Ana sayfa Haber Tasarımın dili ve ruh hali: Samsung Curved UHD TV

Tasarımın dili ve ruh hali: Samsung Curved UHD TV

0

Kavisli tasarım, materyalin bükülmüş hali, oval tasarımlar; hepsi tasarımlarda kullanılan küçük hilelerdir. özellikle bu yöntemleri kullanan mimarlar, tasarladıkları yapıların rüzgarı, bulut oluşumunu engellememek adına bu tasarım oyunlarını uygularlar. Tasarımın amacı zaten çok büyük bir meseleyi, küçük bir hamleyle ve pratik zekayla halletmenin dijitale dökülmüş halidir. 

Samsung Curved UHD TV, işte bu tasarım oyunlarından bir tanesini bulunduruyor. Samsung, Curved tasarımıyla derinliğin verdiği kaliteli görüntünün yanında daha fazla ekran alanı oluşturuyor. Bunu en iyi uygulayan diğer sektör de stadyum mimarlığı sektörüdür. İzlediğiniz futbol maçlarında, mimarlar oval tribünler konusunda ısrarcı olduğunu fark edeceksiniz. özellikle kısıtlı alana yapılan stadyumlarda, mimarlar oval tribün tasarıma gider ki; tribün kapasitesinde düşüklüğe sebep vermeden bulunan araziyi de olumlu anlamda değerlendirebilsinler. Stadyumlarda oval tribünler, açıları nedeniyle ve oval tasarımın ölçüleri nedeniyle düz tribün yapılarından daha fazla seyirci kapasitesi bulundurur.

İngiltere’deki Wembley Stadyumu‘ndan bir kare. Tribünler gördüğünüz gibi oval tasarım sayesinde doğru görüş açısı ve daha az alana daha fazla seyirci kapasitesi sağlanıyor. Tıpkı Wembley Stadyumu gibi, Samsung Curved UHD TV‘nin tasarımcıları da Wembley Stadyumu’ndaki tasarım anlayışı ile TV’deki teknolojik altyapının yanında çok basit bir tasarım prensibi ile izleyiciye daha kısıtlı alanda, kavisliliğin yaratmış alan sayesinde daha ayrıntılı görüntüler sunabiliyor. Kavisli veya oval tasarımın harikaları burada bitmiyor, Curved TV’nin ses yeteneklerine artı değer sağladı. Bununla ilgili, en iyi örnek tekrar Wembley Stadyumu’ndan verebiliriz. Oval bir tribün mimarisi hayal edin, oval tribünlerde ses hedefe daha yoğun miktarda aktarılır. Ses orta alanda toplanır, dağılmaz ve hem Samsung Curved UHD TV’de olduğu gibi, hem de Wembley Stadyumu’nda olduğu gibi ses alıcıya daha etkili ve yoğun aktarılır. Bu kavisli tasarımın yarattığı ses yoğunluğuna, Wembley tasarımcıları bu sese; “Wembley Kükreyişi” adını verdiler.

 

Bu görsel de benim yaklaşık bir aydır kullandığım Samsung Curved UHD TV’den. Benzer oval tasarım, benzer kavis hareketler bu TV’de de daha fazla ekran alanı oluşturmak adına uygulandı.  Yani bu Curved tasarımı sayesinde 55″ten daha geniş bir alanda TV izlemekle kalmıyor, kaliteli bir ses sisteminin Curved tasarımının sunduğu doğru açılarıyla görsel ve işitsel olarak oldukça olumlu deneyimler elde ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here