılacak.

Yani, içerik kaldırılma söz konusunda TC Başbakanlık TİB‘e bildirim yapacak, TİB de geçici olarak erişimi engelleyecek. Erişimin engellenmesinin ardından TİB 24 saat içerisinde gerekli işlemlerin yapılması için mahkemeye başvuracak.

Sonuç olarak, yeni düzenlenecek yasa tasarısına göre mahkemenin erişimin engellenmesi veya ilgili içeriğin kaldırılması yönünde karar alırsa TC Başbakanlık‘tan gelen bildiri doğrultusunda erişim engellenecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here