Ana sayfa Haber Tasarımın Dili ve Ruh Hali: Samsung Gear S3!

Tasarımın Dili ve Ruh Hali: Samsung Gear S3!

0

Samsung’un 1 yıldır akıllı giyilebilir cihazlarla ilgili yükselişi devam ediyor. Akıllı telefonlarla ilgili yürüttüğü agresif politikasının yerine ekosistemlerden oluşan teknoloji aileleri oluşturma fikiri daha mantıklı bir hareket. Gerek Endüstri 4.0’daki hareketiyle gerek Tizen’in boyut atlamasıyla gerek IoT’deki adımları, Samsung’un her nesnesinde teknolojinin her bir detayını görür olduk. Bu, benim görüşüme göre tasarım ve silüet açısından sıkıntılı bir durum olsa da “çalışabilirlik” konusunda olumsuz söz söylersem sabaha büyük hak yemiş olurum. Elbette Note 7 tartışılabilir bir durum ancak bu durumun da tasarım ve silüet ile ilgili bir problem olduğu bilinen bir detay. Aslında tasarım konusu cihazların çalışabilirlik konusunu da epeyce etkiler, görünüşünü sadece “silüet” başlığı altında değerlendirebiliriz.

Samsung Gear S3’ün Gear S2’ye oranla yenilenen teknik özellikleri arasında, hoşunuza gidebilecek dahili hoparlör, mikrofon, GPS sistemi var. Ayrıca Tizen’in Gear S3 ile birlikte kavuştuğu işlevsellik, kullanım kolaylığı ve uyumu gerçekten test etmeye değer. çok fazla bilinen özelliklerle sayfayı doldurmayacağım, hemen saatin tasarım detaylarına göz atalım:

Samsung Gear S3’ün Silüeti: Açıkçası silüet açsıından Gear S2 beni epeyce hayal kırıklığına uğratmıştı. Samsung’un hem lansmanlarında, fuarlarında hem de Türkiye’deki toplantılarında bahsini yaptığı, öne çıkardığı Bezel tasarımı cihazın genel görünümünü fazla etkilememekle birlikte “son bitiriş” açısından da epeyce sıkıntılı bir görüntü oluşturuyordu. öncelikle giriş seviye modelinin sadeliği diğer tepe seviye modelde de yerini “hareketsizliğe” bırakarak büyük hayal kırıklığı üstelik göz yorgunluğu oluşturuyordu. Hareketli bir nesneye, hareketsiz görünümü verdiğiniz zaman, silüet tasarımında bocalamış olursunuz. 

Görselimiz Gear S3’e ait. Gear S2’deki gibi tırtıklı, hareketsizliği hareketli hale getiren bir tasarıma sahip, ancak Gear S2’dekinden ziyade “bitiriş” konusunda kullanıcıya ayrıntı verirken hareketin yönü açısından da iyi bir görünüme sahip. Gear S3’teki iyileştirmelerden sadece bir tanesi bu. 

Klasik bir analog saat görünümü kazanan Gear S3’ün silüetindeki “yuvarlaklık” tamamen uzak doğu kültüründeki zen felsefesinden geliyor. Aslında Samsung’un kavisli tasarımının bir parçası, Samsung’un ürünlerinde bulunan “köşesiz” tasarımın  bir parçası ve devamı. Uzak doğu kültüründeki inanışa göre, doğadaki her şey yuvarlak, dairesel bir yapıya sahip, aslında hayatımızdaki kare nesneler insanın doğasında olmayan şeyler. Haliyle Samsung’un düşüncesine göre tasarımlarındaki edge silüetler, kavisler, köşesiz tasarımlar bu cihazların kullanıcıların “bilinçaltılarını” etkilemek için oluşturulan bir tür “hile”.

Gear S3’ün silüetinin yanısıra tasarımına bakacak olursak, yanlışın A şıkkı yukarıdaki görselde duruyor. Dairesel ve vertical bir tasarıma, herizontal bir hareket uygulamak, belki yıllardır tasarımcıların yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi. Bu arayüz, saatin ana akım arayüzü olsaydı eminim Samsung’un uzun vadede ciddi ciddi başına iş açabilirdi, kullanıcıların sadece kısa vadede beğenisini kazanıp uzun vadede kendisine bir şey katmayabilirdi. Zira dijital tasarımlı saatlerin tutmamasındaki en büyük etkenlerden, haliyle hatalarından biri de bu, Herizontal, vertical bir tasarım hatalarını uygulamak oldu. Saatin dairesel hareketini tamamlayan vertical hareketi, saat bölgesindeki herizontal hareketle tamamen bozdular ve dijital saat tasarımlarının hepsi (hemen hemen) boşa gitti. 

Bu eksi detayın aksine, Samsung Gear S3’teki materyal kalitesi, bir lüks saat işlevselliği kazandırırken, sadece günlük kullanımlarda değil, aktivitelerde de sağlam kalacaktır. 

Son olarak Samsung’un Gear S3’ü tanıtırken reklam için kullandığı #yaparsın etiketi oldukça etkileyici. Basın toplantısında, öğretmenlerinin de yönlendirmeleriyle başarılı girişimlerde bulunan dostların hayat felsefeleri ve hikayeleri, Gear S3’e  bir vizyon yaslıyor.

Gear S3’ün satış fiyatı 1300 TL olacakmış. 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here