Ana sayfa Haber Tasarımın dili ve ruh hali: Xperia Z3

Tasarımın dili ve ruh hali: Xperia Z3

0

22 Ekim akşamı, Sony Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact basına tanıtılarak yeni cihazla daha yakından tanışma fırsatı bulduk. Klasik olarak diğer muhabirler multimedya özellikleri ve diğer altyapılarıyla ilgilenirken, Technotoday.com.tr editörü ve muhabiri olarak ayrıca sanat kuramlarına olan merakım nedeniyle Xperia Z3‘te icra edilen sanata göz attım ve cihazın tasarım dilini enine-boyuna inceleme fırsatı buldum. Tasarım dilini anlatmadan önce söylemeliyim ki; Xperia Z3‘ün tasarımı bazı yönden beni ürkütse de, oldukça heyecan vericiydi.

Kullanıcılar, cihaz almadan önce işlemcisine, kamerasına, batarya özelliklerine baksalar da onları cihazı asıl almaya iten unsur cihazlarda kullanılan tasarım dilidir. Apple‘ın minimalist yaklaşımı, HTC‘nin modernist anlayışı ve Xperia Z3 ile ilk defa tanıştığım futurist sanat anlayışı. Xperia Z3‘teki futurist anlayışı anlayabilmek için, öncelikle futurizim’in ne olduğunu iyi anlamak gerekiyor. Tasarım olarak ele alındığında eğer bir iPhone kullanıcısıysanız; Xperia Z3′e geçiş yapmak istiyorsanız bu durum sizi biraz zorlayabilir çünkü futurist tasarım anlayışı tamamen minimalizm’in tersi yönünde. Bilindiği gibi, minimalizm’in en büyük özelliği “sade ve olması gerektiği gibi” basit bir tanımlama yapabiliriz. Xperia Z3‘te futurist anlayış karmaşa, düzenin dışarısına çıkan, gözüpek, dinamik, tehlike ve enerji barındıran tasarım anlayışını cihazla birlikte kullanıcılarına yansıtacak. 

Futurizm‘in getirdiği ve gerekliliği olan adrenalin, kesinlikle Xperia Z3‘te çok iyi uygulanmış. 

 

Akıllı telefon haberlerinde artık klasikleşmiş “amiral gemisi modeli” tanımını, Xperia Z3 için rafa kaldırmak gerekiyor. Amiral gemisi olarak değil, futurist modeli olarak tanıtılması cihaza hakkını verecektir. Elbette, altyapı olarak kullanıcılar “hepsi birbiri ile aynı” yorumunu yapsalar da; firmalar aslında çok ciddi bir tasarım savaşı içerisinde. Sizleri etkileyen, Snapdragon değil cihazlarda icra edilen -izim’li sanat akımlarıdır. Bu bilgilerin ışığında, aslında siz karakterinizin yansıttığı akıllı telefonları kullanıyorsunuz, cihazınızı seçerken bu da akıllardan kaçmaması gereken ince bir ayrıntı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here