Ana sayfa Donanım Taşınabilir synthesizer: Juno-Di

Taşınabilir synthesizer: Juno-Di

0

Mobil synthesizerlar”ı incelemeye bu ayki sayımızda Roland Juno-Di ile başlıyoruz

synthesizer: Juno-Di
Müzisyenlerin her yere taşınabilen synthesizer isteklerine geçtiğimiz yıl iki büyük üreticiden yanıt geldi. Roland ve Korg 2009″da taşıması kolay, hafif ve en önemlisi de pille çalışabilen yeni synthesizer modellerini gayet uygun fiyatlarla piyasaya sürdü. Mobil synthesizerlar”ı incelemeye bu ayki sayımızda Roland Juno-Di ile başlıyoruz.

Roland”ın Juno serisinin en son ürünü olan Juno-Di aslında daha önceki Juno-D”nin gelişmiş bir versiyonu. Serideki bir önceki ürün olan Juno-D”ye göre bellek kapasitesi ve ses sayısı önemli ölçüde artırılmış. Juno-Di”de 1000 den fazla ses bulunuyor ve tek tuşa basarak çalmak istediğiniz enstrümanın kategorisini seçebiliyorsunuz. Bu kategoriler arasında piyanodan elektrogitara, vurmalı çalgılardan modern synthesizer seslerine kadar pekçok ses bulmak mümkün. Enstrümanda genel olarak menülerin ve tuşların kullanımı çok pratik. Birçok synthesizer”da karşılaşılan, menü adımları arasında kaybolmak sorunu Juno Di”de yok. Juno-Di”nin üzerindeki sesler yine kolayca Sound Modify potlarını kullanarak canlı olarak değiştirilebiliyor ve istenilen özellikler katılabiliyor. Juno-Di ile birlikte gelen PC ve MAC uyumlu yazılım sayesinde de ses üzerinde değişiklik yapmak, saklamak ve USB bağlantısıyla bilgisayardan Juno-Di arasında ses aktarmak mümkün. Juno-Di”nin bir başka güzel özelliği de dışardan bağlanan mikrofona ayrılmış özel bir reverb ve vocoder efektinin olması. Vocoder ile çok yumuşak seslerden robot seslerine kadar birçok değişik vokal sesi elde edebiliyorsunuz. Juno-Di”deki reverb, chorus ve master FX olarak 3 bölümden oluşan efektlerin genel olarak kalitesini oldukça tatmin edici bulduğumuzu söylemeliyiz.

 

 

synthesizer: Juno-Di

Roland”ın Juno-Di”yi tasarlarken en dikkat ettiği ve Juno-Di”nin diğer synthesizerlara göre en etkileyici yanı hafif, taşınabilir ve pille çalışıyor olması. Piyasadaki birçok synthesizer çok güce ihtiyaç duyması ve ağır olması nedeniyle taşıanabilir olmaktan çok uzakta. Roland”ın CUBE Street veya Mobile CUBE gibi pille çalışan amplifikatörleriyle birlikte kullandığınızda Juno-Di”yi her yerde çalabilirsiniz. ön panelde yer alan pil doluluğu göstergesi sayesinde beklenmedik bir anda enerjisiz kalmanız önlenmiş.

Juno-Di”nin ön yüzeyinde sol taraftaki USB girişine bağlayabileceğiniz bir USB bellekten MP3, WAV, AIFF ve SMF formatında dosyaları çalabiliyorsunuz. Böylece istediğiniz bir şarkıya eşlik edebiliyor veya daha önce kaydedilmiş background parçaları üstüne çalabiliyorsunuz. Roland USB bellek girişini çarpmalara karşı açılır kapanır bir bölmeyle  korumuş. Juno-Di”de Center Cancel özelliği de USB bellekten veya dışarıdan Juno-Di”ye bağladığınız bir kaynaktan çaldığınız parçalara karaoke yapmanıza olanak veriyor. Roland, Juno-Di”ye Theremin benzeri bir kontrol sağlayan D-beam ve kontrol pedalı girişi koymayı unutmamış. Juno-Di”deki hazır ritimler ve arpeggiator da çalmayı kolay ve eğlenceli hale getiren diğer güzel fonksiyonlar.

Juno-Di”deki “Split” özelliğiyle klavyeyi iki bölüme ayırıp her bölüme ayrı bir enstrüman ataması yapabiliyorsunuz. Bu da örneğin sol elinizle bas çalarken, sağ elinizle başka bir sesle solo çalmanıza olanak veriyor.

Sonuç
Juno-Di”nin en önemli avantajı hafif ve her yerde çalınabilir bir ürün oluşu ancak Juno-Di”yi test ederken genellikle birçok üründe zor kopyalanan gitar seslerini Juno-Di”de de pek tatmin edici bulmadık. Piyano ve synthesizer seslerinin ise standart Roland kalitesinde olduğunu söyleyebiliriz. Tuşların altının boş olması, genel olarak enstrümanın ağırlığını azaltıyor ama aynı zamanda pek sağlam değilmiş hissi veriyor. Yine de fiyat ve performans olarak karşılaştırıldığında Roland, taşınabilir ve pratik bir synthesizer yapma hedefinde başarılı olmuşa benziyor.

Avantajlar: Hafif (5.2 kg) ve taşınabilir olması, kullanım kolaylığı, 5 saate kadar pille çalışabilmesi

Dezavantajlar: Hafif ve ucuz bir tasarım uğruna tuşların ve gövdenin sağlamlığından ödün verilmiş.

 

 

synthesizer: Juno-Di

Teknik özellikler
Klavye: 61 tuş
Polifoni: 128 ses
Bellek: 64 MB
 
Efektler:

Multi-Effects: 79 çeşit
Chorus: 3 çeşit
Reverb: 5 çeşit
Mikrofon Reverb: 8 çeşit
Ritmler: 6 X 24 grup
Arpeggiator: 128 çeşit
 
Controllers:
D Beam
Pitch Bend/Modulation
5 adet Ses Değiştirme Potu
 
Bağlantılar:

Output Jacks (L/MONO, R): 1/4 inch phone
Headphone Jack: Stereo 1/4 inch phone
Mic Input Jack: 1/4 inch phone
Dahili giriş: Stereo phone
Pedal Girişi
MIDI In, Out
MIDI destekleyen USB Bağlantısı
 
Güç Tüketimi: 600 mA 
Genişlik: 1,008 mm 
Derinlik: 300 mm 
Yükseklik: 104 mm
Ağırlık: 5.2 kg

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here