Ana sayfa Haber Tasarımın dili ve ruh hali : Samsung Galaxy S6

Tasarımın dili ve ruh hali : Samsung Galaxy S6

0

Samsung Galaxy S6 mı sizce? Yoksa, Galaxy S6 edge mi? Hangisi başarıya daha yakın, hangisi hüsrana daha yakın. Tasarımcılar, teknolojileri şekillendirirken sanat akımlarını örnek alırlar her zaman. Sanat akımları da “sanat, halk içindir” anlayışıyla birlikte insan psikolojisini örnek alırlar, insan psikolojisine yön verirler. Tasarım-psikoloji konusu en çok akıllı telefonlarda uygulanırken tasarım konusunda en fazla haklı eleştiriyi alan firma ise Samsung oldu dünden bugüne. Nihayet Samsung, Curved anlayışı gibi bir tasarım anlayışını akıllı telefonlarına getirerek bu eleştirilere kısmen de olsa cevap verdi. Verimliliği tartışılır olsa da, edge tasarım hareketi Galaxy Note Edge ile birlikte kendini gösterdi ardından malumunuz Galaxy S6 edge‘de uygulanarak yeni bir akım başlatıldı.

öncelikle edge tasarımına bir bakalım, nedir, ne değildir; edge tasarım, aslında mimarlık tasarımcılarının işlediği bir konu. “Cutting edge” olarak litaratüre geçen tasarım anlayışı, esasında duvarların köşelerine uygulanır. Duvar köşelerini daha yumuşak hatlı ve daha az sivri uçlu yaparak insanların çok vakit geçirdiği mekanları, insan ruhunu daha az yorabilecek mekanlar haline getirmek için geliştirildi edge tasarımlar. Psikologlara göre, insan ruhu çevremizdeki eşyaların konumlarına göre değişiklik gösterir, eğer sivri uçlu eşyalar ağırlıktaysa insan psikolojisini bir o kadar da yorar. Samsung’un Galaxy S6 edge’de ve Note Edge‘de yapmaya çalıştığı da bu. Daha az sivri köşe ile insan psikolojisine daha hafif gelmeyi planladılar. Başarılı mı? Kısmen. çünkü Galaxy S6 edge, tasarım hareketleri itibariyle sürrealist akımından gelen bir model. Sürrealizm, insan psikolojisi açısından pek olumlu sonuçlar doğurmadı bugüne kadar. Bunun üzerine Galaxy S6 reklamlarında söylenen “gelecek” kavramları, insan psikolojisini iyiden iyiye uzaklaştırıyor Galaxy S6 edge‘den. Aslına bakılırsa ilk akım olarak satış rekorları gibi durumlar yaratabilir, ancak uzun vadede başarılı olacağı pek düşünülemez.

Galaxy S6 edge‘in bu sürrealist hareketi cihazla kontakt açısından insan zihnini yormayan bir forma sahip olsa da, ileriki zamanlarda sürrealist hareketler insanlara yabancı gelme ihtimali çok yüksek.

Bu tasarım sorunlarıyla birlikte Galaxy S6, aslına bakılırsa daha ilgi çekecek olan bir model.

Galaxy S6, sürrealizm’den vey modernizm’den uyarlanan bir model olarak değil neoklasik anlayışla tasarlanan bir model olarak karşımızda. Neoklasik, yunan mimarisinden geldiği söylense de aslında İskandinavya mitolojisinde uygulanan bir tasarım anlayışıdır. J.R.R Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesine yönelik çekilen film üçlemesinde de tamamiyle barok, gotik ve ağırlıklı olarak neoklasik anlayış bulunuyor.

 

Samsung Galaxy S6‘daki neoklasist anlayışı, arka kamerasına da yansıtıldı. Basın tarafından eleştirilen bu kamera tasarımı, cihazın hafif (görseldeki gibi) havada kalmasını sağlıyor. Bu konu aslında bir tasarım hatası veya eksikliğinden değil, cihaza karakter işleyenmesi için uygulanan bir tasarım hareketidir. Yani neoklasist hareketin bir parçası. Donanım açısından da bakılırsa; Galaxy S6′nın işlemcisinin daha verimli çalışmasını sağlıyor. Herhangi bir teknolojik cihazın, yüzeyle temas halinde kalması oldukça sakıncalı bir durumdur.

Sürrealist Galaxy S6 edge’den öte neoklasist olan Galaxy S6, detaylarına bakıldığında klasik anlayışla, bugünün tasarım anlayışıyla tasarlandığını göstererek, kullanıcılardaki yabancılık hissini aza indirgiyor. Buna karşın detaylı olarak işlenen yeni tasarım hareketleri, gelecek-bugün ikilemini dengeleyerek kullanıcıdaki güveni artırıyor. 

Sürrealizm, “sanat, sanat içindir” düşüncesiyle, neoklasik tasarımlar “sanat, halk içindir” anlayışıyla geliştirilmiştir. Aslında Galaxy S6’nın başarıya daha yakın olduğu da buradan anlaşılıyor.

 

Soldaki Galaxy S6‘nın ön kamera performansı, sağdaki ise kişisel olarak kullandığım LG G3’ün ön kamera performansı. Kalite açısından değil, renklere tepki açısından örneklendirilebilir.

 

Galaxy S6′nın neoklasik hareketlerini gösteren en iyi görsel. Köşeler, ekran köşeler görünüşte aynı gibi görünse de dokunulduğunda ve detaylı bakıldığında cihazın her köşesi farklı tasarımlar barındırıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here