Ana sayfa Donanım Taşınabilir Synthesizer MicroKorg XL

Taşınabilir Synthesizer MicroKorg XL

0

Taşınabilir synthesizer’lar konusundaki yazılarımıza Korg”un 2009″da piyasaya çıkardığı Microkorg XL ile devam ediyoruz.

Synthesizer MicroKorg XL
XL modeli Korg”un uzun zamandır piyasada bulunan ve çok talep gören microKorg serisinin devamı niteliğinde. Ayrıca yepyeni bir dış görünüşe sahip. Enstrümanı kutusundan çıkardığımda ilk  dikkatimi çeken 1970’lerde Hi-fi ekipmanlarda kullanılan büyük potlar ve genel olarak tasarımın modern ile eskiyi çağıştıran bir dengede olması. Enstrüman, boyutuna göre büyükçe sayılabilecek gayet rahat okunabilen turuncu bir LCD ekrana sahip. XL”in üstündeki Program Genre ve Program Category adlı iki büyük  potu kullanarak ana sesleri seçebiliyor,  sol taraftaki daha küçük potlarla da ses seviyesini ve tempoyu ayarlayabiliyorsunuz. En sağdaki diğer küçük potlar ise sesleri işleyebilmenizi ve kontrol etmenizi sağlıyor. Ekranın hemen altında bulunan 4 tuşla arpeggiator, vocoder, kayıt ve diğer özelliklere ulaşmak mümkün.

 

 

Mikrofon
XL birlikte gelen gooseneck mikrofon enstrümanın en önemli özelliklerinden 16 band vocoder için tasarlanmış ve doğrudan ön yüzeydeki XLR girişine bağlanıyor.

Genelde enstrümanla birlikte mikrofon çıkması alışılmış bir şey olmadığından bizi şaşırttı.
Tuşlar
Klavyenin dokunuşa duyarlı tuşları standart piyano tuşlarına göre küçük ve sadece 37 tuş – 3 oktav. Ancak siyah ve beyaz tuşlarının büyüklüklerinin oranı çok rahat ve hızlı çalmaya olanak verecek şekilde tasarlanmış. Bu özelliğiyle Korg, son zamanlarda yabancı gruplarda vokale eşlik etmek için sıklıkla kullanılan synthesizer solosu konseptine çok uygun bir enstrüman tasarlamış.
 

Synthesizer MicroKorg XL

Bağlantılar
XL”in arkasında MIDI giriş, çıkışı, USB girişi, stereo kulaklık çıkışı ve sağ sol audio çıkışları bulunuyor. MicroKorg XL”i 9 voltluk adaptörle çalıştırabildiğiniz gibi, 6 adet kalem pille de çalıştırabiliyor ve 4 saate kadar varan dayanma süresiyle istediğiniz yerde çalabilme esnekliğine sahip olabiliyorsunuz.

Sesler ve efektler
MicroKorg XL”deki synthesizer sesleri Korg”un daha büyük klavyelerindeki seslerden türetilmiş. Enstrümandaki MMT (Multi Modeling Technology) ses motoru RADIAS/R3 synthesizer’larından yola çıkarak tasarlanmış. Aynı anda 8 ayrı ses üretme özelliğine sahip ses motoru, geleneksel analog dalga boylarının yanı sıra 7 ayrı çeşitte eski klavye sesleri ve yaylı çalgı sesleri üretebiliyor. Cross-modulation, unison stacking ve VPM (Variable Phase Modulation) özellikleri modern bir dijital synthesizerın üretemeyeceği sesleri üretmenizi sağlıyor. Sync ve ring modulation ise oldukça zengin ses tonları yakalamanızı sağlayacak diğer özellikleri. Enstrümanın üstünde gelen 128 adet önceden programlanmış sesin yanında parametreleri değiştirip kendi seslerinizi yaratmanız da mümkün. Lead ve bas sesleri oldukça etkili.

Her  ses programı 2 ayrı tınıdan oluşuyor ve daha sonra efekt bölümüne geçiyor. Her tını da biri mikrofon veya line-in girişinden beslenebilecek iki osilatör tarafından üretiliyor ve daha sonra filtre devresine gönderiliyor. MicroKorg XL”de 3 adet de ADSR(Attach, Decay, Sustain, Release) üretici bulunuyor.

 

 

Synthesizer MicroKorg XL

XL”deki iki ana efekt işlemcisi Korg”un Kaoss ürün serisinden esinlenerek üretilmiş. Böylece aynı anda iki ayrı efekti kullanmanız mümkün. Reverb efektinin böyle bir synthesizer”da yer almaması şaşırtıcı olsa da Chorus, flange, phaser, compression, filtreleme, ring modulation, distortion ve delay efektlerini çok başarılı buldum. XL”deki 17 adet efekt, dışarıdan bağlanan bir ses kaynağına da uygulanabiliyor.

XL”in üstündeki 6 adet Arpeggiator”un yanında editor sayesinde kendi Arpeggiator”unuzu da yaratıp kullanabiliyorsunuz.

Kullanım
Boyutuna göre çok etkileyici sesler içeren XL”in akustik ses örneklemeleri çok kaliteli. Enstrümanla birlikte gelen mikrofonla kullanılan vocoder’ın kalitesi de yüksek. Konuşan bir enstrüman sesinden robot sesine kadar pek çok eğlenceli ses çıkarmanız mümkün. Basit bir akor basılırken kullanıldığında bile harika sonuçlar alınabiliyor, üstelik standart ayarlarla… üretilen sesin yüksek kaliteli vocoder’lardan hiçbir farkı yok.

Arka paneldeki USB bağlantısı sayesinde XL”i bir MIDI aleti olarak kullanabiliyor ya da XL üstündeki parametreleri bilgisayarınızdan kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz.
Genel olarak enstrümanın menüleri arasında gezip parametreleri değiştirmeyi biraz karışık ve uzun buldum. Belki bir kaç küçük tuş veya pot eklenmiş olsaydı daha kolay bir kullanım sağlanabilirdi.

 

 

Avantajlar
Güçlü synthesizer işlemcisi sayesinde etkileyici seslere sahip olması
Gelişmiş ve duyarlı vocoder özelliği
Dezavantajlar
Reverb efektinin olmayışı
Biraz pahalı olması

Sonuç
Reverb efektinin olmayışı ve fiyatının bence biraz yüksek olmasına rağmen, MicroKorg XL”un sesleri ve özellikle vocoder özelliği güçlü Korg işlemcisi sayesinde profesyonel ve oldukça etkileyici. Enstrümanın küçük, hafif,  taşınabilir ve pille çalışabiliyor olması da büyük bir avantaj sağlıyor. Sonuç olarak Korg, seslerini ilk duyuşta seveceğiniz profesyonel ve eğlenceli taşınabilir bir synthesizer yapmayı başarmış.

Synthesizer MicroKorg XL

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here