Ana sayfa Haber Tasarımın dili ve ruh hali: LG G4!

Tasarımın dili ve ruh hali: LG G4!

0

Yol geçen hanına dönüşen sanat ve edebiyatın içerisinden, tasarım ve sanatla güçlenen bir ürün olan LG G4, bugün sabah saatlerinde tanıtıldı. Lansmanda, LG genel olarak multimedya özelliklerinin üzerinde durdu fakat tasarım olarak ele alınabilecek her şeyi, sanat ile ele almamız gerekiyor konu LG G4 ise. Tasarım ve sanat yazısı olduğu için yazılım ve donanım özelliklerine girmek pek uygun olmayabilir fakat LG’nin G4 ve G Flex 2 ile birlikte devam ettirdiği sürrealist akım ile Android 5.1’in bauhaus’çu ve realist tavrı harmanlanmış ve böylece LG G4‘ün arayüzü, haliyle LG‘nin resmi yeni arayüz tasarımı LG UX 4.0 ortaya çıkmış. Kişisel olarak arayüz tasarımı LG’nin yeni sürrealist tavrına yönelik gözüme hoş gelmese de kişiselleştirilebilir olması, kullanıcı ile sürekli iletişim halinde kalması açısından LG‘nin zekasına zeka katıyor.  İlk eleştiriyi, Google‘ın bauhaus’çu anlayışı ile LG’nin sürrealist tavrıyla ilgili gerçekleştirebiliriz.

LG G4, göz aşinalığı üzerine yoğunlaşan bir akıllı telefon modeli olduğuna göre sürrealist kavram fazlasıyla korkutucu gelebilir. LG UX 4.0, genel olarak yuvarlak hatlara sahip olan bir arayüzü, geçiş ve tıklama animasyonlarında her detay, gündelik materyallerin geçiş hareketlerinden oluşturulmuş. örneğin bir takvimin sayfalarını kurcaladığınızı düşünün, aynı animasyon LG’nin kişiselleştirilmiş arayüzünde de var. Böylece beyininiz LG G4‘ü kullanırken cihazı yadırgamayacak, animasyonlar dijital animasyon olmadığı için kullanım tatminliği açısından daha olumlu geri dönüşlere gebe.

LG G4, kenarları, gövdesi ve her detaylarıyla yuvarlak hatlara sahip. Daha önce bahsettiğimiz kavisli tasarımların yere tamamiyle temas etmemesi nedeniyle daha sağlam olduğunu söylemiştik. LG işi biraz daha geliştirmiş, muhtemelen yine tank tasarımcılığından ilham alarak G4’teki yuvarlak ve kavisli alanları yere çok daha az temas ederek kırılmalardan, patlamalardan, çatlamalardan uzak kalacaktır. 

 

Salvador Dali hayatta olsaydı, LG’den gurur duyardı şüphesiz ki. Sürrealizm gibi zor ve ilgi görmeyen, ilgi görmeyi hak etmeyen bir akımı satış oranlarının yüksek olacağı beklenen G4’e yansıtarak bir yenilik gerçekleştirdi tasarım dünyasında. Mimarideki sürrealizm kabul edildi, Smart TV‘lerde kullanılan sürrealizm kabul edildi ancak akıllı telefon dünyasında sürrealizm ile ilgili bir fikir yok şu sıralarda. Samsung da edge hareketleriyle sürrealizmi desteklerken G Flex serisi ve son olarak G4 ile birlikte sürrealizmi sürdüren LG, bu sanat akımını, kullanıcılardan gelecek olan eleştirilere göre devam ettirecek veya sona erdirecek. Fakat Google‘ın ve LG’nin arayüz tasarımında dikkat ettiği göz aşinalığı ile dengelendiğinde şimdilik sürrealizm LG için bir tehlike arz etmiyor gibi görünüyor.

Sanatçılar ve tasarımcılar, hiçbir tasarımın ve hiçbir sanatın “mükemmel” veya “kusursuz” olamayacağını savunurlar.  Sanat ve tasarım, kişilerin ruh hallerini savunur ve temsil ederler ki; hiçbir ruh hali kusursuz değildir. Böylece, teknoloji lansmanlarında kullanılan “kusursuz tasarım” sözü yerine, beslenilen sanat akımı ağızlarda dolaştırılsa daha anlamlı olacaktır.

Sonuç olarak; soru şu: LG G4’ü kullanırken neler hissedeceksiniz, neler düşüneceksiniz, bu tasarım hareketleri neler katacak sizlere?

Araştırmalara göre, tasarımda kullanılan yapay ve dijital çizgiler ve tasarımlar insan üzerinde sağlık problemleri açabilir, göz problemlerinden ruh sağlığına kadar sağlık problemlerine neden olabilirler. Böylece LG gibi firmalar cihazlarını tasarlarken özellikle arayüzlerinde gündelik eşyaların, yani yüzyıllarca kullandığımız şeylerin tasarımlarını koplyalayarak, yapaylıktan çıkıyorlar ve böylece insan sağlığını olumlu tetiklemiş oluyorlar, akıllı telefonlar kısmen kişisel stres giderici haline geliyor. LG G4 ile birlikte şüphesiz ki, akıllı telefon kullanım süreniz artacak, göz yorgunluğunuz, boyun ağrılarınız, dijitalden doğan stresleriniz de yok olma eşiğine varacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here