Ana sayfa Haber Tasarımın Dili ve Ruh Hali: LG G5!

Tasarımın Dili ve Ruh Hali: LG G5!

0

LG G5’in teknik özellik detaylarının yanısıra LG G5’te kullanılan materyal, arayüz tasarımı, köşe tasarımları da oldukça önemli. çünkü LG bu konuda daha önce hiçbir LG G modelinde veya varyasyonunda denemediği, yapmadığı detayları işledi. Bu detaylardan bir tanesi cihazın yekpare tasarımına karşın çıkarılabilir bir bataryaya sahip olması ve bununla birlikte daha önce genelde plastik karışım kullanan üretici şimdi metal alaşımlar kullanıyor. Metalin şıklık veya görüntü olarak yarattığı farkı fazla tartışamayız ancak sağlamlık konusunda ciddi şüpheleri var. Aslında yazıya şimdi materyal ile ilgili değil de cihazın arayüz tasarımıyla ilgili başlamak daha iyi olabilir.

LG, G modellerinde genellikle standart Android arayüzünü kullanıp, ana ekranda “Button” arayüzüyle genel menüye girilmesini sağladı. Bu “Button” olayı aslında gelişen Material Design’ın bir parçası oldu. Bu Android arayüzü LG G2, LG G3 ve LG G4‘te kullanıldı ayrıca LG’nin diğer yan modellerinde bu Android arayüzü hep tercih edildi. Ancak LG G5‘te ilk olarak direkt menü girişi dikkat çekiyor. Yani, daha önce kullanılan “Button” aracılığı ile girilen menü yerine, ana ekran menüleri kullanılıyor. Aslında bir açıdan iyi, çünkü bu “Button” arayüzünün Android’lerde özellikle üretici kendi arayüz yazılımını kullanıyorsa telefonda ağırlaşmalar, takılmalar veya dolmalar oluşabiliyor. Sonuçta bu menü girişlerinde kullanılan her “tık” ve parmak dokunuşu için ayrı ayrı, satır satır kodlamalar yapılıyor ve bu da telefonun yazılım altyapısını ağırlaştırıyor. Böylece 3-4 yıl dayanabilecek Android’ler, sadece 1-2 yılda çöpe atılıyor. LG, bu arayüz tasarımını cihazı biraz daha hafif olması adına, cihazın ömrünü uzatmak amacıyla yaptı. üstelik daha sade bir kullanıma sahip. Kişisel görüşüm; LG G5‘in tasarımına pek yakışmadığı yönünde.

LG G5‘te metal alaşım kullanıldığını söyledik. Sizce, tüm sektör metalin kullanımından kaçarken akıllı telefon üreticilerinin inatla metale dönmesi ne kadar mantıklı geliyor size? Sadece görüntü mü, yoksa metalle ilgili ortaya atılan “dayanıklı” dedikodusu mu? Eğer metalin dayanıklı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aklınıza metal yorulmaları, metal aşınmaları, metal çatlamaları, genleşmeler gibi şeyler aklınıza gelmeli. Aslında tam tersi olarak plastik karışımlarda böyle bir sorun yoktur; plastik darbeyi emer ve kritik bölgelerin çatlayıp patlamasına engel olur. Fakat LG G5‘te çok daha farklı bir şey var. LG G5‘in arka ve yan çizgileri, uçları, kenarları oldukça bombeli bir tasarıma sahip. Şunu unutmayın; bir tasarım ne kadar bombeli veya kavisli çizgilere sahipse, bir zeminden darbe alması çok daha zorlaşır. Görebilmeniz için, elinizin üzerine kavisli bir cisim koyun ve bunu darbe olarak düşünün, farklı göreceksiniz. LG G5’in materyal tasarımı, cihazın sağlamlığını ne kadar etkiler bilemem ama incelemelerime göre LG G4‘ten fazla bir şey sunacağını sanmam. 

Tasarım diyorsak, tasarımın yaratacağı his de oldukça önemli. LG G5’in en olumlu yanı; LG G5‘in garip, hareketli ve eğlendirebilir, eğlenceli bir görünüşe ve üstelik kullanıma sahip. Renk tercihleri, arayüz tasarımları diğer üreticilerin modellerinden çok daha farklı. LG G5‘in ömürü açısından aşağı yukarı 5 yıllık bir kullanıma sahip olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here