Ana sayfa Haber Tasarımın Dili ve Ruh Hali: Samsung Gear S2

Tasarımın Dili ve Ruh Hali: Samsung Gear S2

0

Samsung‘un bugün basına tanıttığı Gear S2 akıllı saat modeli, yaklaşık bir haftadır teknoloji marketlerinde ve Samsung’un kendi mağazalarında satışta. Haliyle özellikleri açısından pek de buz dağı meselesi yok, her şey haftalardır ortada zaten. özelliklerine kısaca değinecek olursak Gorilla Glass 3 ile korunan, 2 katmanlı bir Amoled ekran, Tizen işletim sistemi, Nike ile birlikte geliştirilen sağlık-spor uygulamaları ve Nike + Running uygulaması, kullanıcının kişisel analizlerini oluşturabilen tüm sensörler Samsung Gear S2 modelinde bulunuyor. Daha çok Samsung’un, Gear S2 modelinde kullandığı tasarım dilini, bu tasarım diliyle kullanıcısına neler sunabileceğini ve neler hissettirebileceği, bu akıllı saat modelini kullanmayı düşünenler için daha faydalı olabilir.

Samsung, 2014 itibariyle tasarım konusunda radikal değişikliklere gitti ve artık her farklı teknolojisinde farklı tasarım hareketleriyle dikkat çekiyor. Galaxy modelinde kullandıkları edge tasarım hareketi, bir tür sürrealist temsilciliği gerçekleştirlirken Samsung’un kavisli akıllı TV’lerinde bu durum futurizm ve sürrealizm harmanından oluşmakta. Buna ek olarak Samsung‘un geliştirdiği All-in One PC’ler ve monitörler de Samsung Curved TV’lerle aynı çizgide ilerlemeye çalışıyor.  Şimdi Samsung,, bir mobil cihazında daha yani akıllı saatinde de radikal bir tasarım değişikliğine gitmiş. Zira Samsung’un yöneticileri geçtiğimiz yılki MWC 2015 fuarında “mükemmel bir saat yakalayana kadar, Gear modeli olmayacak” şeklinde bir demeç vermişlerdi. Samsung’un mükemmelini ürettiğini düşündüğü bu Gear S2 ise gerçekten tasarım açısından diğer mobillerden daha fazla radikal değişikliğe sahip fakat Galaxy modellerindeki kadar da risk almadı, alamadı.

Eski model Gear modeli akıllı saatlerde tek bir tasarım hareketi hakimken, genel olarak kare ve köşeli tasarımlar Gear’ların genel itibariyle tasarım hareketiydi. Bu durum, saatlerin hak ettiğinden fazla agresif görünmesini, saat tasasrımına göre fazlasıyla “elektronik” gelmesi nedeniyle aslında bu Gear modellerinin satışları da aynı orantıda düşük kaldı. Aslında bu model akıll saatler basında da pek olumlu dönüş almamıştı.

Gear S2’deki radikal değişiklikler

Samsung Gear S2’nin tasarım dünyasında 3 farklı başlık var. özellikle otomotiv sektörünün fazlasıyla başvurduğu endüstriyel devrim ile gelen tasarım alışkanlıkları, makinelerin çalışma prensibiyle birleşen futurist tasarım ve aynı zamanda minimal tasarım, Samsung’un akıllı saat tasarımında başvurduğu ana ögeler. Aslında çok fazla mekanik detaylar var bu mekanik detaylar kullanıcının ilk kullanımlarda göz aşinalığını yormasına neden olabilir. Akıllı telefon ve tabletlerde arayüz tasarımlarının artık materyal tasarımlara geçmesiyle birlikte kullanıcılar mekanik arayüzlerden ve dijitalleşmiş arayüzlerden vazgeçmeye ve göz aşinalığını yitirmeye başlıyorlar. Bunun önüne de, sade tasarım yani minimalist tasarım devreye giriyor ki; Samsung Gear 2 modeli sadece 3 tuşla yönetiliyor. üstelik açma kapama butonunu kullanmanıza dahi gerek yok çünkü yüz tanıma sensörleri nedeniyle, yüzünüze doğrultuğunuzda saat kendi kendiliğinden açılabiliyor. 

Makineleşme, endüstriyel devrim futurizm ile dengeleniyor. Dengeli tasarım kişisel olarak pek de tercih edemediğim bir tasarım hareketi olsa da, tek başına endüstriyel bir saat pazardaki şansını oldukça zora sokabilir. Futurizme verdiğimiz beyin tepkileri ise daha olumlu olduğu içi bu konuda Samsung’un şansı biraz daha artmış gibi görünüyor.

Kolumuzda, cebimizde, kaşımızda veya gözümüzde kullandığımız teknolojik aletler, dakikliğimizi, ruh halimizi ve olaylara reaksiyon tarzımızı fazlasıyla etkiliyor. özellikle Gear S2’de kullanılan ve daha önce de aleyhine olarak sıraladığım endüstriyel, dijital tasarım öğeleri kullanıcıların daha dakik, daha detaycı yaklaşmalarını sağlayabilir. Samsung Gear S2, çok fazla gözü yormayan, günlük kullandığımız materyaller ile, endüstriyel materyaller ile ve futurist detaylar ile harmanlanan bir akıllı saat modeli. Saatin kullanılabilir olduğu ilk izlenimlerimize göre olumluı bir  etki bıraktı ancak detaylı inceleme yapmadan, diğer açıdan tüketilebilir olduğunu şimdiden söylemek oldukça zor. Ancak tasarım açısından sınıfı geçmiş diyebiliriz.

Samsung Gear S2 fiyatı 999 TL ve 899 TL olarak belirlenmiş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here