Ana sayfa Haber Taze Taze Albümler, Yeni Projeler

Taze Taze Albümler, Yeni Projeler

0

Gün geçmiyor ki yeni bir albüm, yeni grup projesi duymayalım bu müzik dünyasında. Aslında güzel de oluyor bu hareketlilik, müzik piyasasının kıskacında ve tıkanıklığında yaratıcı fikirler ve albümler bir çıkış yolu da gösteriyor aynı zamanda.
 

Richie Kotzen; uzun bir süre solo olarak çalıştıktan sonra bir projeye imza atmaya karar verdi. Yine bir proje grubu, adı The Winery Dogs. Bas gitarda Billy Sheehan (Mr. Big), davulda ise Mike Portnoy (Adrenalin Mob, Flying Colors, ex-Dream Theater). Bu inanılmaz üçlü, var güçleriyle Mayıs ayında çıkarmayı planladıkları albüm üzerinde çalışıyorlar. Bakalım biz müzik severleri nasıl bir ziyafet bekliyor.
 

 
Deep Purple 2013 bahar yaları içerisinde çıkacak olan 19. stüdyo albümlerini hazırlaya dursun; Steve Morse, Mike Pornoy ile beraber yeni bir grup üretip albümlerini çıkardılar bile. Flying Colors adlı grupta klavyelerde Neil Morse gibi usta bir progressive rock üstadı, bas gitarda Dave LaRue (Dixie Dregs, Vinnie Moore, Joe Satriani, Jordan Rudes), vokallerde Casey McPerson, gitarda Steve Morse ve davulda Mike Portnoy. Dinlemeye değer bir grup!

Yılların grubu Asia kadrosuna Sam Coulson gibi genç ve yetenkli bir bir gitaristi de katarak 14. albümlerine imza atmak üzere. 2013 Ocak ayı içerisinde gruptan ayrılan Steve Howe”un yerine alınan Sam Coulson”u grupta görmek beni bayağı sevindirdi. Kaldı ki kendisi Paul Gilbert”in en iyi öğrencilerinden biriydi. Sam Coulson”ın youtube birçok videosunu izlemiş biri olarak, Asia grubunun doğru bir karar almış olduğunu söyleyebilirim. Bu büyük grupta Carl Palmer davullarda, bas gitar ve vokalde John Wetton, Geoff Downes klavyelerde ve Sam Coulson gitarda görev alıyor.

 

Joe Satriani”nin 14. stüdyo albümünün adı belli oldu: “Unstoppable Momentum”. Bayağı üretken bir döneminde olan bu usta gitarist durmadan yeni şeyler üretmeye, albümler çıkartmaya ara vermeden devam ediyor. Bir önceki “Black Swans and Wormhole Wizards” (2010) ve “Chickenfoot III” (2011) albümlerinden sonra arayı fazla uzatmadan stüdyo yollarını tutmuş çoktan. Usta gitariste davulda Vinnie Colauita (Sting, Jeff Beck), gitarda Chris Chaney (Janes Addiction) ve bas gitarda Mike Keneally (Mike Keneally Band, Marco Minneman) eşlik ediyor.
 

 
Amerikan Hard/Rock grubu Firehouse”un gitaristi Bill Leverty de klasik rock parçalarını yeniden yorumlamak için stüdyo yollarına düşmüş durumda. “Drive” adını verdiği bu albümünde Leverty Creedence Clearwater Revival, Little Feat, The Ohio Players, Three Dog Night, Eric Clapton, Edgar Winter, The Guess Who, Stevie Wonder, Steely Dan ve Rare Earth müzisyen ve grupların parçalarını yorumlamış. Firehouse”un “Full Circle” (2011) isimli nefis albümünden sonra, Bill Leverty”nin de bu albümde nefis bir işçilik çıkartacağını düşünüyorum. Yeni ve böyle sıkı haberler duydukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Şimdilik hoşça kalın!

 

Ayın Albümü

Efsanevi hard rock grubu Deep Purple”ın 1972 tarihli “Machine Head” albümlerinin üstünden tam 40 yıl geçti. Bugüne kadar çıkardıkları onlarca albümden belki de en önemlisi, en güzeli… Albümdeki parçaların her biri birer hit olmuş, unutulmaz bir albüm. Yayınlandığı tarihte İngiltere, Almanya, Avustralya, Kanada, Amerika, Norveç”te uzun haftalar listelerin en üst basamaklarında kalmış bir albüm “Machine Head”. Uzun yıllar her bir parçası dünyanın en önemli grupları tarafından cover olarak çalınmış, birçok albüme dahil edilmiş. Bütün şarkılar Ritchie Blackmore, Ian Gillan, Roger Glover, Jon Lord ve Ian Paice imzası taşıyor. İşte bu unutulmaz albümü yeniden hayata geçirmek istemiş Eagle Rock Entertainment ve karşınzda albümün 40. yılında çıkarılan Re-Machined: A Tribute to Deep Purple”s Machine Head . Albümünde kimler yok ki? Glenn Hughes, Chad Smith (Red Hot Chili Peppers), Iron Maiden, Metallica, Chickenfoot (Sammy Hagar, Michael Anthony, Joe Satriani), Steve Vai, Black Label Society, Carlos Santana, Jimmy Barnes & Joe Bonamassa, Joe Elliot (Def Leppard), Steve Stevens, Duff McKagan & Matt Sorum (Guns “N Roses).
 


 
Ancak bu kadar iyi bir cover albümü olabilirdi. Kulaklarımızın her zaman duymaya aşina olduğu bu parçaları bir de usta müzisyenlerden dinlemek gerekir diye düşünüyorum. Tek kelimeyle “Mükemmel”. Kaçırmayın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here